אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אופ"ק קרובה להשלמת משימתה לחיסול עודפי הנפט" צילום: רויטרס

"אופ"ק קרובה להשלמת משימתה לחיסול עודפי הנפט"

הסוכנות העולמית לאנרגיה: "זה לא תפקידנו להכריז בשם אופ"ק שהמשימה הושלמה, אבל אם החישובים שלנו מדויקים, זה בהחלט נראה כך"

13.04.2018, 16:56 | שירות כלכליסט
אופ"ק קרובה להצליח במשימתה לחסל את עודפי הנפט שגרמו לירידה התלולה ביותר של המחירים של הנוזל השחור מזה דור, כך הודיעה הסוכנות העולמית לאנרגיה (IEA).

קראו עוד בכלכליסט

בעקבות הורדת שיעורי התפוקה, שהייתה בסוף חדה ממה שחברות אופ"ק התכוונו לה, ובמקביל לנסיקה בביקוש העולמי, נותרו רק 10% מעודפי הנפט במלאי העולמי, כך הודיעה הסוכנות. בנוסף הפגיעה בהפקת הנפט בוונצואלה עקב קריסת כלכלתה, והפסדים לא מתוכננים של חברות אופ"ק הביאו לקיצוץ שעולה על מה שהובטח ע"י החברה המרכזית בארגון– סעודיה.

מאז תחילת השנה הקודמת, ארגון המדינות יצואניות הנפט (אופ"ק) ורוסיה עמדו בחוד החנית של הניסיון לקזז את העודף שנוצר ע"י קדיחת פצלי שמן אמריקאיים. עתודות הנפט טיפסו לשיא של שלוש שנים בניו יורק השבוע, ומחיר חבית התקרב ל-70 דולר בעוד המתחים הפוליטיים במזרח התיכון מאיימים להפחית את התפוקה עוד יותר.

קידוח נפט בסעודיה, צילום: רויטרס קידוח נפט בסעודיה | צילום: רויטרס קידוח נפט בסעודיה, צילום: רויטרס

"זה לא תפקידנו להכריז בשם אופ"ק שהמשימה הושלמה, אבל אם החישובים שלנו מדויקים, זה בהחלט נראה כך", כך הודיעה הסוכנות בדוח החודשי שלה. הסוכנות שבסיסה בפריז מייעצת לרוב הכלכלות הגדולות בעולם בנושאי מדיניות אנרגיה.

מלאי הנפט במדינות המתפתחות עומד כעת על 30 מיליון חביות בלבד מעל הממוצע החמש-שנתי שלהן - המדד שאופ"ק משתמשת בו כדי לחשב האם השווקים מאוזנים. זו ירידה מיותר מ-300 מיליון חביות עודפות בזמן התחלת הקיצוץ בתפוקה.

התפוקה העולמית נמצאת בדרך הנכונה לכיוון הפחתה של 600 אלף חביות ביום ב-2018, וכתוצאה מכך המידע מראה ש"בחודשיים הקרובים" המלאי עשוי אף לרדת אל מתחת לממוצע החמש-שנתי.

יחד עם זאת, בעוד אופ"ק מתקרבת למטרה, סעודיה נראית נחושה יותר ויותר לשנות את המטרה, מתוך טענה שעל הקיצוצים להמשיך כדי לוודא שהשווקים חזרו לשיווי משקל כראוי. המדינות היצרניות אמורות להיפגש בעיר ג'דה בסעודיה בשבוע הבא.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה