אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אורמת מתחילה הקמת שתי מערכות אגירה בארה"ב ב-40 מיליון דולר צילום: יוסי מסה

אורמת מתחילה הקמת שתי מערכות אגירה בארה"ב ב-40 מיליון דולר

יצרנית תחנות הכוח הגיאותרמיות הודיעה שהחברה הבת וירידיטי תתחיל להקים את שתי המערכות לאגירת אנרגיה בהיקף של 20 מגה-וואט לכל אחת; מניית אורמת מראה סימני התאוששות אחרי חודשים של ירידות

17.04.2018, 12:36 | חזי שטרנליכט

יצרנית תחנות הכוח הגיאותרמיות אורמת הודיעה היום (ג') כי היא מתחילה בהקמת שתי תחנות במדינת ניו ג'רזי בארה"ב באמצעות חברת הבת שלה - וירידיטי.

קראו עוד בכלכליסט

אורמת, שבעלת המניות העיקרית בה היא חברת אוריקס היפנית, דיווחה בדו"חות הכספיים לשנת 2017 כי היא תשקיע בתחום אגירת החשמל כ-40 מיליון דולר, מרבית הסכום ישמש להקמת שתי התחנות. מדובר בשתי מערכות לאגירת אנרגיה בהיקף של 20 מגה-וואט לכל אחת. המערכות יעמידו את השירותים שלהן למנהל רשת החשמל.

לפי החברה, מדובר בפרויקט שהוא פרי יוזמתה של חברת הבת האמריקנית, וההפעלה המסחרית של המערכות צפויה להתחיל ברבעון האחרון השנה. וירידיטי צפויה לממן, להקים ולתפעל את המערכות ואף תהיה הבעלים שלהן.

מתקן גיאותרמי של אורמת מתקן גיאותרמי של אורמת מתקן גיאותרמי של אורמת

לפי ההערכות שפרסמה אורמת, בשנה הבאה צפויות המערכות לייצר היקף הכנסות ממוצע שינוע בין 7 מיליון דולר ל-8 מיליון דולר, בעיקר ממתן שירותים נלווים, שכוללים ייצוב תדר החשמל ושירותים נוספים. שירותים אלה יסופקו לחברת PJM Interconnection המשרתת 13 מדינות שונות בארה"ב. באורמת הוסיפו כי ההכנסות שיגיעו מהפרויקט מתבססות על מחירי שוק משתנים (spot prices) ולכן עשויות להשתנות מתקופה לתקופה.

מנכ"ל אורמת יצחק אנג'ל ציין כי "אורמת, יחד עם וירידיטי, מביאות לשוק הצעת ערך מקיפה בתחום של ניהול ואופטימיזציה של מערכות אנרגיה וכן שירותים בתחום של אגירת אנרגיה ואנו פועלים ליצירת הזדמנויות ושותפויות בארה"ב ובשאר העולם למימוש הצעת הערך והיכולות שלנו."

יצחק אנג יצחק אנג'ל מנכ"ל אורמת | צילום: יוסי מסה יצחק אנג

ביום העצמאות הקרוב יקבלו מייסדי אורמת, יהודה ויהודית ברונצקי, את פרס ישראל לתעשייה על רקע ייסוד ענקית האנרגיה המתחדשת שהקימו. אך מבחינת המשקיעים מניית אורמת לא רווה נחת בחודשים האחרונים.

אמנם, היום עם פרסום ההודעה על הפרויקטים החדשים היוצאים לדרך, מטפסת המניה מאז שעות הבוקר בכ-3% במחזור ער של כ-7 מיליון שקל. אך בשבועות האחרונות, מאז פרסום הדו"חות הכספיים, ספגה המניה את נחת זרועם של המשקיעים. מאז סוף ינואר האחרון, טרם פרסום הדו"חות הכספיים ל-2017, ירדה המניה בכ-14.8%.

בתחילת אפריל הוריד בית ההשקעות אופנהיימר את המלצתו למניית החברה מ"תשואת יתר" ל"תשואת שוק", משום שלדברי בית ההשקעות הוא סבור כי תחזית הצמיחה ארוכת הטווח של ההנהלה לנתוני EBITDA בהיקף של 600 מיליון דולר ב-2022, מגולמת במחיר הנוכחי של המניה והם עדכנו את התחזיות שלהם לשנתיים הקרובות.

עוד מסרו באופנהיימר כי הם ממתינים לסגירת עסקת רכישת US Geothermal, שבוצעה בינואר השנה וצפויה להיסגר במהלך הרבעון השני, והם רואים בה קטליזטור פוטנציאלי למניית אורמת בהמשך השנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות