אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המתווך בפרשת מספנות ישראל "שכח" הסיסמא לאייפד צילום: שאטרסטוק

בלעדי לכלכליסט

המתווך בפרשת מספנות ישראל "שכח" הסיסמא לאייפד

חוקרי רשות המסים מנסים לפרוץ למכשיר של סוחר הנשק, וחושדים שהוא מכיל מידע לגבי עסקאות שבהן ניתן שוחד לעובדי ציבור זרים

17.04.2018, 07:41 | תומר גנון וזוהר שחר לוי

סוחר הנשק ששימש מתווך בעסקאות למכירת ספינות משמר של חברת מספנות ישראל בניגריה, מסרב למסור לחוקרים את הסיסמא לפתיחת מכשיר האייפד שלו שנתפס בחיפוש בביתו ברמת השרון. הסוחר, שצו איסור הפרסום על שמו הוארך בשבוע שעבר עד אמצע מאי, טוען שאינו זוכר את הסיסמא לאייפד.

קראו עוד בכלכליסט

בהיעדר סיסמא, מנסים בימים אלה במעבדה של יחידת יהלום ברשות המסים, שחוקרת את הפרשה ביחד עם המשטרה, לפרוץ את האייפד. החוקרים רוצים להגיע לקבצים שנשמרו בו, ולפי החשד עשויים לקדם את החקירה.

חקירת פרשת השוחד במספנות ישראל נפתחה בחודש שעבר, כלפי החשד בכירים בחברה היו מעורבים במתן שוחד לעובדי ציבור זרים, וכן בביצוע רישומים כוזבים במסמכי תאגיד, בתמורה לקידום עסקאות הנשק ב־2010.

במסגרת הפרשה נחקרו בין היתר באזהרה יו"ר מספנות ישראל ומבעלי השליטה בחברה (25%), איש העסקים סמי קצב; מנכ"ל החברה עד סוף מרץ 2018 אבי שחף; וסמנכ"ל השיווק עודד ברייר.

אייפד אייפד אייפד

היקף העסקאות למכירת כלי השייט שנחקרות עומד על כ־21 מיליון דולר. מתוך סכום זה שילמה מספנות ישראל לסוחר הנשק הישראלי החשוד בפרשה עמלה בגובה של 7%, וזאת במסגרת חוזה תיווך בין הצדדים. כלומר המתווך גזר קופון של כ־1.5 מיליון דולר מהעסקאות. במשטרה וברשות המסים חושדים כי חלק מכספי העמלה שקיבל המתווך שימשו בפועל לתשלום שוחד לפקידי ממשל בניגריה כדי לאשר את העסקה.

המתווך עצמו נחקר ברשות המסים גם בחשד לביצוע עבירות מס חמורות, והמשטרה חקרה אותו גם בחשד לביצוע עבירות ביטחוניות - יצוא אמל"ח למדינה זרה ללא היתר. שופט בית משפט השלום בראשון לציון עמית מיכלס, אמר עם פתיחת החקירה לגבי המתווך כי "חומר החקירה שהוצג לעיוני מבסס חשד סביר בעוצמה לא מבוטלת נגד החשוד".

לטענת המשטרה, המתווך הוא איש בעל אמצעים שמנהל חיים ברמה גבוהה. במסגרת החקירה הוקפאו כרטיסי האשראי של רעייתו וחשבונות הבנק שלו ושלה.

סנגורו של המתווך, עו"ד שחר מנדלמן, טען בדיון שנערך באחרונה כי מצבו הכלכלי החמיר. "מדובר במי שאיבד את כל מה שהיה לו", טען והוסיף כי הוא "איבד את כל הונו. הוא הסתבך כלכלית, קיבל החלטות עסקיות שגויות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות