אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ תקף את אופ"ק; רוסיה: "מחיר הנפט עדיין אינו משביע רצון" צילום: רויטרס

טראמפ תקף את אופ"ק; רוסיה: "מחיר הנפט עדיין אינו משביע רצון"

נשיא ארה"ב צייץ בטוויטר כי מחיר הנפט גבוה מדי למרות שקיים בו עודף; שר האנרגיה הרוסי אמר מנגד שהמשימה לקיצוץ עתודות הנפט העולמיות טרם הגיעה ליעדה, אך לא שלל אפשרות שרוסיה ומדינות נוספות יפרשו מההסכם בעניין לפני תאריך סיומו הרשמי - בהתאם למצב השוק

21.04.2018, 09:12 | שירות כלכליסט

המשימה לקיצוץ עתודות הנפט העולמיות שמוביל אופ"ק - איזון שוק הנפט -טרם הגיעה ליעדה, כך אמר אתמול (ו') שר האנרגיה הרוסי אלכסנדר נובאק ל-CNBC. לדבריו, "אין ספק שהמצב טוב בהרבה מלפני שלושה חודשים, חצי שנה או שנה, אבל עדיין אינו משביע רצון". הדברים נאמרו ברקע לציוץ בטוויטר של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שאמר כי מחירי הנפט גבוהים מדי. עם זאת, כשנשאל אם רוסיה ומדינות נוספות עשויות לצאת מהסכם לפני תאריך סיומו הרשמי - סוף השנה הנוכחית - נובאק לא שלל זאת, ואמר שהדבר תלוי במצב השוק.

קראו עוד בכלכליסט

"אני לא יכול לתת כרגע תשובה מדויקת כי אין לנו ידיעה ברורה לגבי האופן שבו השוק יגיב בחודשים הקרובים", אמר נובאק, "עלינו להמשיך ולפקח על המצב". 

ההסכם להפחתת העתודות ב-1.8 מיליוןו חביות ליום נחתם על ידי סעודיה ומדינות אופ"ק נוספות, וכן מפיקות נפט גדולות מחוץ לארגון כמו רוסיה, וזאת על מנת להעלות את מחירי הנפט לאחר שנים של ירידה. המדינות החתומות על ההסכם אמורות להיפגש ביוני כדי לבחון אותו מחדש. הוא נכנס לתוקף בינואר 2017, והוארך בינתיים.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

טראמפ תקף כאמור את אופ"ק באומרו שמדובר בקרטל שמעלה באופן מלאכותי את מחירי הנפט, באופן שאינו מקובל עליו: "עושה רושם שאופ"ק שוב עושה את זה. עם מלאי נפט עצום שמפוזר בכל מקום, כולל מיכליות עמוסות על פני הימים, מחירי הנפט עלו מאוד באופן מלאכותי! לא טוב ולא מקובל!".

מחיר הנפט הגולמי עלה השבוע ב-1.5% ונגע בשיא של שלוש שנים - מעל 69 דולר לחבית. הברנט הגיע אתמול ליותר מ-73 דולר לחבית. במקביל התפרסמו דיווחים לפיהם סעודיה, החברה המרכזית באופ"ק, מעוניינת שמחיר החבית יגיע אף לרמה של 80 עד 100 דולר לחבית על מנת לקדם את ההנפקה של חברת הנפט הלאומית שלה, ארמקו.

בתגובה לציוציו של טראמפ אמר שר האנרגיה הסעודי חאלד אל-פאלח ל-CNBC כי השווקים צריכים לקבוע את המחיר. לדבריו, "עלינו להיות סבלניים. אסור לנו להצמיד אקדח, אסור לנו להיות שאננים ולהאזין לרעשים לפיהם 'המשימה הושלמה'. אני חושב שיש לנו עדיין עבודה בעניין".

כנשיא ארה"ב, טראמפ שולט בעתודות הנפט האסטרטגיות, מלאי החירום הגדול בעולם של נפט גולמי, כך על פי אתר האינטרנט של משרד האנרגיה האמריקאי. הפעם האחרונה בה נעשה שימוש בעתודות הללו הייתה ב-2011, על מנת להתגבר על הפרעה באספקת הנפט שנגרמה עקב המהפכה בלוב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות