אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצעה מפתה לפיפ"א: קיימו טורנירים שהמועדונים לא רוצים - ותקבלו 25 מיליארד דולר צילום: רויטרס

הצעה מפתה לפיפ"א: קיימו טורנירים שהמועדונים לא רוצים - ותקבלו 25 מיליארד דולר

הצעה להקמת שני טורנירים חדשים הגיעה מסין, סעודיה ומוסד פיננסי ביפן, וצפויה להכניס לארגון הכדורגל סכומים שהוא צריך כדי להתמודד עם חובות ומחסור בהכנסות מחסויות של חברות מערביות

24.04.2018, 12:25 | שירות כלכליסט

ארגון הכדורגל העולמי שוקל הצעה להקמת שני טורנירים חדשים - טורניר אליפות העולם למועדונים מחודש ו"ליגת האומות הגלובלית", טורניר ידידות לנבחרות. בשל כך,

נשיא פיפ"א ג'יאני אינפנטינו יכנס את ראשי הארגון לדיון מיוחד במטרה לקבל אישור לעסקה בשווי 25 מיליארד דולר. המפגש צפוי להיערך בציריך בחודש הקרוב.

ההצעה ממספר גורמים מסין, סעודיה וככל הנראה מהמוסד הפיננסי היפני SoftBank צפויה להכניס לארגון הכדורגל סכומים שהוא צריך כדי להתמודד עם חובות ומחסור בהכנסות מחסויות של חברות מערביות, שרואות בו מותג "רעיל" בעקבות פרשות השחיתות הרבות שהוא מעורב בהן.

המפגש מגיע פחות מחודשיים לאחר שארגון ה-ECA, ארגון המועדונים הגדולים באירופה, קרא להקטנת מספר המשחקים, תקופות מנוחה לשחקנים. עם זאת, בפיפ"א משוכנעים - לאחר שיחות עם מספר גורמים - שהשיחות בקשר לטורניר יהיו "חיוביות".

"יש לנו כמה משקיעים רציניים שהכסף שלהם יכול לערב את כולם במשחק", אמר מקור בפיפ"א ל-BBC.

ג ג'יאני אינפנטינו, נשיא פיפ"א | צילום: אי פי איי ג

הידיעות על המפגש המיוחד של פיפ"א מגיעות מספר שבועות לאחר שהועלו ספקולציות שהארגון יגדיל את המונדיאל בקטאר 2022 ל-48 נבחרות - במקום להתחיל את גרסת ה-48 נבחרות במונדיאל ב-2026.

בפיפ"א מעוניינים בטורנירים אחרים כמקור להכנסות נוספות. כיום רוב ההכנסות של פיפ"א קשורות בעיקר למונדיאל - כחלק ממחזור של 4 שנים. פיפ"א מעוניינת להוריד מלוח השנה של הכדורגל את גביע הקונפדרציות, גביע הכנה שמתקיים שנה לפני המונדיאל במדינה המארחת ולהציג במקומו את "ליגת האומות הגלובלית", שצפויה להכניס 13 מיליארד דולר לארבע טורנירים.

כמו כן, פיפ"א מעוניינת להפוך את אליפות העולם למועדונים - מיני טורניר בדצמבר בין 7 מועדונים שזכו בתחרויות היבשתיות - לטורניר בן 24 מועדונים מרחבי העולם שישוחק ביוני כל ארבע שנים. על פי הערכות טורנירי אליפות העולם למועדונים יכניסו כ-12 מיליארד דולר לפיפ"א. בסך הכל: 25 מיליארד יורו ל-12 שנה.

פיפ"א תבטיח להתאחדויות הכדורגל שהכסף יחולק ביניהן אך גם במסמכים סודיים בארגון לא חושפים מי המשקיעים שנחשבים, לפיו "בין המשקיעים האיתנים ביותר בעולם".

מה יקרה עכשיו? יושבי הקונפדרציות השונות יפגשו בפיפ"א השבוע כדי לדון בקבלת ההצעה ולהכין את הקרקע מול ההתאחדויות המקומיות והמועדונים. אופ"א וה-ECA צפויים להתנגד לשינויים מרחקי לכת במיוחד לאחר ששני הארגונים - שמספקים את רוב השחקנים לטורנירים של פיפ"א - דרשו במרץ להוריד את מספר המשחקים שמשחקים כדורגלנים בעונה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות