אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פיץ' אשררה דירוג A+ לישראל והזהירה מפני הפחתות מסים נוספות צילום: אלכס קולומויסקי

פיץ' אשררה דירוג A+ לישראל והזהירה מפני הפחתות מסים נוספות

על פי הודעת חברת דירוג האשראי הבינלאומית, התקציב האחרון של ישראל עלול להביא לגידול בהוצאות הממשלה ויחס החוב-תוצר יחל לעלות כבר ב-2019

17.04.2018, 16:07 | אדריאן פילוט

"המצב הפיסקאלי של ישראל עודנו מהווה נקודת חולשה ביחס למדינות המדורגות A", כך כותבים היום (ג') כלכלני חברת דירוג האשראי הבינלאומית פיץ' בהודעה בה אשררה את  דירוג האשראי של ישראל ברמה של A+ עם תחזית יציבה. עם זאת, בחברה מציינים לטובה את מגמת השיפור במצב הפיסקאלי.

קראו עוד בכלכליסט

עוד נכתב כי המדיניות הפיסקאלית ממשיכה לשים דגש על הורדת נטל החוב, אך התקציב האחרון עלול להביא לגידול בהוצאות הממשלה לצורך התמודדות עם טענות הציבור בישראל לגבי יוקר המחיה. בתקציב לשנת 2019 שאושר מוקדם מהרגיל לאור שיקולים פוליטיים, עודכן יעד הגירעון על ידי הממשלה מ-2.5% מהתוצר ל-2.9%.

עוד עולה כי החברה צופה שיחס החוב-תוצר ימשיך במגמת הירידה ב-2018 (הגיע לשפל של כל הזמנים ב-2017), אך היא מעריכה שהוא יחל לעלות בשנת 2019 לאור גירעון גבוה יותר ברמה של 2.8% ו-3% מהתוצר בשנים 2018 ו-2019 בהתאמה.

מימין: נתניהו וכחלון, איי אף פי מימין: נתניהו וכחלון | איי אף פי מימין: נתניהו וכחלון, איי אף פי

בהקשר הזה מציינים כלכלני פיץ' כי על רקע לחצים של מפלגות פוליטיות בבחירות הקרבות, ישנו "סיכון" להפחתות מסים נוספות, משפט הרומז כי הדבר אינו רצוי.

כמו כן, החברה הותירה על קנה גם את תחזית הדירוג. על פי החברה, דירוג האשראי של ישראל מאוזן בין חשבונות חיצוניים חזקים, ביצועים מאקרו-כלכליים איתנים וחוסן מוסדי, לבין יחס חוב ממשלתי לתוצר שעודנו גבוה ביחס למדינות הייחוס וסיכונים פוליטיים וביטחוניים.

בהודעה נכתב כי על אף היותו במגמת שיפור. הגירעון התקציבי הממשלתי נותר נמוך, ברמה של 2% מהתוצר ב-2017, מתחת ליעד הגירעון אשר עמד על 2.9%, זו שנה חמישית ברציפות. יחס החוב תוצר המשיך לרדת ב-2017, לרמה של 60.9%, אך נותר גבוה משמעותית מהנתון החציוני של המדינות המדורגות 'A' ו- 'AA'. יחד עם זאת, האנליסטים מציינים כי מאפיינים אחרים של החוב הציבורי הינם מיטביים למדי. מדינת ישראל נהנית מגמישות מימונית גבוהה, כגון שוק מקומי עמוק ונזיל וגישה טובה לשוקי ההון הבינלאומיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות