אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צה"ל חושף: המל"ט האיראני שיורט נשא חומר נפץ להפעלה בישראל צילום: דובר צה"ל

צה"ל חושף: המל"ט האיראני שיורט נשא חומר נפץ להפעלה בישראל

המל"ט שחדר לשטח ישראל מסוריה לפני כחודשיים היה בדרכו לבצע פעולת חבלה בשטח המדינה. בצה"ל הגיעו למסקנה מניתוח מסלול התעופה של המל"ט וחקירת שבריו שנאספו. נמסר כי המל"ט היה במעקב ולא היווה סכנה

13.04.2018, 20:53 | יואב זיתון, ynet
צה"ל הודיע הערב (ו') כי המל"ט האיראני שחדר לישראל לפני כחודשיים מסוריה נשא עליו חומר נפץ ומטרתו הייתה לבצע פעולת חבלה בשטח ישראל. כך עולה מניתוח מסלול התעופה של המל"ט שהופל ומחקר מבצעי ומודיעיני שבוצע על שבריו.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר צה"ל נמסר כי "יירוטו של כלי הטיס האיראני על ידי מסוקי קרב סיכל פיגוע וכוונה איראנית לבצע פעולה בשטח מדינת ישראל". עוד הודגש כי המל"ט האיראני זוהה במערכות ההגנה והיה במעקב עד ליירוטו, ולמעשה לא היווה סכנה בשלבי המעוף בשטח ישראל.

המל"ט המדובר חדר לשטח ישראל ב-10 בפברואר - והאירוע הוביל לעימות צבאי בן כמה שעות בין ישראל לסוריה, שבו היו מעורבים בסיס T-4 שהותקף השבוע וכלי טיס בלתי מאוישים של איראן. מטוס ה-F-16 של חיל האוויר שהופל באותו בוקר מאש נ"מ סורית תקף באותו זמן את בסיס T-4, משם המריא כמה שעות קודם לכן המל"ט האיראני.

בסיס T-4, הממוקם סמוך לעיר תדמור שבמרכז סוריה, משמש באחרונה מיליציות שנתמכות בידי איראן. הוא נבנה במיקום אסטרטגי סמוך לשדות גז סוריים והיה תחת שליטת דאעש עד שצבא אסד השתלט עליו בגיבוי של כוחות צבא רוסיה.

שברי המל"ט האיראני, צילום: דובר צה"ל שברי המל"ט האיראני | צילום: דובר צה"ל שברי המל"ט האיראני, צילום: דובר צה"ל

ביום שני האחרון, לפנות בוקר, הותקף ככל הנראה יעד שקשור למערך מל"טים של הכוחות האיראניים בבסיס T-4 בסוריה. על פי הדיווחים הרשמיים, בתקיפה נהרגו לפחות 14 בני אדם, בהם ארבעה "יועצים צבאיים" איראניים. רוסיה, סוריה, ארה"ב ואיראן ייחסו את התקיפה לחיל האוויר הישראלי, אולם בירושלים סירבו להתייחס לאירוע. ברשת "אל-מיאדין" הלבנונית דווח כי הטילים שפגעו בשדה התעופה בחומס עברו דרך המרחב האווירי של לבנון - כך שהגיעו מכיוון הים התיכון לעבר סוריה.

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה התייחס מוקדם יותר הערב לתקיפה בשדה התעופה T-4, ואמר כי "על הישראלים לדעת שהם ביצעו טעות היסטורית. הם ביצעו מעשה טיפשות גדול, הם נכנסו למאבק ישיר עם איראן".

בנאום שנשא על גבי מסך בביירות הוסיף נסראללה: "איראן לא מדינה קטנה ולא מדינה חלשה, ולא מדינה פחדנית - ואתם יודעים זאת. האירוע הזה קריטי עבור האזור". לדבריו, "ליברמן אומר שהוא לא יודע מה תקף בסוריה. אתם פתחתם ציר חדש במאבק שאתם לא מעריכים אותו נכון. אתם במאבק פנים אל פנים מול איראן". נסראללה כינה את התקיפה הישראלית לכאורה "חסרת תקדים זה שנים", ואמר כי "ישראל תוקפת פעילים במשמרות המהפכה בסוריה. הבכירים באיראן יחליטו מה לעשות, אני לא במקום לדבר בשמם".

צה"ל מסר לאחר האירוע לפני כחודשיים כי "איראן גוררת את האזור להרפתקה והיא תשלם את המחיר". בבוקר האירוע ביום שבת הופעלה סדרת אזעקות בעמק הירדן ובגליל העליון, אולם לא דווח על נפילות. באותה שעה בדיוק דיווחה הטלוויזיה הסורית כי צה"ל תוקף בפרברי דמשק. בהמשך הבוקר נמסר כי עקב האירועים בצפון הופסקו ההמראות מנתב"ג ועוכבו הנחיתות בו. בחלוף שעה קלה שבה הפעילות בנמל התעופה לסדרה.

האירוע החל באזעקה שנשמעה בשעה 4:25 לפנות בוקר בבית שאן ובמועצות האזוריות גלבוע ועמק המעיינות. מצה"ל נמסר בתחילה כי הסיבה לאזעקה לא הייתה זיהוי ירי לעבר ישראל, ובהמשך נמסרה ההודעה הבאה: "צה"ל באמצעות מסוק קרב יירט בהצלחה מטוס איראני ללא טייס ששוגר מסוריה וחדר לשטח ישראל. כלי הטיס זוהה במערכות ההגנה האוויריות בשלב מוקדם והיה במעקב עד להפלתו. בתגובה, צה"ל תקף מטרות איראניות בסוריה. האזעקות שנשמעו ברמת הגולן הינן כתוצאה מירי סורי נגד מטוסים. האירוע עודנו נמשך. צה"ל ימשיך לפעול נגד ניסיונות חדירה למרחב האווירי ויפעל בנחישות למניעת הפרת הריבונות הישראלית".

כשבוע לאחר האירוע, הציג ראש הממשלה בנימין נתניהו בוועידת הביטחון במינכן שבגרמניה שרידים מהמל"ט האיראני שיורט. נתניהו הניף בנאומו בוועידה שרידים מכלי הטיס ואמר: "מר זריף (שר החוץ האיראני מוחמד זריף. א"א), אתה מזהה את זה? אתה אמור לזהות, זה שלך. אתה יכול לקחת איתך מסר לרודנים מטהרן: אל תנסה את נחישותה של ישראל". זריף השתתף אף הוא בוועידת מינכן והגיב מאוחר יותר: "חזיתם בקרקס מצד נתניהו".

נתניהו אמר עוד בנוגע למל"ט שניסה לחדור לתחומי ישראל ויורט כי "הם שלחו מל"ט לתוך ישראל, חיללו את ריבונותנו וסיכנו את ביטחוננו. השמדנו אותו ואת מערך ההפעלה שלו מסוריה, וכשירה לעבר מטוס שלנו - ישראל השמידה סוללת נ"מ. ישראל לא תאפשר למשטר הסורי לכרוך חבל תלייה על צווארנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות