אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החל מיולי: פלמה דה מיורקה תאסור השכרת דירות לתיירים

החל מיולי: פלמה דה מיורקה תאסור השכרת דירות לתיירים

מחירי השכירות בעיר הספרדית המתויירת זינקו ב־40% מאז 2015. העירייה החליטה על האיסור אחרי כישלון צעדים קודמים לצינון השוק

25.04.2018, 16:55 | רן אברמסון

החל מיולי הקרוב תאסור עיריית פלמה דה מיורקה שבספרד השכרת בתים לתיירים. בירת האיים הבלאריים, שהיא אחד מיעדי התיירות המבוקשים של אירופה, צפויה לאשר היום את המהלך שמגיע בעקבות המלצת ועדה מיוחדת שמינתה העירייה.

קראו עוד בכלכליסט

לפי דיווח ביומון הספרדי אל פאיס, הוועדה מצאה שבין 2015 ל־2017 זינק ב־50% מספר הדירות המושכרות ללא פיקוח לתיירים המגיעים לעיר, והגיע ל־20 אלף. מנגד, מספר הדירות לתיירים שפועלות עם רישיון מהעירייה עומד על 645 בלבד, זאת בעיר שמונה כחצי מיליון תושבים. כל הדירות שפועלות עם רישיון הן למעשה בתים חד־משפחתיים צמודי קרקע. בתים מסוג זה מוחרגים מהחוק החדש, שחל רק על דירות וצמודי קרקע דו־משפחתיים.

פלמה דה מיורקה פלמה דה מיורקה פלמה דה מיורקה

השכרת הדירות לתיירים באמצעות פלטפורמות מקוונות דוגמת Airbnb, הביאה לתסכול בענף המלונאות, שהתלוננו על תחרות לא הוגנת, שכן משכירי הדירות לא צריכים לציית למסגרת רגולטורים כלשהי. בנוסף, תושבים בפלמה התלוננו כי שכונות בעיר שינו את אופיין וחדלו למעשה לשמש כשכונות מגורים, זאת בשל ההשכרה התדירה של דירות לתיירים.

האיסור על השכרת דירות לתיירים הגיע לאחר כמה צעדים שנקטו קודם עיריית פלמה וממשלת המחוז האוטונומי של האיים הבלאריים. בשנה שעברה החליטה הממשלה להתיר השכרת דירות לתיירים רק אם בעל הדירה יקבל את הסכמת השכנים לכך. רק לאחר מילוי התנאי הזה העניקו המועצות המקומיות רישיון למשכירי הדירה. אבל, נראה שהניסיון להסדרת שוק השכירות לטווח קצר לא נשא פרי. לראיה, בפברואר הטילה הממשלה קנס של 300 אלף יורו על Airbnb בגלל שהחברה פרסמה באתרה דירות ללא רישיון מהעירייה להשכרה לתיירים. קנס זהה על אותה העבירה הטילה הממשלה על אתר המלצות התיירות TripAdvisor.

לפי ממצאי הוועדה, 48% מהדירות שמושכרות לתיירים משמשות למטרה זו לתקופות של בין 7 ל־8 שבועות בשנה. לטענת העירייה, ריבוי השכרת הדירות לטווח קצר לאירוח תיירים הקפיצה גם את גובה השכירות הכללית בעיר ביותר מ־40% מאז 2015 והפכו את פלמה לעיר הספרדית שתושביה משלמים את שכר הדירה הממוצע הגבוה ביותר ביחס להכנסה, פרט לברצלונה.

ראש עיריית פלמה אנטוני נו֯גֶרָה מסר כי "ההחלטה היא לטובת האינטרס הציבורי, ואנו מאמינים כי היא תתווה את הדרך לערים אחרות. כל הערים באירופה מרגישות את ההשפעה של השכרת הדירות לתיירים, וצריך לעשות סדר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות