אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת השוחד במספנות ישראל: מנכ"ל החברה לשעבר נחקר ושוחרר בתנאים מגבילים צילום: אלבטרוס, צילום אווירי

פרשת השוחד במספנות ישראל: מנכ"ל החברה לשעבר נחקר ושוחרר בתנאים מגבילים

אבי שחף שכיהן כמנכ"ל החברה עד סוף החודש הקודם הגיע ביום חמישי האחרון לחקירה בלהב 433 ושוחרר בתנאים מגבילים

15.04.2018, 14:25 | זוהר שחר לוי ותומר גנון

פרשת השוחד במספנות ישראל: במסגרת החקירה המתנהלת בלהב 433 בחשד לעבירות של מתן שוחד בניגריה, נחקר בשבוע שעבר (ה') אבי שחף, מי שכיהן כמנכ"ל החברה עד לסוף חודש מרץ 2018.

קראו עוד בכלכליסט

שחף זומן לחקירה במשטרה ושחרר בתנאים מגבילים. חברת מספנות ישראל דיווחה על חקירתו לבורסה.

חקירת השוחד במספנות ישראל נחשפה בחודש שעבר כשמדובר בחקירה משותפת של היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433 במשטרה ושל יחידת יהלום ברשות המסים. פי החשד בחקירה, בכירים במספנות ישראל היו מעורבים במתן שוחד לעובדי ציבור זרים בתמורה לקידום עסקאות למכירת ספינות משמר בניגריה בשנת 2010.

במסגרת הפרשה נחקר באזהרה, יו"ר מספנות ישראל ומבעלי השליטה בחברה (25%), איש העסקים סמי קצב, כן נחקר סמנכ"ל השיווק של החברה, עודד ברייר. בנוסף נעצר ושוחרר סוחר נשק ששימש כמתווך בעסקאות אך שמו עדיין נמצא תחת איסור פרסום.

השקת ספינה בנמל מספנות ישראל (ארכיון). משמאל: אבי שחף, צילום: קבוצת SK השקת ספינה בנמל מספנות ישראל (ארכיון). משמאל: אבי שחף | צילום: קבוצת SK השקת ספינה בנמל מספנות ישראל (ארכיון). משמאל: אבי שחף, צילום: קבוצת SK

היקף העסקאות למכירת כלי השייט שנחקרות עומד על כ-21 מיליון דולר. מתוך סכום זה שילמה מספנות ישראל לסוחר הנשק הישראלי שחשוד בפרשה עמלה בגובה של 7%, וזאת במסגרת חוזה תיווך בין הצדדים. כלומר, המתווך גזר קופון של כ-1.5 מיליון דולר מהעסקאות. במשטרה וברשות המסים חודשים כי חלק מכספי העמלה שקיבל המתווך שימש בפועל לתשלום שוחד לפקידי ממשל בניגריה כדי לאשר את העסקה.

לפני כשבועיים פורסם ב"כלכליסט" כי יצרנית כלי השייט תפקיד 35 מיליון שקל בקרן החילוט של משרד המשפטים זאת בתמורה לביטול צווי ההקפאה על חשבונותיה והעיקולים שהוטלו על למעלה מ-30 כלי רכב שבבעלותה עם פתיחת החקירה. זאת במסגרת הסדר בין החברה לבין המשטרה שלפיו יוותרו על כנם צווי העיקול שהטילה המשרה על 8 נכסים של מספנות ישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות