אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפועלים ויהב יסייעו ללקוחות שרכשו ני"ע בארה"ב לקבל החזרי מס

הפועלים ויהב יסייעו ללקוחות שרכשו ני"ע בארה"ב לקבל החזרי מס

לקוחות בנק יהב, שרכשו ניירות ערך אמריקאיים גילו כי בנק הפועלים – שתיווך בעסקה מול ארה"ב – גבה סכומים ביתר כשניכה מהם מס במקור. לאחרונה אושר הסדר פשרה בייצוגית שהוגשה נגד שני הבנקים

18.04.2018, 10:34 | עו"ד יעקב ג'קי בובליל

השופט עופר גרוסקופף מבית המשפט המחוזי בלוד אישר לפני כשבועיים הסדר פשרה שגובש במסגרת תביעה ייצוגית שהוגשה נגד בנק יהב ובנק הפועלים.

התביעה הוגשה בטענה שהבנקים מנכים מסים מאוד גבוהים מלקוחות שרוכשים ניירות ערך אמריקאיים כדי להיות "על הצד הבטוח" אך לא מחזירים להם את הכסף כשמתברר הסכום המלא. כעת, לפי הפשרה שגובשה, הם יפעלו ככל יכולתם כדי לסייע ללקוחות להשיב את הכספים שנגבו מהם ביתר.

לקוחות בנק יהב רכשו דרכו נייר ערך של תאגיד אמריקאי בתיווכו של בנק הפועלים – ששימש כמתווך מורשה לצורך גביית המסים עבור רשות המסים האמריקאית.

מאחר שבנם של הלקוחות הוא תושב ארה"ב שרכש נייר ערך זהה לשלהם, הם השוו בין המס שנגבה מהם לבין המס שהבן שילם בארה"ב וגילו לטענתם, כי גבו מהם ביתר.

בעקבות הגילוי המרעיש במרץ 2015 הם הגישו בקשה לניהול תביעה ייצוגית נגד שני הבנקים המעורבים.

בבקשה הם טענו כי הפועלים נקט בגישה מחמירה וגבה מס גבוה מלקוחות שרכשו ניירות ערך אמריקאיים כדי להיות "על הצד הבטוח", אך לא נקט בפעולות הדרושות כדי להחזיר את הסכומים שנגבו ביתר לאחר שגובה המס התברר.

השופט עופר גרוסקופף, צילום: אתר בתי המשפט השופט עופר גרוסקופף | צילום: אתר בתי המשפט השופט עופר גרוסקופף, צילום: אתר בתי המשפט

עוד נטען כי הבנקים לא מיידעים את הלקוחות בנוגע לגביית היתר ובכך למעשה נמנעת מהם האפשרות לפנות בעצמם לרשות האמריקאית כדי לבקש החזר. להגנתם, טענו הבנקים בין היתר כי בעסקה של המבקשים הם שימשו מעין גורם ביניים בשרשרת הגבייה ומשכך הדבר לא היה נתון לשליטתם. הפועלים הוסיף כי הוא לא מחויב לספק ללקוחות נתונים בנוגע לדיווחים המועברים לאמריקאים בנושא ניכוי מס במקור.

"הסדרה עתידית הולמת"

שנה לאחר הגשת התביעה ובהמלצת בית המשפט, הצדדים פנו לנהל משא ומתן שבסופו גובש הסדר פשרה שהובא לאישורו של השופט גרוסקופף. ההסדר אמור לחול על לקוחות שנוכה מהם מס בעסקאות הקשורות לניירות ערך אמריקאים, גם אם הם כבר מכרו אותם – כל עוד הרכישה התבצעה בשבע השנים שקדמו להגשת התביעה.

הצדדים סיכמו בין היתר כי בעתיד הבנקים ינקטו בפעולות שונות שמטרתן לבחון האם הלקוחות זכאים להחזרי מס ואף יסייעו להם לקבל אותם. בהסדר הודגש כי הפעולות האמורות יינקטו רק במידה שסכום ההחזר בנייר ערך מסוים יצטבר לכל הפחות לסכום של 100 דולר באותה שנת מס. לבסוף, הצדדים המליצו על תשלום של כ-292.5 אלף שקל כגמול לתובעים הייצוגיים ושכ"ט עו"ד בסך 798,436 שקלים לבאי כוחם.

"ההסדר עולה בקנה אחד עם סיכויי התובענה ומבטא הסדרה עתידית הולמת של הסוגיה" קבע השופט גרוסקופף. בהקשר זה, השופט התרשם שההסדר מציע "מנגנון שיטתי ומקיף" שעונה לבעיות שהמבקשים הציפו בתביעתם.

השופט ציין כי הצדדים תחילה חלקו על שנות המס הקודמות שיכללו בהסדר, אך בסופו של דבר הסכימו ליישמו על שנת המס האחרונה ובעתיד. הסכמה זו הייתה מקובלת על השופט לאחר שנמצא כי הפועלים פנה בעבר לאמריקאים ביחס למס שנגבה מהלקוחות בשנים 2016-2015.

בסופו של יום, השופט גרוסקופף אישר את הסדר הפשרה לרבות סכומי שכר הטרחה והגמול למבקשים.

לפסק הדין

• ב"כ המבקשים: עו"ד מיכאל בך ועו"ד רון לדרמן

• ב"כ המשיבים: עורכי הדין יאיר שילה, נטליה סטרחוב, פנחס רובין והראל שחם

* עו"ד יעקב ג'קי בובליל מייצג בתביעות ייצוגיות ועתירות מנהליות

** הכותב לא ייצג בתיק

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer

באדיבות אתר המשפט הישראלי "פסקדין"       

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות