אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נערכים למלחמה? כחלון חתם על 11 צווים למיגון תשתיות לאומיות בפטור מהיתר צילום: ישראל יוסף

נערכים למלחמה? כחלון חתם על 11 צווים למיגון תשתיות לאומיות בפטור מהיתר

הצווים מאפשרים להקים את המיגון במהירות - כפי שנעשה במקרה של שגרירות ארה"ב בירושלים; בין המתקנים שברשימה: תחנות הכוח חגית, גזר ואשכול, ותחנת המחקר הגרעיני זבולון

26.04.2018, 10:42 | דותן לוי

מהלך שגרתי או היערכות מהירה למלחמה? שר האוצר, משה כחלון, חתם לאחרונה על 11 צווים המאפשרים למגן תשתיות לאומיות בפטור מהיתר. מדובר בפעם השנייה בפרק זמן קצר שבה כחלון מנצל את סמכותו מכוח סעיף 266ה(ב) לחוק התכנון והבנייה, והוציא פטור מהיתר ותוכנית לאור הצורך הלאומי. מוקדם יותר החודש היה זה הצורך של העברת השגרירות האמריקאית לירושלים.

מדובר בצווים למתן פטור מהיתר למיגון 11 תחנות כוח, מתקני גז ותחנות מיתוג גדולות של חברת חשמל. הפטור ניתן למעשה לפיקוד העורף לצורך מיגון מתקני התשתית. הצווים פורסמו ברשומות שלשום, וכוללים את תחנות הכוח: חגית, גזר, אשכול, רמת חובב, חיפה. ואת תחנות המחקר הגרעיני זבולון, איילון, יבנה, קישון, אבן ספיר, וגן שורק.

שר האוצר משה כחלון, צילום: יאיר שגיא שר האוצר משה כחלון | צילום: יאיר שגיא שר האוצר משה כחלון, צילום: יאיר שגיא

הצווים שפורסמו מכוונים לטובת עבודות שיבוצעו על ידי פיקוד העורף. לפי החוק, על השר לחתום על הצווים רק לאחר התייעצות עם המועצה הארצית לתכנון ובניה. מהצווים לא ברור אם המתקנים אשר עבורם התבקש הפטור בפועל ממוגנים או לא, אבל ניתן להניח כי אם ביקשו פטור דחוף, הסיבה היא שהוגשה בקשה למגנם כעת.

בחינת רישומי הצווים בשנים האחרונות רק מעידה כי מדובר במהלך חריג, היות ופטור למיגון מתקני תשתית מעולם לא ניתן בעבר, וכן מדובר במספר חריג של צווים שהוצאו בפעימה אחת, מספר שדומה למספר הצווים שהוצאו מכוח סעיף 266ה(ב) ב-4 השנים האחרונות.

לדברי עו"ד משה פולאקביץ, ראש תחום תכנון ובנייה במשרד יוסי לוי ושות', "מדובר במהלך חריג ויוצא דופן שמעורר לכל הפחות תהייה, הן בדבר התזמון, הן בדבר הכמות. לא ברור מדוע לא ניתן למגן את מתקני התשתית מכוח היתרי בניה במסלול הרגיל, אלא נדרש השימוש במכשיר הפטור החריג שהשימוש בו נשמר רק למקרים דחופים בעלי חשיבות לאומית. העובדה שבכל השנים האחרונות לא נעשה כמעט שימוש בסעיף החריג ביותר הזה, שעוסק בצורך לאומי בהול, ובתוך יום אחד עושה השר שימוש בסמכותו 11 פעמים, אומרת דרשני".

ממשרד האוצר טרם התקבלה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות