אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גדעון תדמור חוזר אל רגע המפץ הגדול של משק האנרגיה: "פתאום המסך בתמר התחיל להבהב"

היו שם

גדעון תדמור חוזר אל רגע המפץ הגדול של משק האנרגיה: "פתאום המסך בתמר התחיל להבהב"

2009 - תגלית הגז תמר. הקידוח בתמר היה הפעם הראשונה בה הוכח פוטנציאל הגז באזור הכולל גם את מאגר לווייתן. מאז זרם הרבה גז בצינורות. תמר הוא ספק הגז שמחזיק את כלל המשק הישראלי, לרבות תחנות הכוח של חברת החשמל

19.04.2018, 15:20 | ליאור גוטמן

"הכל קרה ב־9 בינואר 2009. צהרי יום שישי במשרדי חברת נובל אנרג'י האמריקאית בהרצליה. כל הבכירים והמהנדסים ישבו מסביב לשולחן וצפו במסך מיוחד, שם הוצגו בזמן אמת הקריאות החשמליות מראש המקדח של מאגר תמר תוך כדי עבודה", משחזר גדעון תדמור, אז יו"ר דלק אנרגיה והיום בעלי נאוויטאס פטרוליום, את היום שבו נולדה מעצמת גז אזורית חדשה ושמה ישראל.

לצפייה בכל כתבות הפרויקט - לחץ כאן

"כאשר מגיעים לשכבה שאתה מקווה שהיא שכבת מאגר הגז, אמורים לראות תגובה מספרית על המסך", ממשיך ומספר תדמור. "זה בעצם הסימן שלך שהגעת לשכבת הגז במאגר". אבל המד לא הראה נתונים וכולם חשבו שאין גז. "נכנסתי לבקר אותם", מתאר תדמור. "זה היה יום ההולדת שלי והיו לי תקוות גדולות שיקרו דברים טובים. ראיתי את כולם יושבים עם פנים חמורות סבר. נאמר לי שלא רואים שום תזוזה משמעותית באינדיקטורים. היה מצב רוח קשה. הפסימיות חלחלה והתפשטה אצל כולם".

ואז זה קרה. "אמרתי לכולם שהיום זה יום ההולדת שלי ולא יכול להיות שדבר רע יקרה. כולם חייכו בנימוס. דקה אחרי שהתיישבתי האינדיקטורים החלו לזנק באופן קיצוני. תחושת ההקלה היתה עצומה. זה היה רגע של אושר גדול והמתנה הכי גדולה שקיבלתי ליומולדת.הבנתי באותו רגע שפוטנציאלית יש כאן מציאות אנרגטית חדשה שתעצב גם את המיצוב הגיאו־פוליטי שלנו", מסכם תדמור.

אסדת הקידוח בתמר. מאגר גז בהיקף של 300 מיליארד מ"ק שיספיק לעוד 30 שנה, צילום: אלירן אביטל אסדת הקידוח בתמר. מאגר גז בהיקף של 300 מיליארד מ"ק שיספיק לעוד 30 שנה | צילום: אלירן אביטל אסדת הקידוח בתמר. מאגר גז בהיקף של 300 מיליארד מ"ק שיספיק לעוד 30 שנה, צילום: אלירן אביטל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות