אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות בדיקת המשטרה, סמוטריץ' דוחף שוב את התרגיל המסריח צילום: עומר מסינגר

למרות בדיקת המשטרה, סמוטריץ' דוחף שוב את התרגיל המסריח

הח"כ הגיש הצעת חוק שתאפשר שוב את קיום השיטה שבאמצעותה עמותות שירות לאומי מגישות דיווחים כפולים

26.04.2018, 08:09 | ספי קרופסקי

החשב הכללי באוצר רוני חזקיהו, שם בחודש שעבר סוף לחגיגת המכרזים שהובילה מפלגת הבית היהודי להפעלת מתנדבי השירות האזרחי־לאומי במשרדי הממשלה. לפחות כך היה נדמה. חזקיהו פרסם לראשונה מכרז אחוד מטעם המשרדים לעמותות המפעילות את המתנדבים, במקום הנוהל הקודם שבו כל משרד פרסם מכרז בעצמו.

קראו עוד בכלכליסט

אלא שבבית היהודי עדיין לא אמרו נואש. אז מה אם מי ששומר על קופת המדינה, החשב הכללי באוצר, החליט מה שהחליט. אז מה אם מתנהלת חקירת משטרה. אם לא יהיו הפתעות מיוחדות, על שולחן ועדת השרים לענייני חקיקה תונח ביום ראשון הקרוב ולא בפעם הראשונה, הצעת חוק של ח"כ בצלאל סמוטריץ' (מהבית היהודי, למי שהיה ספק) שמבקשת להחזיר את הגלגל אחורה כך שכל משרד ממשלתי יוכל לנהל מכרז משלו. במילים אחרות, ח"כ סמוטריץ' מעוניין לשוב לעידן שאפשר אי־סדרים, דיווחים כפולים או כוזבים וכאוס.

ח"כ בצלאל סמוטריץ ח"כ בצלאל סמוטריץ' | צילום: דוברות הכנסת ח"כ בצלאל סמוטריץ

המצב הקודם שבו כל משרד פרסם מכרז משלו אכן הוביל למצב של כאוס, שככל הנראה היה נוח לכמה וכמה גורמים שהפעילו את מתנדבי השירות הלאומי. בשורה התחתונה הוא שימש קרקע פורייה לכך שחלק מהעמותות הונו לכאורה את המדינה על ידי דיווחים כפולים של מספר המתנדבים שהפעילו, וקיבלו על כך תקציבים עודפים בעשרות מיליוני שקלים.

בעקבות חשיפת הסיפור ב־2016 ב"כלכליסט", נפתחה חקירה בלהב 433 שנמצאת בימים אלה בעיצומה. חזקיהו פרסם את המכרז האחוד שנועד לעשות סדר, תחת

בקרה ופיקוח, למרות לחצים כבדים שהופעלו עליו מצד גורמים בבית היהודי שהעדיפו את המצב הקודם. כן, זה שבו חלק מהעמותות הונו את המדינה לכאורה במיליוני שקלים.

חשוב להזכיר: הקשר של הבית היהודי לעמותות אינו מקרי. מתוך אלפי המתנדבים בשירות הלאומי הפעילים בשמונה עמותות, ישנו רוב מובהק לבנות הציונות הדתית. כל העמותות כפופות למינהלת השירות הלאומי, שהוקמה ב־2007 כדי לפקח עליהן והיתה ועודנה כפופה למשרדים שבראשם עמדו שרים מהבית היהודי, כיום מדובר בשר אורי אריאל. גם ראש המנהלת הנוכחי, שר־שלום ג'רבי, הוא איש הבית היהודי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה