אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה מגבשת תקן לקרינה בכלי רכב

המדינה מגבשת תקן לקרינה בכלי רכב

על רקע הביקוש הגובר לרכבים היברידיים גובשה טיוטת נוהל מדידה שצפויה להיכנס לתוקף בחודשים הקרובים

16.04.2018, 08:18 | תומר הדר

מדינת ישראל שמה סוף לכעשור של התלבטויות ומגבשת טיוטת נוהל מדידה רשמית לקרינה שפולטים כלי רכב — כך עולה מטיוטה שהפיץ המשרד להגנת הסביבה. החוק הנוכחי לא מפקח על קרינה בכלי רכב שכן והם לא נכללים בחוק הקרינה הבלתי מייננת. טיוטת נוהל מדידה צפויה לחול על כלי הרכב ההיברידיים המשווקים בישראל בחודשים הקרובים לאחר אישורו הסופי.

 יונדאי איוניק היברידי יונדאי איוניק היברידי  יונדאי איוניק היברידי

בחודשים האחרונים החלו מכוניות היברידיות להוביל את טבלאות מסירות הרכב, והמכונית הנמסרת ביותר ברבעון הראשון של 2018 לפי איגוד יבואני הרכב היתה יונדאי איוניק ההיברידית. בעקבות זכייתן של הצעות הכוללת חלוקת מכוניות היברידיות במכרזי רכב גדולים בכמה גופים במשק, בהן גם חברת מקורות, החלו עובדי החברות לבדוק באופן עצמאי את הקרינה במכוניות. אך היעדרו של תקן מחייב בנושא מונע מסקנות לגבי הסיכון בשימוש בהן.

לפי טיוטת הנוהל שהגיעה לידי "כלכליסט", היא מעלה שורה של דרישות לגבי הציוד למדידת הקרינה וההכנות הדרושות לפני המדידה. כך, הטיוטה דורשת למדוד את פליטת הקרינה הן בנסיעה במהירות של 50 קמ"ש והן במהירות של 90 קמ"ש. בנוסף, הטיוטה מגדירה כמה אזורים שבהם יש למדוד את הקרינה: אזור הנהג, אזור הנוסע שליד הנהג, המושב האחורי השמאלי והמושב האחורי האמצעי.

מידת הקרינה מתייחסת לממוצעי חשיפה שבועיים שמחולקים לשלוש דרגות: הרמה הבטוחה (עד ל־4 מיליגאוס בשבוע) שתגדיר רכב כ"ירוק"; הרמה השנייה (7–4 מיליגאוס בשבוע) שמגדירה רכב כ"כתום"; והרמה השלישית והמסוכנת ביותר (מעל ל־7 מיליגאוס) שתגדיר את הרכב כ"לא בריא".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות