אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבורסה עוברת לידיים זרות; מאניקיי תרכוש 19.9% ממניותיה צילום: בלומברג

הבורסה עוברת לידיים זרות; מאניקיי תרכוש 19.9% ממניותיה

דירקטוריון הבורסה אישר את העסקה במסגרתה משקיעים זרים ירכשו 51.8% ממניות הבורסה והקרן האמריקאית-אוסטרלית תרכוש חמישית מהמניות לפי שווי של 551 מיליון שקל. הבנקים ייצאו מהבורסה, ויתר המניות יונפקו לציבור

16.04.2018, 18:38 | גולן חזני

עסקת מכירת 19.9% ממניות הבורסה לקרן האמריקנית מאניקיי (MANYKAY), ולקבוצה של 5 משקיעים בינלאומיים (51.8%) אושרה אתמול בדירקטוריון הבורסה. בכך תהיינה האחזקות בבורסה מבוזרות.

קראו עוד בכלכליסט

את דבר המכירה חשף "כלכליסט" הבוקר כמו גם את העובדה שהבורסות הזרות שהתעניינו ברכישה, נסוגו בסופו של דבר, מסיבות שונות, חלקן פוליטיות וחלקן בשל מחלוקת על היקף המניות הנרכשות.

מנכ"ל הבורסה לניירות ערך איתי בן זאב , צילום: בלומברג מנכ"ל הבורסה לניירות ערך איתי בן זאב | צילום: בלומברג מנכ"ל הבורסה לניירות ערך איתי בן זאב , צילום: בלומברג

מאניקיי והמשקיעים הזרים ירכשו את המניות לפי שווי של 551 מיליון שקל לבורסה. מדובר בשווי גבוה מהשווי המכסימלי שאותו יכולים לקבל חברי הבורסה שמוכרים את המניות, ואשר עומד על 508 מיליון שקל. הפער – 43 מיליון שקל, יועבר לקופת הבורסה.

את המהלך הוביל מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב שניהל אותו בצורה סוליסטית ובחשאיות מוחלטת, תוך שהוא משתף רק את הדח"צים. למהלך יש משמעות כפולה שכן הוא מעצים את כוחו של בן זאב כמנכ"ל שבאין בעל שליטה ועם יו"ר דירקטוריון לא דומיננטי, מבצר את מעמדו מהר מאד כשליט יחיד בממלכה.

מצד שני, לגופים הפיננסים שנכנסים לבורסה יש יכולות לחזק את הקשרים הבינלאומיים והגדלת מחזורי המסחר, ובכך מגשימים למעשה את התכנית שאליה הוביל בזמנו יו"ר רשות ני"ע הקודם,שמואל האוזר.

מאניקיי שבין משקיעיה בולטים בנק ההשקעות גולדמן זאקס והמיליארדר היהודי אוסטרלי פרנק לואי, נחשבת כבעלת ניסיון עשיר והתמחות מיוחדת בעולם הבורסאי והשקיעה והייתה מעורבת במספר בורסות בעולם, בראשן האוסטרלית, שאותה הובילה להפרטה. את הקשר בין מאניקיי לבורסה יצר איש העסקים איציק דבש.

המשקיעים בינלאומיים האחרים צפויים לרכוש 51.8% ממניות הבורסה, כאשר לפחות 30% ממניות הבורסה שיירכשו על ידי המשקיעים האמורים, יופקדו בידי נאמן עד להפצתם לציבור הרחב. הנפקת שיעור של לפחות 30% ממניות הבורסה לציבור צפויה להתבצע באופן ישיר (ללא משקיעים מוסדיים) ברבעון האחרון של 2018.

לאחר ההנפקה יחזיק הציבור ב-30% מהמניות, מניקיי ב-19.9% והמשקיעים הבינלאומיים ב-21.8%. חברי הבורסה שבסחרו לא למכור את מניותיהם יחזיקו ב-22% מהמניות ועובדי הבורסה ב-6%. המיתווה מצריך את אישור רשות ני"ע.

הבורסות הזרות שהתעניינו ברכישה, בראשן הבורסות של סינגפור, ורשה, לונדון, טורונטו ושנזן הסינית, ביקשו בחלקן לרכוש שליטה מלאה, ונסוגו כשלא קיבלו את דרישות הסף שהציבו להשקעה.

שמואל האוזר , צילום: עמית שעל שמואל האוזר | צילום: עמית שעל שמואל האוזר , צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות