אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת השרים תדון בחוק שיבטל את רשימת השמאים המורשים של הבנקים צילום: שאטרסטוק

ועדת השרים תדון בחוק שיבטל את רשימת השמאים המורשים של הבנקים

ההצעה תאפשר לרוכשי דירות לקבל חוות דעת מצד כל שמאי מוסמך ותשים סוף למצב בו עתידם של זוגות צעירים ייקבע על פי חוות דעת של מספר שמאים מצומצם מתוך רשימות סגורות של הבנקים

26.04.2018, 11:37 | אמיתי גזית
ועדת השרים לענייני חקיקה תדון ביום ראשון בתיקון לחוק הבנקאות אשר יזמו במשותף חברי הכנסת עמיר פרץ (המחנה הציוני) ורועי פולקמן (כולנו). על ההצעה שנחשפה לראשונה בכלכליסט חתמו גם עשרות ח״כים נוספים מהקואליציה והאופוזיציה. ההצעה תאפשר לרוכשי דירות לקבל חוות דעת מצד כל שמאי מוסמך ותשים סוף למצב בו עתידם של זוגות צעירים ייקבע על פי חוות דעת של מספר שמאים מצומצם מתוך רשימות סגורות של הבנקים.

קראו עוד בכלכליסט

אם ועדת השרים תאשר את הצעת החוק, תיסלל הדרך לקידומה במהירות בכנסת. שר האוצר משה כחלון, תומך בהצעה שמקדם כאמור ראש סיעתו.

פרץ הסביר כי "אישור ההצעה יבטיח שזוגות צעירים יוכלו לרכוש דירה בהתאם לסטנדרטים של שקיפות ותחרותיות, כך שהעסקה החשובה ביותר בחייה של משפחה תתבצע בתנאים הטובים ביותר האפשריים בישראל".

אישור ההצעה יבטיח שזוגות צעירים יוכלו לרכוש דירה בהתאם לסטנדרטים של שקיפות ותחרותיות, צילום: שאטרסטוק אישור ההצעה יבטיח שזוגות צעירים יוכלו לרכוש דירה בהתאם לסטנדרטים של שקיפות ותחרותיות | צילום: שאטרסטוק אישור ההצעה יבטיח שזוגות צעירים יוכלו לרכוש דירה בהתאם לסטנדרטים של שקיפות ותחרותיות, צילום: שאטרסטוק

לדברי פולקמן: "זה נכון להציב סטנדרטים של שקיפות ותחרותיות, בעיקר אם הם לבסוף יוכלו להקל על זוגות צעירים לרכוש דירה. מדובר בצעד נוסף לשיפור התחרותיות, שיכול גם לחסוך לרוכשים עד עשרות אלפי שקלים ברכישת דירה".

כאמור, הצעת החוק מבקשת לבטל את הרשימה הסגורה של שמאי המקרקעין שמורשים לעבוד עם הבנקים ומספקים להם שומות לצורכי משכנתא. על פי ההצעה, כל מבקש משכנתא יוכל לספק לבנק שומה שערך שמאי שנבחר על ידו, בתנאי שהוא מוסמך לפי חוק שמאי המקרקעין.

הרשימות הסגורות של הבנקים מעסיקות שנים רבות את השמאים, ומעוררת ויכוח רוויי יצרים. את היוזמה לקידום החוק החדש הובילה קבוצת שמאים, בהנהגת רן וירניק, בעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין. לדבריו, הצעת החוק נועדה ליצור שוויון הזדמנויות ולהגדיל את אפשרויות ההעסקה של שמאים מהשורה, שאינם משתייכים לאחד המשרדים הגדולים. הקבוצה פועלת באופן עצמאי, וללא תיאום עם לשכת שמאי המקרקעין, זאת לאחר שלפני שנתיים קיימה האסיפה הכללית של שמאי המקרקעין, הגוף המנהל של לשכת שמאי המקרקעין, דיון בנושא והחליטה לא לפעול בעניין.

הערכה היא כי כיום, מתוך כ־1,600 שמאים מורשים בארץ, יש רק מאות אחדות ברשימת המורשים של הבנקים.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי הרשימות הסגורות בעייתיות מכמה סיבות. ראשית, הן מעודדות רוכשי דירות לנהוג באופן לא זהיר, ולא להיעזר בשמאי טרם סגירת עסקת הרכישה, במטרה להימנע מתשלום כפול לשמאי, פעם בעת סגירת העסקה ופעם נוספת בעת נטילת המשכנתא. כך הקונה עלול לגלות למשל רק בדיעבד כי שילם עבור הנכס סכום גבוה מדי, או שהנכס כולל חריגות בנייה או בעיות אחרות. שנית, קונה שאינו מלווה בשמאי בעת החתימה על העסקה מאבד את יכולת המיקוח. שלישית, נוהג הרשימות הסגורות פוגע בתחרות בין הבנקים. כל בנק מחזיק רשימה אחרת של שמאים מורשים, ורוכש דירה שסיכם על תנאי הלוואה עם בנק מסוים וכבר שילם לשמאי, לא ימהר לעבור לבנק אחר ולהזמין מכספו פעם נוספת שומה שתיערך על ידי שמאי אחר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה