אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יריית הפתיחה בקרב על זהות המפקחת על שוק ההון הבאה צילום: עמית שעל

יריית הפתיחה בקרב על זהות המפקחת על שוק ההון הבאה

הביקורת הבוטה של ראש לשכת עוה"ד כלפי דורית סלינגר, שאותה כינה "המפקחת הגרועה מאז ומעולם", והמתקפה עליה מצד סוכני הביטוח, נועדו להציג מפגן כוח ועוצמה של שני לובים חזקים כדי להרתיע את הממונה הבאה

25.04.2018, 08:04 | רחלי בינדמן

ראש לשכת עורכי הדין עו"ד אפי נוה לא הישיר מבט אל דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון, עת הטיח בה אתמול (ג') שהיא המפקחת הגרועה ביותר שהיתה מאז ומעולם בנאומו בכנס השנתי של לשכת סוכני הביטוח באילת. נוה טווה לממונה על שוק ההון והביטוח מלכודת מתוכננת מראש שממנה לא יכלה להימלט, והשמיע את דברי הביקורת הבוטים נגדה כשהיא יושבת מולו, בשורה הראשונה, ולצידה אחת מאושיות הביטוח החזקות במשק - יאיר המבורגר, יו"ר חברת הביטוח הראל ויו"ר איגוד חברות הביטוח, שנע באי־נוחות על כיסאו.

קראו עוד בכלכליסט

סלינגר לא חפה מטעויות. יש הטוענים שהקדנציה שלה, שלוותה בהמון רעש, לא מסתיימת בחיסכון לצרכן, ובדרך נפלו הרבה קורבנות, בעיקר מקרב ציבור המפוקחים – חברות וסוכני הביטוח. זאת שכן במטרה להפחית עלויות למבוטחים פועלת סלינגר להעביר שורה של רפורמות שפוגעות בפרנסה של סוכני הביטוח כמו איסור קבלת עמלות.

אבל העובדה שהיא מייצרת אנטגוניזם כה גדול בקרב המפוקחים, כולל לשכת סוכני הביטוח - אחד הגופים החזקים והמקושרים פוליטית בישראל - מעידה בעיקר על דבר אחד: היא עושה משהו טוב. הכי קל להיות רגולטור אהוד, פרווה, שיורה באקדח צעצוע. השיטה הזו עבדה ללא מעט רגולטרים לפניה, שלאחר תום כהונתם תפסו עמדות כוח עתירות ממון בשווקים שעליהם פיקחו. סלינגר נראתה תמיד כמי שפועלת ביושרה לטובת ציבור החוסכים והמבוטחים, לא חושבת על הג'וב הבא ולא מתחנפת.

סלינגר. העובדה שהיא מייצרת אנטגוניזם כה גדול בקרב המפוקחים, כולל לשכת סוכני הביטוח – אחד הגופים החזקים בישראל – מעידה בעיקר על דבר אחד: היא עושה משהו טוב, צילום: עמית שעל סלינגר. העובדה שהיא מייצרת אנטגוניזם כה גדול בקרב המפוקחים, כולל לשכת סוכני הביטוח – אחד הגופים החזקים בישראל – מעידה בעיקר על דבר אחד: היא עושה משהו טוב | צילום: עמית שעל סלינגר. העובדה שהיא מייצרת אנטגוניזם כה גדול בקרב המפוקחים, כולל לשכת סוכני הביטוח – אחד הגופים החזקים בישראל – מעידה בעיקר על דבר אחד: היא עושה משהו טוב, צילום: עמית שעל

"לא נהיה שק חבטות"

 

נוה זעק את זעקת ציבור עורכי הדין, והוא גם לא הסתיר זאת. "בחוק ההסדרים הקודם המפקחת ניסתה לגנוב במחשכים ולהעביר חוק מוסד בוררות חובה ולפגוע בזכויות המבוטחים לייצוג", אמר תוך שהוא חושף את הקלפים: "לאחר שנלחמנו ובלמנו את החקיקה, חשבנו שסלינגר תנסה להעביר את המהלך בנוהל חקיקה רגיל, אבל עכשיו גילינו שבתקציב החדש שוב מנסים לגנוב חקיקה". בחוק ההסדרים האחרון הביאה שוב סלינגר את הבוררות אחרי שבתקציב 2016 הבהיר לה יועמ"ש הכנסת, לטענת נוה, שחוק כזה לא יכול לעבור בחוק ההסדרים.

נוה, כמי שמייצג את עורכי הדין ששכר טרחתם נגזר משעות חיוב ארוכות, תולדה של התדיינויות והתמשכות ההליך המשפטי, מחויב מעצם תפקידו להילחם בחוק שמבקש לייעל את ההליך המשפטי, וכך לחסוך כסף למבוטחים הדורשים את שמגיע להם מחברות הביטוח. נוח היה לו גם להפנות את הכעס כלפיה מול אלפי סוכני ביטוח שספגו מנחת זרועה של הממונה שפועלה בשנים האחרונות פגע בפרנסתם, ולכן הם קיבלו את דבריו של נוה בקול תרועה רמה. אבל בין האינטרס שלו לשלהם אין הרבה מן המשותף, ואם כבר נכונה לסלינגר ביקורת, טבעי היה שתגיע מהמבורגר עצמו כמייצג איגוד חברות הביטוח או מליאור רוזנפלד, נשיא לשכת סוכני הביטוח, שהיה זהיר בהרבה בדבריו מנוה.

אפי נוה. "ניסתה לגנוב חוק במחשכים" , צילום: עידן מילמן אפי נוה. "ניסתה לגנוב חוק במחשכים" | צילום: עידן מילמן אפי נוה. "ניסתה לגנוב חוק במחשכים" , צילום: עידן מילמן

רוזנפלד, שנכנס לתפקיד באחרונה, הבהיר בנאום לאנשי רשות שוק ההון כי "תם העידן שבו אתם תשלחו חוזרים ואנחנו נתיישר, תם העידן שבו סוכן הביטוח היה לשק חבטות". הוא קרא עם זאת לשיתוף פעולה במטרה למנוע מהלכים חד־צדדיים תוך איום כי אלו ייענו בחקיקה נגדית. ללשכת סוכני הביטוח יש לובי חזק ולכן לא מדובר באיום סרק.

סלינגר פועלת בשנים האחרונות להפחית את ניגוד העניינים שבין סוכני הביטוח לציבור המבוטחים ולמנוע תופעות בזויות שבהן הסוכן מעביר לקוחות למוצרי חיסכון פנסיוני יקרים שבהם העמלה שלו גבוהה יותר, ונהנה מטיסות לחו"ל על חשבון חברות הביטוח שאליהן העביר מבוטחים, ולמנוע תופעות כמו אלו שפורסמו רק אתמול שבהן סוכנים דורשים ומקבלים עמלות ממוסכים כדי להעביר אליהם לקוחות לתיקוני רכב, ומייקרים בכך את פרמיות הביטוח.

החוזרים לא בהכרח ייושמו

 

קשה שלא לראות מבעד לנאומים אתמול על הבמה באילת מסרים שהופנו כבר למחליפה של סלינגר ואולי אפילו לח"כים, לשרים ולרה"מ לקראת הבחירות הקרובות, שבהן יזדקקו כולם לקולם של סוכני הביטוח. סלינגר, שמסיימת את כהונתה באוגוסט, כבר לא ממש על הכוונת. החוזרים שתעביר כעת, לא בהכרח ייושמו. הנאומים הופנו הרבה יותר למיה ליקוורניק, המועמדת להחליפה (או לכל מועמד אחר), ובאים להציג מפגן כוח של שני לובים חזקים להרתעת הממונה הבא. אם תהיה זו ליקוורניק, יהיה זה מרתק לראות כיצד היא תפעל מול נוה שאותו היא מכירה היטב כמי שעמדה בראש אחת מפירמות עורכי הדין הגדולות בארץ. אך גם אם יהיה זה כל אדם אחר, אסור יהיה לו להירתע ממפגן ההפחדה והכוח שהתרחש אתמול, כדי לרפות ידיו מדאגה לאינטרס הציבורי.

אם תהיה זו מיה ליקוורניק שתחליף את סלינגר, יהיה זה מרתק לראות כיצד תפעל נגד נוה, שאותו היא מכירה היטב כמי שעמדה בראש אחת מפירמות עוה"ד הגדולות
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות