אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ללא לימודי ליבה: בוגרי ישיבות יקבלו אישור על 12 שנות לימוד ממשרד החינוך צילום: שאול גולן

ללא לימודי ליבה: בוגרי ישיבות יקבלו אישור על 12 שנות לימוד ממשרד החינוך

יוזם ההחלטה, ח"כ יעקב מרגי מש"ס, הסביר את המהלך בצורך לשלב את החרדים בשוק העבודה

12.04.2018, 13:20 | שחר אילן

נמשכת השחיקה במעמדה של תוכנית הליבה. משרד החינוך החליט להעניק לבוגרי ישיבות אישור על 12 שנות לימוד. זאת, למרות שהם לומדים במוסדות ללא תוכנית ליבה ולמרות שרבים מהם מעבירים את שנת הלימודים ה-12 בישיבה גדולה שאינה מוסד מפוקח על ידי המשרד. יוזם ההחלטה יו"ר ועדת החינוך של הכנסת ח"כ יעקב מרגי מש"ס מסביר את המהלך בצורך לשלב את החרדים בחברה ובתעסוקה. אבל המשמעות שלה היא שילוב מוגבר במגזר הציבורי של מי שלא למדו אנגלית ולמדו מתמטיקה ברמה נמוכה מאוד.

קראו עוד בכלכליסט

אישור על 12 שנות לימוד חיוני לקבלה לעבודה במקומות שונים וביחוד במגזר הציבורי. עד עכשיו בוגרי ישיבות רבים לא קיבלו את האישור. זאת משום שבגיל 17 הם עוברים מישיבה קטנה (המוסד החרדי המקביל לתיכון) לישיבה גדולה (בה לומדים רווקים חרדים).

תלמידי ישיבה (ארכיון), צילום: שאול גולן תלמידי ישיבה (ארכיון) | צילום: שאול גולן תלמידי ישיבה (ארכיון), צילום: שאול גולן

השבוע הודיע מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב למרגי על מהפך במדיניות לפיו תלמידי ישיבות חרדים יהיו זכאים לאישור על 12 שנות לימוד, אם ימשיכו לישיבה גדולה שמקבל תמיכה ממשרד החינוך. זאת, גם אינה מוסד מפוקח. אבואב מסביר זאת ב"הכרתנו בחשיבות שילובם של תלמידי המגזר החרדי בחברה בשוק העבודה ובהשכלה הגבוהה". בקרוב יפרסם המשרד הנחיות מפורטות ליישום ההחלטה.

מרגי אמר בתגובה ש"אדם שלמד 12 שנים. צריך לקבל תעודה. זה לא תעודת מקצוע ולא תעודה לאקדמיה. המטרה שלי הביא שילוב של חרדים בחברה הישראלי ובתעסוקה. זה אחד החסמים ליציאת חרדים לשוק העבודה. כל מי שמדקדק דקדוקי עניות לא רוצה שילוב". מרגי ציין ש"אנשי הפלג הירושלמי קוראים לי בוגד ו'חרד"ק ורפורמי'". לדבריו, העובדה שמשני הצדדים לא מסכימים אתו, מוכיחה לו שהוא צודק. "כשגברים חרדים יהיו מיוצגים בשוק העבודה, כמו באוכלוסייה, תוכלו לבטל את ההעדפה שלהם", אמר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

72 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

68.
מקצועות ליבה
האמת לא ברור למה.. אין להם שום מקצועות ליבה... בכל מקרה אלו מהם שבאמת מגדילים ראש ורואים מעבר ורוצים לפתח את עצמם (בטוח יש כמה כאלו אי אפשר להכליל) יכולים גם ללמוד דברים כגון אנגלית בחברות חיצוניות כמו ברלינגטון ועוד הרבה כאלו ואחרות כי הישיבות ממש אבל ממש לא משקיעיות ומנסות ללמד את המקצועות האלה כמו אנגלית ומתמטיקה וגם לא ישקיעו בזה אף פעם מן הסתם. לפחות לא ברמה מספקת שמועילה במשהו בחיים. עם כל הכבוד גם למה שהם לומדים זה לא מספיק. זה סוגר אותם למעגל יחסית קטן של אופציות.
דנה  |  16.04.18
לכל התגובות