אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מינהל התכנון קבר את תוכנית הנגב של גלנט צילום: נמרוד גליקמן

בלעדי לכלכליסט

מינהל התכנון קבר את תוכנית הנגב של גלנט

תוכניתו השנויה במחלוקת של שר השיכון להקים חמישה יישובים קהילתיים ליד באר שבע, אופקים וערד מעוכבת זה כשנה וחצי מחשש שתחליש ערים קיימות

23.04.2018, 06:54 | אמיתי גזית

מינהל התכנון מעכב זה כשנה וחצי את תוכניתו השנויה במחלוקת של שר הבינוי והשיכון יואב גלנט להקים חמישה יישובים חדשים בנגב ליד באר שבע, אופקים וערד, ונמנע מלקדם אותה בוועדות התכנון, כך עולה מ”דו”ח ביצוע תוכניות הממשלה לשנת 2017”, שפורסם לאחרונה. בתגובה לפניית “כלכליסט” השיב מינהל התכנון כי הוא מתנגד להקמת יישובים חדשים בסמוך לערים קיימות בשל החשש להחלישן כלכלית וחברתית. עם זאת, נמסר, מינהל התכנון תומך בהקמת יישובים באתרים המרוחקים מנקודות יישוב, ודיון בנושא יתקיים בשבועות הקרובים.

קראו עוד בכלכליסט

על פי דו”ח התוכניות, משרד השיכון היה אמור לאשר או לפחות להתחיל בקידומן של תוכניות בניין עיר (תב"ע) לחמישה יישובים קהילתיים חדשים בנגב, מהלך שאף קיבל תוקף של החלטת ממשלה לפני שנתיים וחצי, בנובמבר 2015. אולם עד כה טרם החל ההליך התכנוני של היישובים הללו, וזאת אף שכבר בנובמבר 2016 הגיש משרד השיכון תזכירים לוועדת המשנה לנושאים תכנוניים עקרוניים (ולנת”ע), ועדת המשנה של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, המבצעת את מלאכת התכנון בפועל, ואשר בראשה עומדת מנהלת מינהל התכנון דלית זילבר. "בנובמבר 2016 הוגשו חמישה תזכירים לוולנת"ע לדיון ואישור במועצה הארצית לתכנון. התזכירים טרם אושרו, לפיכך המשרד לא התקשר עם צוות מתכננים לתכנון התב"ע", נכתב.

מנהלת מינהל התכנון דלית זילבר ושר הבינוי והשיכון יואב גלנט. התוכנית זכתה לביקורת והוקפאה, צילום: נמרוד גליקמן מנהלת מינהל התכנון דלית זילבר ושר הבינוי והשיכון יואב גלנט. התוכנית זכתה לביקורת והוקפאה | צילום: נמרוד גליקמן מנהלת מינהל התכנון דלית זילבר ושר הבינוי והשיכון יואב גלנט. התוכנית זכתה לביקורת והוקפאה, צילום: נמרוד גליקמן

התוכנית ספגה ביקורת רבה הן מצד כמה ממשרדי הממשלה והן מצד השלטון המקומי ומארגוני חברה וסביבה. המבקרים ראו בה תוכנית להקמת "יישובי עשירים", כגון עומר ולהבים, שהקמתם היתה כרוכה בעלויות כבדות ובבזבוז קרקע, ובסופו של דבר הן שאבו מתוך באר שבע, דימונה ונתיבות אוכלוסייה מבוססת והחלישו אותן.

על פי הנחיות היועמ”ש, החלטה על הקמת יישוב חדש יכולה להתקבל על ידי הממשלה רק בכפוף להמלצה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה או ועדת משנה שלה. זאת לאחר שבחנה המועצה היבטים תכנוניים, תשתית וסביבה. העובדה שעד כה טרם מצאה הוולנת"ע לנכון לדון בתוכנית מלמדת כי ייתכן שהביקורת החריפה שנמתחה על תוכנית חמשת היישובים פעלה את פעולתה.

היוזמה להקמת יישובים בנגב נולדה אצל גלנט ב־2015. בנובמבר באותה שנה הצליח גלנט להעביר החלטת ממשלה הצהרתית לבחינת הקמה של חמישה יישובים: שלח, אשר יוקם בין אשלים לפתחת ניצנה; נווה גוריון, שיוקם בין רביבים לכפר רתמים, בסמוך לישוב הבדואי ביר האדג'; דניאל, בצמוד לקריית החינוך האזורית ולכפר השיקומי עלה נגב; דיה מצפון מזרח לערערה; ויישוב קהילתי נוסף סמוך למרכז החינוך אשל הנשיא.

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר: “משרד הבינוי והשיכון שכר צוותי תכנון אשר הכינו תזכירים תכנוניים, לקראת אישור במועצה הארצית. התזכירים הוגשו לפני כשנה אך לצערנו טרם נדונו”.

ממינהל התכנון נמסר: “מינהל התכנון ומשרד הבינוי והשיכון רואים חשיבות רבה בקידום התיישבות ובפיתוח הנגב. המדינה משקיעה בחיזוק יישובי הדרום על ידי הקמת שכונות איכותיות. מכאן נגזרת העמדה העקרונית של מינהל התכנון, לפיה אין להקים יישובים חדשים בסמוך ליישובים קיימים בשל החשש להחלישם כלכלית וחברתית. במקומות מרוחקים בהם אין ערים סמוכות, ניתן לבחון הקמת יישובים חדשים, ובשבועות הקרובים יתקיים דיון בו ייבחנו כלל ההיבטים בנוגע להקמתם של יישובים שטרם נדונו, בהם גם חמשת היישובים האמורים, וכל יישוב ייבחן לגופו של עניין".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות