אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צפון קוריאה הודיעה: הפסקנו את הניסויים הגרעיניים צילום: רויטרס

צפון קוריאה הודיעה: הפסקנו את הניסויים הגרעיניים

סוכנות הידיעות הרשמית בצפון קוריאה הודיעה כי המדינה תפסיק את הניסויים הגרעיניים ואת הניסויים בטילים בליסטיים בין-יבשתיים. בנוסף, ייסגר אתר ניסויים גרעיניים בצפון. טראמפ מיהר לברך: "חדשות טובות מאוד לעולם"

21.04.2018, 07:58 | ynet
שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און הודיע הלילה (שבת) כי ארצו הצליחה לייצר נשק גרעיני ולכן אין לה צורך יותר בניסויים בנשק מסוג זה. בנוסף, תפסיק צפון קוריאה את ניסוייה בשיגור טילים בליסטיים ותסגור אתר ניסויים גרעיניים בצפון המדינה. סוכנות הידיעות הרשמית בצפון קוריאה KCNA הודיעה כי השעיית תוכניות הגרעין והטילים הבליסטיים הבין-יבשתיים נכנסה לתוקף באופן מיידי. עוד נמסר כי המהלך נעשה בניסיון להתמקד בשיפור כלכלת צפון קוריאה. בהודעת הצפון לא צוין דבר לגבי התפרקות מנשק גרעיני.

קראו עוד בכלכליסט

ההכרזה על השעיית התוכניות מגיעה ימים לפני פגישת הפסגה הנדירה בין מנהיגי שתי הקוריאות, שליט הצפון קים ג'ונג און ונשיא הדרום מון ג'יאה-אין, בניסיון לפתור את המשבר בנושא הגרעין בחצי האי הקוריאני. החלטת הצפון בנוגע להשעיית התוכניות התקבלה בפגישה של "האסיפה המרכזית" של מפלגת השלטון, שתכננה לדון ב"שלב חדש" במדיניות המדינה.

קים ג קים ג'ונג און | צילום: איי.אף.פי קים ג

בהודעה שפורסמה בסוכנות הידיעות הצפון קוריאנית נמסר כי "הצפון לא ישתמש בנשקו הגרעיני כל עוד אין עליו איום גרעיני וכל עוד לא מתגרים בו". עוד נכתב כי "הצפון מתחייב כי בשום מצב לא יעביר נשק גרעיני וטכנולוגיה בתחום הגרעין למדינות אחרות".

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מיהר לברך על המהלך. הוא כתב בחשבון הטוויטר שלו: "צפון קוריאה הסכימה להשעות את כל הניסויים הגרעיניים ולסגור אתר ניסויים גדול. מדובר בחדשות טובות מאוד לצפון קוריאה ולעולם". טראמפ טען כי מדובר ב"תהליך גדול" והוסיף: "מצפה לפגישת הפסגה שלנו".

במוסד הנשיאות הדרום קוריאני בירכו גם כן על החלטת הצפון ומסרו כי מדובר ב"התקדמות משמעותית" בפירוזו מגרעין של חצי האי הקוריאני. "המהלך יתרום ליצירת אווירה חיובית שתוביל להצלחת פגישות הפסגה הקרובות בין הצפון לדרום ובין הצפון לארה"ב". למרות הברכות של טראמפ והדרום, ביפן הציגו גישה מאופקת יותר להכרזתו של קים.

ראש ממשלת יפן שינזו אבה אמר כי הוא מברך על ההודעה ואף הגדיר אותה כ"התפתחות חיובית". עם זאת הוא הוסיף: "חשוב שהתפתחות זו תוביל לפירוק מלא ובלתי הפיך של צפון קוריאה מנשק גרעיני, נשק להשמדה המונית וטילים". שר ההגנה היפני איצונורי אונודרה אמר לאחר ההכרזה כי "זה לא הזמן להקל את הלחץ על צפון קוריאה".

קים אמור להיפגש בחודשיים הקרובים עם טראמפ. ביום חמישי התייחס טראמפ לפגישה הצפויה ואמר כי הוא מקווה שהפסגה חסרת התקדים המתוכננת עם מנהיג צפון קוריאה תהיה מוצלחת, אך הזהיר כי הוא עשוי לבטלה אם לא יחשוב שהיא תניב תוצאות.

טיל בליסטי של צפון קוריאה, צילום: אי פי איי טיל בליסטי של צפון קוריאה | צילום: אי פי איי טיל בליסטי של צפון קוריאה, צילום: אי פי איי

טראמפ אמר במסיבת עיתונאים משותפת עם ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, כי "הלחץ המרבי" על צפון קוריאה יימשך עד שתוותר על הנשק הגרעיני שברשותה. הוא הוסיף שוושינגטון מנהלת משא ומתן לשחרורם של שלושה אמריקנאים המוחזקים על ידי צפון קוריאה וכי "יש סיכוי טוב לעשות זאת". הוא לא ענה לשאלת הכתב האם זה יהיה תנאי לקיום הפסגה.

מזכיר המדינה המיועד של ארצות הברית וראש ה-CIA לשעבר, מייק פומפאו, ערך ביקור חשאי בצפון ונפגש עם השליט קים ג'ונג און במהלך חג הפסחא. ביקורו של פומפאו דווח תחילה בכמה כלי תקשורת, ולאחר מכן אושר ע"י טראמפ בחשבון הטוויטר שלו כשכתב: "מייק פומפאו נפגש בשבוע שעבר עם קים ג'ונג און בצפון קוריאה. הפגישה עברה על מי מנוחות וקשר טוב נוצר". עוד כתב טראמפ: "פירוק מנשק גרעיני יהיה נהדר לעולם, אך גם לצפון קוריאה".

בשנת 1994 חתמו ארצות הברית וצפון קוריאה על הסכם משותף שבמסגרתו הבטיח הצפון שלא להמשיך לפתח את תוכנית הגרעין שלו בתמורה לסיוע של מיליארדי דולרים. עם זאת, מנהיג צפון קוריאה דאז קים ג'ונג איל, הפר את ההסכם עד שהוא קרס לחלוטין בשנת 2003.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות