אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ישראל צפויה לבקש את הסגרת אלכסנדר גרנובסקי מאוקראינה

בלעדי לכלכליסט

ישראל צפויה לבקש את הסגרת אלכסנדר גרנובסקי מאוקראינה

גרנובסקי עזב את ישראל לפני שנתיים עם פתיחת החקירה נגדו. בינואר הוגש נגדו ונגד שותפיו כתב אישום על מרמה בני"ע בקבוצת ויליפוד

22.04.2018, 07:57 | תומר גנון

הפרקליטות שוקלת להגיש בקשת הסגרה לרשויות באוקראינה נגד איש העסקים וחבר הפרלמנט לשעבר במדינה, אלכסנדר גרנובסקי, כך נודע ל"כלכליסט". נגד גרנובסקי הוגש בינואר בישראל כתב אישום חמור על ביצוע לכאורה של עבירות של גניבה בידי מורשה, מרמה בנסיבות מחמירות ומרמה בניירות ערך בהיקף של יותר מ־60 מיליון דולר בחברות ויליפוד השקעות, BGI ו־BSD שהיו בשליטתו עד יולי 2015.

קראו עוד בכלכליסט

גרנובסקי עזב את ישראל לפני יותר משנתיים, עם פתיחת חקירת רשות ני"ע נגדו. בסיוע המחלקה הבינלאומית בפרקליטות, נערך לו חיקור דין באוקראינה. הוא סירב לשתף פעולה ושמר על זכות השתיקה. לאחר שזומן לשימוע הוא לא יצר קשר עם הפרקליטות. כתב האישום שנשלח אליו לאחר הגשתו באמצעות הרשויות באוקראינה, לא זכה למענה.

בפרקליטות צפויים לבקש בקרוב מבית המשפט המחוזי בתל אביב להוציא צו הבאה לגרנובסקי, כדי שהאפשרות לבקש את הסגרתו תישאר על השולחן. כתב האישום שהוגש על ידי מחלקת ני"ע בפרקליטות מחוז תל אביב, כולל גם את בעל השליטה אחרי גרנובסקי, גרגורי גורטובוי; ואת יוסף שניאורסון, שכיהן כמנכ"ל, סגן יו"ר ודירקטור בחברות ב־2012–2016.

אלכסנדר גרנובסקי אלכסנדר גרנובסקי אלכסנדר גרנובסקי

לפי כתב האישום, גרנובסקי ושניאורסון העמידו את כספי החברות הציבוריות כבטוחות לבנקים באוסטריה ובאזרבייג'אן, לצורך הבטחת החזר הלוואות שיקבלו חברות פרטיות הקשורות לגרנובסקי, וזאת במסווה של הפקדת כספי החברות הציבוריות בבנקים. עובדה זו הוסתרה על ידי גרנובסקי ושניאורסון מהחברות הציבוריות תוך הצגת מצגי שווא. בסך הכל הוצאו באופן זה כ־60 מיליון דולר מכספי החברות הציבוריות בין 2012 ל־2014.

לפי כתב האישום, ביולי 2015 קיבל גורטובוי את השליטה בחברות מגרנובסקי, שהמשיך להיות מעורב בקבלת החלטות בהן ללא ידיעתן. גורטובוי ושניאורסון, נטען, המשיכו להסתיר את מצב הפיקדונות.

בנוסף, בינואר 2016 פעל גורטובוי לפי כתב האישום להוצאת לפחות 3 מיליון דולר במרמה מוויליפוד, באמצעות הצגת מצגי שווא. הוא טען שמדובר בהשקעה באג"ח, בעוד שבפועל מדובר היה בניסיון לפרוע חובות של חברה פרטית הקשורה לגרנובסקי ואליו

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות