אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכירו את Fribo, רובוט חתולי שעוזר למתבודדים לצאת מהקליפה צילום: spectrum

הכירו את Fribo, רובוט חתולי שעוזר למתבודדים לצאת מהקליפה

ישנם בשוק רובוטים לקשישים בודדים, אך פריבו הוא הפיתוח הראשון שנועד לצעירים. הוא כולל חיישנים רבים שמאפשרים לו ללמוד את הסביבה שלו - ואז להציע למשתמש לתקשר עם אחרים, שעושים את אותם הדברים

13.04.2018, 17:56 | רפאל קאהאן

חוקרים מדרום קוריאה פיתחו את Fribo, רובוט מיוחד שנועד לסייע לאנשים בודדים ליצור הזדמנויות לפעולות חברתיות.הוא חתולי למראה ומיועד לבני 18 עד 35 - ציבור שלטענת החוקרים, כ-5 מיליון ממנו חי בגפו בדרום קוריאה, ולא מתקשר יותר מדי עם שאר האוכלוסיה.

קראו עוד בכלכליסט

ישנם הרבה מאוד אנשים בודדים בעולם, אך עד כה פותחו רק רובוטים שנועדו לקשישים עריריים.

פריבו נועד לתפקד כמיקרופון שמזהה רעשים סביבו. הוא לא מחפש מילים או משפטים, רק צלילים שנשמעים בחלל הבית. למשל, ביכולתו לזהות רעש של שואב אבק, מכונת כביסה, פתיחת דלת, כניסה לחדר ועוד. עם הזמן, הוא משפר את יכולת הזיהוי שלו ומשלב בה מידע מחיישני לחות, טמפרטורה, אור ואולטרסאונד כדי ללמוד את בעליו. ואז, משתמש הרובוט במידע הזה כדי לקשר בין המשתמש ובין בעל פריבו אחר: הוא פשוט יספר לו שיש עוד אדם שעושה ברגע זה את אותו הדבר - ופשוט ישאל אם מתחשק לו לדבר איתו. למשל, יגיד שיש עוד מישהו שמבשל ארוחת ערב בדיוק עכשיו, מכבס או עושה פעולות אחרות.

פריבו, צילום: spectrum פריבו | צילום: spectrum פריבו, צילום: spectrum

הרובוט עצמו הוא רק טריגר, ולא מיועד לתווך בין המשתמשים; כל המטרה שלו היא להזכיר לבעליו שיש אנשים דומים לו, שבודדים אף הם. הרעיון נשמע משונה, אך ניסוי בו שנערך באוניברסיטת יאנסיי למדע וטכנולוגיה הניב משוב חיובי מאוד. חלק מהנסיינים אף החלו לדבר עם הרובוט הקטן, על אף שידעו שאין לו טכנולוגיית זיהוי דיבור. "אני אומר לו דברים שאני לא מספר בדרך כלל בקול לאף אחד", סיפר אחד הנסיינים לאתר IEEE.

המחקר בוצע בינתיים רק בקוריאה ולא ברור כיצד פריבו יתקבל במדינה עם תרבות חברתית שונה. בשלב הבא, המחקר יתבצע במקומות שונים ברחבי העולם. החוקרים גם מעוניינים לבצע אותו במשך תקופה ארוכה יותר של עד שנה. הרובוט עצמו זול מאוד לייצור. אם המחקר יצליח, הוא יכול להפוך לסוג של תרפיה עבור כאלה שמכריזים על עצמם כזאבים בודדים רק בגלל שאין להם ידע או יכולת לייצר אינטראקציה חברתית בקלות - יעד חיובי לכשעצמו.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות