אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בג"ץ ביטל את החלטת ליברמן: התיר כניסה של פלסטינים מהגדה לטקס הזיכרון המשותף של משפחות שכולות צילום: אוראל כהן

בג"ץ ביטל את החלטת ליברמן: התיר כניסה של פלסטינים מהגדה לטקס הזיכרון המשותף של משפחות שכולות

בג"ץ ביטל את עמדת שר הביטחון מהטעם של חוסר איזון וסבירות. השתתפותם של פלסטינים מהגדה לטקס הזיכרון תתאפשר בכפוף לבדיקה ביטחונית

17.04.2018, 11:07 | משה גורלי

בג"ץ התיר כניסה והשתתפות של פלסטינים מהגדה, בכפוף לבדיקה ביטחונית, לטקס הזיכרון המשותף של משפחות שכולות. הבוקר ביטלה הנשיאה אסתר חיות, בהסכמת השופטים עוזי פוגלמן וענת ברון, את החלטת שר הביטחון אביגדור ליברמן למנוע את כניסתם. את העתירות הגישו מארגנות הטקס - פורום משפחות שכולות למען שלום ולוחמים למען שלום. הראשונה, עמותה שהקימו משפחות שכולות שאיבדו בן משפחה במסגרת הסכסוך והשנייה, חברה לתועלת הציבור המקדמת הידברות ופיוס.

קראו עוד בכלכליסט

ליברמן נימק את האיסור כ"מפגן של טעם רע" הפוגע ברגשות הציבור. לעמדתו זו הצטרפה המועצה הציבורית להנצחת החייל שבה חברים יו"ר ארגון יד לבנים, יו"ר ארגון אלמנות ויתומי צה"ל ונציגים נוספים של משפחות שכולות.

שר הביטחון אביגדור ליברמן, צילום: שאול גולן שר הביטחון אביגדור ליברמן | צילום: שאול גולן שר הביטחון אביגדור ליברמן, צילום: שאול גולן

בג"ץ ביטל את עמדת השר מהטעם של חוסר איזון וסבירות הנובעים משלושה טעמים. ראשית, התברר במהלך הדיון כי בשנת 2016 התיר שר הביטחון דאז משה (בוגי) יעלון, עקרונית, את כניסתם של כ-140 פלסטינים לישראל לצורך השתתפות בטקס וכי לאחר בדיקות פרטניות אף התאפשרה כניסתם של 91 פלסטינים שהוזמנו. שנית, "מצאנו כי משיקול הדעת שהפעיל שר הביטחון נפקד לחלוטין מקומם של השיקולים הנוגעים לרגשותיהן של המשפחות השכולות המבקשות לקיים את הטקס במתכונת המתוכננת המשותפת לישראלים ולפלסטינים". ושלישית, נפקד משיקולי השר "מקומן של רגשות אותו החלק בציבור הישראלי התומך בקיומו של הטקס ומזדהה עם תכניו ועם מטרותיו".

בנוסף, העיר בג"ץ לנציגי המדינה כי העצימו שלא לצורך וללא בדיקה הנחה שהתבררה כשגוייה ולפיה אמורים להשתתף בטקס המשותף פלסטינים "על רקע קרבת משפחה לתושבים פלסטינים אשר נהרגו כתוצאה מפעילויות טרור נגד מדינת ישראל". הנחה זו, כותבת חיות, "התבררה כבלתי מבוססת ומוטב היה שתיבדק בטרם נטענה".

את העותרות ייצגו עורכי הדין גבי לסקי; יובל יועז וקרין תורן היבלר. את המדינה ייצגו יובל רויטמן ושי כהן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
ליברמן והצל שלו
ליברמן זה מיני פוטין. רק בלי יכולת ביצוע. רק נוהם ברוסית אבל לא דוב. סתם דביבון. כשאני רוצה להתעלל בצל אני עומד ממש מתחת למקור האור והוא הופך קטן מאד ואז אני דורך עליו קצת וסוגר את האור. לפעמים אני גורם לו לעשות כל מיני דברים שהוא לא אוהב. כלב. פיל. מגן דוד ואז כשהוא מקבל אורגזמה צלליתית אני מפריד לשני משולשים. הוא שונא את זה. לא הסתדר עם משולשים אפילו בפעם השלישית שנשאר ב ז. הכיתה.
האח הגדול  |  18.04.18
3.
ללא קשר לדעות פוליטיות והגבלת בג"ץ, הפעם באמת הם הגזימו.
מילא שהם סבורים שהם במקום או מעל הרשות המחוקקת, בכל דבר ועניין. מילא שהם מעל הרשות השופטת, הפעם הם סבורים כי יכולים לנהל ולבוא במקום הרשות המבצעת ולקבוע מי יכנס לישראל ומי לא??? זה ממש שיגעון מסוכן של גדלות.
המשפטן  |  17.04.18