אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גילעד אלטשולר על ההשתלטות על קבוצת דלק: "תשובה עלה לאט למשרד שממנו ביצענו את הקנייה" צילום: עמית שעל

היו שם

גילעד אלטשולר על ההשתלטות על קבוצת דלק: "תשובה עלה לאט למשרד שממנו ביצענו את הקנייה"

1998 - קבלן נתנייתי בשם יצחק תשובה מצליח להוציא את משפחת רקנאטי מדלק ולהשלים את ההשתלטות על הקבוצה. זה היה קרש הקפיצה שהזניק אותו לעמדת הטייקון

18.04.2018, 10:24 | עמיר קורץ
"את הרעיון להשתלט על קבוצת דלק, שהיתה אז בשליטת משפחת רקנאטי, הצעתי קודם כל לקבוצת אלקו של משפחת זלקינד. נפגשתי עם מי שהיה אז מנכ"ל אלקו, אורי קויאטק, וסיפרתי לו את הרעיון איך להשתלט על דלק. אבל הוא אמר לי אז משפט שאני לא אשכח: 'בארץ כולם משתינים באותה משתנה קטנה, ולכן אנו לא נעשה את זה'". כך מספר גילעד אלטשולר, מבעלי אלטשולר שחם.

זמן קצר לאחר מכן הרעיון כבר הגיע אל הקבלן הנתנייתי יצחק תשובה שהצליח להשתלט מתחת לאף של משפחת רקנאטי על קבוצת דלק, חרף העובדה שהיה איש עסקים בגודל בינוני באותה התקופה.

לדברי אלטשולר, מי שלקח את המושכות לידיים היה מנכ"ל חברת החיתום של אלטשולר שחם מאיר חן ז"ל: "הוא עמד מאחורי כתבת ניתוח שפורסמה בעיתונות הכלכלית על האופן שבו ניתן לבצע השתלטות עויינת על דלק, שהיתה אז בשליטת דסק"ש". באותה העת דסק"ש שלטה בדלק באמצעות אחזקה של 38% מהמניות. בנק הפועלים החזיק ב־25% מהמניות, הגופים המוסדיים החזיקו ב־18% ואליעזר פישמן החזיק ב־7%. מי שהיה קונה את כל האחזקות האלו, למעט האחזקות של משפחת רקנאטי, היה משתלט על החברה מתחת לאפם של הרקנאטים, וזה היה הרעיון שחן הציע.

יצחק תשובה ב־1988. "הכל התבצע מהמשרד הישן ברחוב רוטשילד", צילום: שאול גולן יצחק תשובה ב־1988. "הכל התבצע מהמשרד הישן ברחוב רוטשילד" | צילום: שאול גולן יצחק תשובה ב־1988. "הכל התבצע מהמשרד הישן ברחוב רוטשילד", צילום: שאול גולן

לאחר מכן, מספר אלטשולר, "מאיר היה זה שהציע לראשונה את הנושא לתשובה. למעשה, הוא היה האדריכל והמוציא לפועל של העניין וריכז כמה כוחות ביחד - גם לסגור עם בעל השליטה בבנק הפועלים אז תד אריסון שימכור לתשובה את מניות דלק שבידי הבנק, גם עם אליעזר פישמן שהיתה לו חבילת מניות גדולה ועם כל המוסדיים.

"המנהלים בדסק"ש היו אז מאוד שאננים ולא התכוננו מראש לתרחיש הזה, אף שהם יכלו. אני זוכר ביום הביצוע עצמו את תשובה עולה לאט לאט במדרגות המשרד הישן שהיה לנו ברחוב רוטשילד ושם מאיר חן הוציא הכל לפועל, הוא זה שניהל את כל המערכה. והקרדיט להשתלטות של תשובה על דלק מגיע לו.

את יום ההשתלטות זוכר אלטשולר בבהירות: "אני זוכר שביום הביצוע עצמו ישבנו באותו חדר ומשם ביצענו את הקנייה מכולם, כולל המניות בבורסה והכל".

לימים, מספר אלטשולר, הזלקינדים כנראה הצטערו שלא ניאותו להקשיב להצעתו הראשונה והותירו את דלק כטרף לתשובה. "הבנים של גרשון זלקינד (מייקי ודני - ע"ק) אמרו לי 'תביא לנו עוד פעם משהו דומה לדלק'", מספר אלטשולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות