אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קק"ל תקצה 10 מיליון שקל לשיפוץ פארק הנושק לקבר הבאבא סאלי צילום: חיים הורנשטיין

בלעדי לכלכליסט

קק"ל תקצה 10 מיליון שקל לשיפוץ פארק הנושק לקבר הבאבא סאלי

הנהלת קק"ל החליטה על המימון לפי נוהל המאפשר לה השתתפות של 50% בפרויקטים משותפים. עיריית נתיבות והממשלה ישקיעו מצדן בפארק ובמרכז המבקרים 12 מיליון שקל. בכיר בקרן: "היו"ר עטר מחליט לחלק הקצבות לבדו וכראות עיניו"

16.04.2018, 06:57 | שחר אילן

הקרן הקיימת לישראל תקצה 10 מיליון שקל לפרויקט שיפוץ הפארק סביב קבר הבאבא סאלי בנתיבות. בקרן טוענים שהכסף יינתן בשיטת המאצ'ינג (matching - שקל מול שקל), כנגד השקעה של הממשלה ועיריית נתיבות במתחם. הממשלה מקדישה 9 מיליון שקל למרכז המבקרים, ואילו העירייה מקצה 3 מיליון שקל לפארק עצמו. אולם, בכיר בקרן טוען שההחלטה היא דוגמה נוספת לכך שיו"ר קק"ל דני עטר מחליט על חלוקת הקצבות לבדו וכראות עיניו.

ההחלטה על ההקצבה לפארק הבאבא סאלי התקבלה לפני כחודשיים בישיבה של הנהלת קק"ל, המורכבת מהיו"ר דני עטר וחמשת סגניו. ההצעה לא נכללה בסדר היום והובאה בסעיף "שונות".

ישראל אבוחצירא, המכונה הבאבא סאלי, צילום: youtube ישראל אבוחצירא, המכונה הבאבא סאלי | צילום: youtube ישראל אבוחצירא, המכונה הבאבא סאלי, צילום: youtube

עטר סיפר בישיבה על סיור שערך לאחרונה בנתיבות ובקבר הבאבא סאלי, וטען ש"קק"ל לא פעילה מספיק בנתיבות, אף שהעיר עונה על רוב יעדי קק"ל". לדבריו, "הקבר נראה מוזנח מאוד ואינו ערוך לקליטת המבקרים הרבים שפוקדים את המקום". תמיכת קק"ל בשיפוץ הפארק תסייע, לטענתו, לתיירות בפריפריה.

הנהלת קק"ל אישרה את ההצעה בהתאם לנוהל המסמיך אותה לאשר, לפי שיקול דעתה, שיתופי פעולה עם גופים אחרים עד ל־50% מעלות הפרויקט. ההשקעה של הממשלה במרכז המבקרים, מגיעה בעקבות החלטת ממשלה שהעביר השר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל אריה דרעי ב־2017.

הממשלה משקיעה במרכז מבקרים בקבר הבאבא סאלי 9 מיליון שקל, משרד הנגב והגליל והמשרד לשירותי דת מעבירים כל אחד 3.6 מיליון שקל, ומשרד התיירות עוד 2 מיליון שקל. המרכז אמור להעביר את מורשת הבאבא סאלי באמצעים דיגיטליים חדישים. עיריית נתיבות משקיעה 3 מיליון שקל בפארק.

הפארק הסמוך לקברו של הבאבא סאלי. עצי דקל בצורה של חמסה, צילום: חיים הורנשטיין הפארק הסמוך לקברו של הבאבא סאלי. עצי דקל בצורה של חמסה | צילום: חיים הורנשטיין הפארק הסמוך לקברו של הבאבא סאלי. עצי דקל בצורה של חמסה, צילום: חיים הורנשטיין

נציג ש"ס בקק"ל הוא עו"ד שלמה דרעי, אחיו של השר. קק"ל, לשכת השר דרעי וכן ראש עיריית נתיבות יחיאל זוהר הכחישו שעו"ד דרעי מעורב בהקצבה. מלשכת השר דרעי נמסר שאלה שני מתחמים שונים: פרויקט מרכז המבקרים נוגע למתחם הקבר, ואילו הפרויקט של קק"ל נוגע לפארק שלידו. התגובה הזו מעוררת שאלות באשר לטענת קק"ל כי מדובר במאצ'ינג לאותו פרויקט.

הרב ישראל אבו חצירא המכונה הבאבא סאלי נפטר ב־1984. קברו הוא אחד ממוקדי העלייה לרגל הפופולריים ופוקדים אותו 600 אלף איש בשנה. את הטיפול בפיתוח מתחם הקבר מרכזת עיריית נתיבות. בפארק שמקיף את קבר הבאבא סאלי, ומשרת מבקרים ותושבי העיר, בולטת חורשה מיוחדת של עצי דקל שצורתה צורת חמסה. זוהר אומר שקק"ל השקיעה בפארק 6 מיליון שקל בעשור הקודם, אבל מאז הפארק הוזנח והמדשאות וחלק מהעצים התייבשו.

מקק"ל נמסר בתגובה: "במסגרת הפעילות של הקרן הקיימת לישראל להשקעה בפריפריה באתרי תיירות אישרה ועדת ההנהלה שיתוף פעולה עם המשרד לפיתוח הנגב והגליל ועיריית נתיבות להשקעה ושיפוץ קבר הבאבא סאלי, בהתאם לצורכי היישוב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

100 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

99.
אין שום הבדל בינו לאדם רגיל
אלוהים בכלל לא קיים, משמע הדבר הבן אדם הזה היה עובד אלילים והאמין בסיפורים שלא באמת קיימים, אז אין שום סיבה לשפץ לו את הקבר ולא לאדם אחר, יכלו להשתמש בסכום כסף הזה כדי לשים מצבות לאנשים שמתו ואין למשפחות שלהם כסף לשלם על מצבות... הבן אדם הזה לא קידם את האנושות לאף מקום אלה רק דרדר אותה, עולם מצחיק ובושה
משה  |  22.04.18
98.
רבי ישראל אבוחצירא זצ.וק.ל
בך יברך ישראל , קדוש עליון עם אהבת ישראל אין סופית , צריך להיות בור ועם הארץ לדבר כך על הבבא סאלי. מן דהוא חושב שהוא צריך בעולם העליון פארקים ושטויות. לימוד תורה , עשיית מצוות , גמילות חסדים , שווה פי מיליון יותר . כל הכבוד לדני עטר , וזכות הבבא סאלי תשמור על המדינה הזאת על כלל אזרחיה. 81 ו-70 הבבא סאלי היה גאון עולם, חי בתוכנו איש אלוקים, הבבא סאלי לא עסק במה שאתה אומר לעולם. הוא בירך והיה מתקיים . גם היום באפריל 2018 הוא מברך ואתה מסודר בחיים.
אבודרהם  |  17.04.18
97.
באבא סאלי
בושה וחרפה שכך מדברים על קדוש ישראל במדינת ישראל 2018 אני רק מקווה שלא תנזקו מכל האמירות הגסות רוח למינהם על צדיק קדוש כמו הצדיק באבא סאלי זצוקל אני רואה בזמן האחרון שכל הגרבוזים למינהם מנסים להרים ראש וזה לא נראה שמצליח לכם מאחל לכם שהצדיק לא יקפיד עליכם חס וחלילה
ישראל  |  17.04.18
לכל התגובות