אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מזל טוב ממדינה מאושרת: שולחן יום הולדת מדנמרק יככב ב"צבע טרי" צילום: Crafts Collection

מזל טוב ממדינה מאושרת: שולחן יום הולדת מדנמרק יככב ב"צבע טרי"

שולחן יום הולדת מעוצב מדנמרק יככב בחגיגות העשור של יריד "צבע טרי". הוא יביא לישראל את רוחה של המדינה הקרה שמקדשת ריהוט וכלים בעיצוב מוקפד (בגלל שבחוץ פשוט קר מדי) ונחשבת למדינה המאושרת בעולם

16.04.2018, 08:57 | רעות ברנע

"העיסוק הדני בעיצוב ואסתטיקה הולך מאות שנים אחורה”, אומרת האוצרת הדנית לוטה לדגארד זוטן (Lotte Ladegaard Zeuthen). “אני מניחה שזה בעיקר בגלל מזג האוויר במדינה. יש לנו למעלה מחצי שנה בה קר מכדי להיות בחוץ ואנחנו נפגשים בחללים פנימיים. לכן אכפת לנו איך נראים הרהיטים והאובייקטים שבתוך הבתים. העיצוב הוא חלק מרכזי מהדי.אנ.איי הדני". סגנון העיצוב הדני, לצד סגנונות עיצוב מהשכנות הסקנדינביות כמו שוודיה ונורווגיה, הפך בשנים האחרונות לאחד הטרנדיים והמוערכים בעולם כולו. הקווים הנקיים, המינימלסטיים, השימוש בחומרים טבעיים — את כל אלה קל מאד למצוא היום גם בכל מקום מעבר למדינות הסקנדינביות.

העיצוב הדני בפרט, לצד מסורות דניות עתיקות יומין נוספות, יבוא לידי ביטוי גם ביריד האמנות “צבע טרי” שייפתח בפעם העשירית בסוף השבוע הקרוב בת”א (26־30 לאפריל).

האוצרת לוטה לדגארד זוטן האוצרת לוטה לדגארד זוטן האוצרת לוטה לדגארד זוטן

חוגגים גם למבוגרים

 

את היריד הקימו בשנת 2008 יפעת גוריון ושרון טילינגר, ובמרוצת השנים הוא הפך לאירוע האמנות השנתי הגדול בישראל, עם כ־30 אלף מבקרים מדי שנה. מאז שנת 2013 מתקיים במסגרתו גם יריד עיצוב טרי, שמוקדש למעצבים ותיקים לצד צעירים ובשנתיים האחרונות גם מציג פרויקטים מרחבי העולם.

פרויקט העיצוב המרכזי השנה יהיה "Play & Food #2", ובמרכזו שולחן יום הולדת גדול שיציג דוגמאות שונות לעיצוב הדני הטרנדי. “שולחן יום ההולדת הוא מסורת חשובה אצלנו”, מספרת לדגארד זוטן שאצרה את הפרויקט. “אצלנו חוגגים יום הולדת למבוגרים כמו לילדים. אתה מתעורר בבוקר ומגלה שכל המשפחה הכינה עבורך את שולחן יום ההולדת. אחר הצהריים כולם מתכנסים ואוכלים עוגת ‘לאוקה’ — עוגת שכבות מסורתית עם נרות ועם דגלי דנמרק קטנים. הפרויקט שנציג ביריד הוא בעצם שולחן יום ההולדת העשירי של צבע טרי”.

עוגת לאוקה המסורתית , צילום: Crafts Collection עוגת לאוקה המסורתית | צילום: Crafts Collection עוגת לאוקה המסורתית , צילום: Crafts Collection

הקשר בין היריד לאוצרת הדנית נרקם כבר לקראת היריד הקודם, בו השתתפה במסגרת פרויקט עיצובי אחר, שהציג מטבחים משותפים לחללי אאוטדור. השנה, לרגל חגיגות יום ההולדת, הוחלט על קונספט השולחן, עליו ומסביבו יוצבו פריטים שעיצבו עשרה מעצבים דניים מובילים. “אנחנו אמנם מתעסקים בעיצוב ובמסורת יום ההולדת, אבל יש סביב זה רעיון הרבה יותר רחב, של אכילה משותפת סביב שולחן”, אומרת לדגארד זוטן. “הוא מייצג הרבה מאד מהמנטליות הדנית. הישיבה הזו שלעיתים אורכת שעות על גבי שעות בה יושבים כולם, אוכלים כמובן אבל גם מדברים אחד עם השני, היא משהו שכבר לא קיים בכל מקום. אצלנו זה עניין של חינוך. כדי לעזוב את השולחן, למשל, חייבים לבקש רשות. ראיתי כבר ארוחות שונות סביב שולחנות במקומות שונים בעולם, כולל ישראל, ובשום מקום זה לא נראה כמו בדנמרק”.

עוד מושג שמתקשר לנושא הפרויקט הוא ה"הוגה" (Hygge), תורה שלמה שפיתחו הדנים שמטרתה למקסם את ההנאות מהדברים היומיומיים והקטנים יותר בחיים. בחורף שעבר היה ההוגה אחד הנושאים הטרנדיים בכל העולם, ואולי הדיסוננס בין מזג האוויר הקודר כמעט תמידית לבין העובדה שדנמרק נבחרת שוב ושוב למדינה המאושרת בעולם — העלו אותו לכותרות.

להרגיש בטוח ונוח

 

"ה’הוגה’ היא גם עניין מסורתי”, אומרת לדגארד זוטן, “אין למונח הזה תרגום מדויק אבל הכי קרוב שאני יכולה לחשוב עליו הוא ‘חמימות’. זו ההרגשה שמתקבלת כשיושבים בפנים, בחוץ קר, ואתה רוצה להרגיש בטוח ונוח, אז מדליקים נרות, שותים ואוכלים דברים חמים. זה מאד נפוץ — בימי שישי אנחנו הולכים הביתה לשבת בסלון ולעשות ‘הוגה’. זה בא לידי ביטוי כמובן גם בעיצוב, וגם בעיצובים שמשתתפים בפרויקט הנוכחי".

איך נבחרו המעצבים שישתתפו?

“יצרתי קשר עם כמה מעצבים מוכרים בדנמרק וגם בעולם - באיכויות שלהם ובניסיון שלהם עם עיצוב של דברים שמתאימים לשולחן. כולם הם אנשי קראפט טובים, אבל לא רק - הם גם ידועים בכך שהם מתנסים ומאתגרים את הקונבנציות הקיימות.

"הסברתי להם את הקונספט ואת הרעיון שזה צריך להיות שולחן יום הולדת, אבל לא במובן המסורתי לגמרי אלא גרסא מודרנית. לא יהיו עליו דגלי דנמרק אבל כן יש מוטיבים כמו נקודות וקווים אדומים שמזכירים אותם. אנחנו בעצם מעצבים שולחן כזה שהוא מעל המסורת”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות