אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות המסים סגרה מחוסר ראיות את תיק החקירה נגד רפי ליפא צילום: נמרוד גליקמן

רשות המסים סגרה מחוסר ראיות את תיק החקירה נגד רפי ליפא

לאחר שהפרקליטות בחנה את תיק החקירה נגד יועץ ההנפקות ושותפו באשכול חברות נדל"ן מניב הולנדי-גרמני, מיכאל ססלר, הוחלט שאין די ראיות להעמיד אותם לדין על העלמת מס

24.04.2018, 11:39 | תומר גנון

רשות המסים סגרה מחוסר ראיות את תיק החקירה נגד יועץ ההנפקות רפי ליפא שנחשד בהעלמת מס. זאת לאחר שממצאי החקירה הועברו לפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) שבחנה האם יש די ראיות להגיש כתב אישום נגד פעיל שוק ההון.

קראו עוד בכלכליסט

ליפא ומיכאל ססלר, שותפו באשכול חברות נדל"ן מניב הולנדי-גרמני ודירקטור בחברת הנדל"ן הבורסאית דה לסר שהתיק נגדו גם נסגר, נחקרו בחשד שהשמיטו מדו"חותיהם האישיים הכנסות בגין רווחים שצברו בפעילות בחו"ל. ליפא נחקר בנוסף בחשד שסייע לגיסו, היהלומן שלומי אנג'ל, להתחמק מתשלום מס.

רפי ליפא, צילום: נמרוד גליקמן רפי ליפא | צילום: נמרוד גליקמן רפי ליפא, צילום: נמרוד גליקמן

ליפא וססלר נעצרו לפני שנתיים ונחקרו באזהרה ביחידת יהלום של רשות המסים. החשד נגדם היה שכבעלי מניות בחברת אחזקות הולנדית בשם BEPLUSCO, הם לא דיווח על הכנסות שהפיקו מאשכול של 7 חברות נדל"ן מניב גרמניות המחזיקות נכסים בברלין. הערכת השווי של החברות, על פי החוקרים, עומדת על כ-14 מיליון יורו (כ-60 מיליון שקלים).

BEPLUSCO ההולנדית רשומה בבעלות משותפת של ליפא (50%) וססלר (50%). ברשות חשדו שליפא החזיק את מניותיו בחברה של גיסו, וזאת כדי להסוות את בעלותו ולסייע לו לחמוק מתשלום מס בישראל.

ליפא וססלר, המיוצגים על ידי עו"ד שוקי שטיין, הכחישו בחקירתם את הטענות. הם סיפרו כי במהלך שנת 2009, לאחר שליפא עזב את תפקדו בגאון כמנכ"ל חברת החיתום, הוא החליט להשקיע בנדל"ן מניב בחו"ל. ביחד עם ססלר, שהעביר מימון ראשוני של כמיליון דולר, הוא הקים את החברה הולנדית המחזיקה במספר חברות בנות בגרמניה שתחת כל אחת מהן נרשמו נכסים בברלין.

ליפא אמר לחוקרים כי גייס במקביל כספים גם מגיסו אנג'ל להקמת החברות. לדבריו בחקירה הכסף שהעביר לו גיסו היה הלוואה, ולכן אנג'ל לא נרשם כלל בעל מניות. לגבי החשדות כלפיו להעלמת מס על הכנסות שנצברו בחברות, טען ליפא שעל פי יעוץ משפטי שקיבל לא הייתה לו כל חובת דיווח. בנוסף טען כי גם אם נצברו רווחים הם בגובה עשרות אלפי יורו בלבד.

מעו"ד שוקי שטיין נמסר: "ליפא וססלר שמחים שכך הסתיים העניין ומודים ליחידת יהלום ולפרקליטות מיסוי וכלכלה על הנכונות לשמוע ולקבל את העובדות כהווייתן".

גם תיק החקירה נגד אנג'ל נסגר. מעורכי דינו, גחל דחוח וגלית רוטנברג, נמסר: "קיבלנו את הודעת הסגירה שהיתה ברורה לנו כבר לפני זמן רב. צר לנו על תקופת עינוי הדין ששלומי עבר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות