אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ני"ע קיבלה רגליים קרות מחגיגת הקנביס בבורסת ת"א צילום: גטי אימג'ס

רשות ני"ע קיבלה רגליים קרות מחגיגת הקנביס בבורסת ת"א

אחרי שהחלה לבדוק בזכוכית מגדלת את פעילות חברות הבלוקצ'יין וקבעה כי לא ייכללו במדדים, החליטה הרשות לבדוק גם בציציות של חברות הקנביס. הרשות: "חברות העוסקות בקנביס מפוקחות כמו היתר, במסגרת השמירה על ציבור המשקיעים"

15.04.2018, 07:08 | דרור רייך

היצרנים ימשיכו לחכות מחלוקת משפטית בין משרדי האוצר והבריאות מעכבת את יצוא הקנאביס משרד הבריאות גורס כי חלוקת הרישיונות ליצוא תיעשה בשיטת "כל הקודם זוכה", אך יועמ"ש האוצר מתנגדים לכך ודורשים פרסום מכרז; לפיכך הצעת המחליטים שהיתה צפויה לעלות לדיון ממשלתי מחר בבוקר תידחה - ככל הנראה לשבוע הבא אדריאן פילוט, 10 תגובותלכתבה המלאה

הבאזז סביב מניות חברות הקנביס בבורסת ת״א, שחלקן זינקו בעשרות ומאות אחוזים בתוך זמן קצר, הדליק נורת אזהרה ברשות ניירות ערך. זו מעוניינת כעת לבדוק את דיווחיהן של החברות הפועלות בתחום, ממש כפי שהיא עורכת בימים אלה בדיקה לגבי גל הדיווחים של חברות הבלוקצ'יין.

קראו עוד בכלכליסט

הגנה על המשקיע הפסיבי

רשות ני"ע, בניהולה של ענת גואטה, כבר גיבשה החלטה אחת בנושא הבלוקצ'יין, על כך שמניות של חברות העוסקות בתחום המטבעות הקריפטוגרפיים, דוגמת הביטקוין, לא ייכללו במדדי הבורסה, וזאת כדי למנוע ממשקיעים פסיביים להיחשף אליהן. בנוסף, ביקשה הרשות מהחברות הציבוריות שהצהירו על כניסה לתחום המטבעות הדיגיטליים, הבהרות על דיווחיהן לגבי סוג פעילותן בתחום.

בחודשים האחרונים, כשההחלטה על אישור יצוא הקנביס מישראל קרובה מתמיד, דיווחו לא פחות משמונה חברות על כניסה לתחום החם, וברשות חוששים כי ייתכן שפורסם מידע שאינו מדויק.

"במסגרת תפקידה לשמירה על ענייניו של ציבור המשקיעים בניירות ערך, מפקחת רשות ניירות ערך, בין היתר, על החברות הציבוריות - והחברות העוסקות בקנביס מפוקחות כמו יתר החברות הציבוריות", נמסר מרשות ני"ע. ״"ך גם בוחנת הרשות בשגרת עבודתה, וככל שנדרש, את המסחר בבורסה לניירות ערך בתל אביב, ופועלת בהתאם לסמכויותיה ולשיקול דעתה שבדין. פעולות הרשות כפופות לחובות סודיות/חיסיון שונות, שחלות עליה על פי דין, ולפיכך היא מנועה ככלל מלהעביר מידע על פעולותיה. אם וככל שיהיה מקום ליתן פומבי, בהתאם לדין, לפעולות אלה ו/או לתוצאותיהן, יינתן לכך גילוי במערכת המגנ"א ו/או באתר האינטרנט של הרשות".

היום (א') אמורה היתה הממשלה לדון בהצעה המתירה את יצוא הקנביס מישראל, זאת לאחר שלפני כשלושה חודשים ביקש ראש הממשלה בנימין נתניהו לעצור את התהליך ולשקול אותו מחדש, על רקע אזהרות של השר לביטחון פנים גלעד ארדן. אך בעקבות מחלוקת חדשה בין משרדי האוצר והבריאות היא תידחה, כנראה, לשבוע הבא.

לפי הדו"ח שפרסמה הוועדה הבין־משרדית, הביקוש הנוכחי לקנביס רפואי בישראל עומד על כ־10 טונות, בעוד פוטנציאל הייצור של המגדלים עומד על כ־25 טונות. כלומר, ישראל יכולה לייצא 15 טונות בשנה. לפי אותו דו"ח, היצואנית הגדולה ביותר כיום היא בריטניה עם 1.8 טונות בשנה.

עם התומכים הבולטים ביצוא קנביס נמנה שר החקלאות אורי אריאל, שאמר באחרונה בדיון בנושא בוועדת הכלכלה של הכנסת כי "תפקידנו כעם היהודי הוא לתת מזור לעשרות מיליוני אנשים בעולם, שהקנביס הוא המרפא האחרון שלהם".

גם נשיא התאחדות התעשיינים ויו''ר הארגונים הכלכליים שרגא ברוש, ויו''ר התאחדות האיכרים דובי אמיתי, תומכים מאוד ביוזמה, ופנו לראש הממשלה בקריאה "לפעול בדחיפות לאישור יצוא הקנביס הרפואי באופן ברור ומסודר". עם זאת יש לזכור, כי התאחדות האיכרים היא בעלת השליטה בחברת עמיר שיווק, שפעילה בתחום הקנביס ולאחרונה הודיעה של כוונתה להשקיע בחברת BOL הפרטית.

עשרות חקלאים נתונים בימים אלה במצב של חוסר ודאות ובהמתנה לאור ירוק מהמדינה, שכן הם בשלבים שונים של מעבר לגידול קנביס. אלה צפויים להפסיד כסף לנוכח העיכוב ביישום התוכנית, שכן חלקם זנחו ענפי גידול אחרים לטובת המעבר לקנביס.

אי־ההפללה אושרה ברוב

מליאת הכנסת אישרה באחרונה פה אחד בקריאה ראשונה וברוב של 42 חברי כנסת את הצעת החוק הממשלתית שיזם השר לביטחון פנים גלעד ארדן לאי־הפללה של צרכני קנביס. על פי הצעת החוק, המשטרה תטיל קנס של 1,000 שקל על בגיר שמשתמש או מחזיק בקנביס במקרה של עבירה ראשונה וקנס בהיקף של 2,000 שקל במקרה של עבירה שנייה. התיק על עבירה שלישית ייסגר בתנאי של השתתפות בסדנאות או פעולות התנדבותית, ורק בעבירה הרביעית יוגש כתב אישום. לקטינים יגובש הסדר נפרד, שיוגש לוועדה במהלך הדיון בחוק. הצעת החוק הועברה כהוראת שעה (חוק זמני) לשלוש שנים, במטרה שניתן יהיה לבדוק את השפעתה על התנהגות הציבור. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
הבורסה והרשות לני"ע שוב נרדמו בשמירה כאשר הציבור מפסיד את התחתונים
מי שצריך לתת את הדין זו הבורסה שמאשרת לחברות לדווח את אותם דיווחים ובכך לייצר לעבריינים אפשרות להטיס את המניות שאותן הם מחזיקים ולממש את אחזקותיהם. השאלה פה מי הוא עובר את העבירה? העבריין שדינו כלא או הרשות והבורסה שלה יש את הסמכות ובדרך הרשלנית שהיא פועלת (בחינה של רק בדיעבד) היא מאפשרת לאותם העבריינים לגנוב דעת וכסף מהציבור. ברגע שהקברניטים בבורסה וברשות ישלמו מחיר אישי, הדברים יראו אחרת.
טל  |  15.04.18
14.
בקאנביס רק התיפרחת שווה כסף
אם אין תיפרחת הקאנביס חסר ערך. רק התיפרחת אפקטיווית. אם מישהו חושב שניתן להפיק תכשירים מתיפרחת ולמכור אותם ביוקר הוא טועה. מוזמנים לתת דוגמאות של מוצרי קאנביס שהינם בעלי ערך כספי וניתן להרוויח דרכם. ואל תכתבו שמן קנאביס, אף אחד לא ישלם עבורו, אנשים משתמשים בו רק כשמקבלים בחינם.
סטלה  |  15.04.18
לכל התגובות