אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האסון בערבה: עשרה בני נוער נספו בשיטפון בנחל צפית צילום: חיים הורנשטיין

האסון בערבה: עשרה בני נוער נספו בשיטפון בנחל צפית

טיול גיבוש של 25 תלמידי המכינה הקדם צבאית בני ציון בתל אביב שהחל אתמול, הסתיים היום מוקדם מהמתוכנן בשיטפון טרגי בנחל צפית: שמונה נערות ונער נסחפו בנחל - ונספו, השאר נפגעו באורח קל. סמוך לחצות נמצאה גופה עשירית באזור, ככל הנראה גופת הנערה הנעדרת. המשטרה גבתה עדויות ממנהל המכינה ושני מדריכים

26.04.2018, 19:23 | ynet ושירות כלכליסט

עדכון (שישי, 8:45) - סמוך לחצות (בין יום חמישי לשישי) נמצאה גופה עשירית באזור, ככל הנראה גופת הנערה הנעדרת. הגופה הועברה למכון לרפואה משפטית להמשך זיהוי. במקביל, נמשכים החיפושים באזור אחר נהג שמשאיתו התהפכה.

הרוגים בשטפונות בנחל צפית, צילום: דוברות זקא  הרוגים בשטפונות בנחל צפית | צילום: דוברות זקא הרוגים בשטפונות בנחל צפית, צילום: דוברות זקא

טרגדיה בדרום: שמונה נערות ונער אחד מהמכינה הקדם צבאית בני ציון בתל אביב נספו בשעה שנקלעו לשיטפון בטיול בנחל צפית. כך הותר הערב (ה') לפרסום. הודעה נמסרה למשפחות הנערים. במקביל, באסון נפגעו עוד שני נערים שפונו במצב קל לבית החולים סורוקה בבאר שבע. 11 נערים חולצו מהנחל במצב קל ולא נזקקו לפינוי רפואי. בגלל תנאי מזג האוויר והחשכה הופסקו החיפושים אחר נערה נעדרת שטרם אותרה.

עדיין לא ברור מדוע הקבוצה יצאה לטיול בערבה אף שהתחזית הצביעה על שיטפונות באזור. המשטרה פתחה בחקירה לבירור נסיבות האסון וכבר גבתה עדויות ממנהל המכינה ומשני מדריכים שהיו עם הקבוצה. מפקד מחוז דרום ניצב מוטי כהן מינה את ניצב-משנה יוסי תורג'מן (קצין אח"מ דרום) לראש צוות חקירת האסון. במקביל לאיסוף ממצאים יבדקו במשטרה האם היה צורך לרישיון לטיול ומי אישר אותו.

טיול הגיבוש של קבוצת הנערים, שלוו כאמור על ידי שני מדריכים וחובש, החל אתמול - והיה אמור להימשך עד מחר. אתמול עברו המשתתפים פעילויות במגוון תכנים ערכיים והיסטוריים. את הבוקר הם פתחו בפעילות משותפת ולאחר שאכלו יחד יצאו לאזור שבו אירע האסון. בטיול של מחזור י"ב במכינה הקדם צבאית השתתפו 19 תלמידי י"ב ושישה צעירים שלומדים במכינה.
מסוק שהשתתף במבצע החילוץ מסוק שהשתתף במבצע החילוץ מסוק שהשתתף במבצע החילוץ

מסוקים צבאיים של חיל האוויר, מתנדבי המשטרה ואנשי יחידת חילוץ ערבה פעלו לחילוץ הנערים שנקלעו לשיטפון. צוותי החילוץ איתרו את הנפגעים, וצוות של מד"א פינה את שני הנפגעים קל לבית החולים סורוקה.

במקביל, צוותי כיבוי וחילוץ של מחוז דרום וכן מתחנות דימונה, באר שבע, ירוחם ובית שמש ויחידת הצוללנים של כבאות והצלה לישראל סייעו בחיפושים אחר הנעדרים.

החיפושים בנחל צפית, צילום: איי אף פי החיפושים בנחל צפית | צילום: איי אף פי החיפושים בנחל צפית, צילום: איי אף פי

נדב אילון, קצין הביטחון במועצה האזורית ערבה תיכונה, סיפר: "את הדיווח הראשוני קיבלנו דרך המשטרה על קבוצה שנמצאת בסכנה בנחל צפית. יחידת החילוץ הגיעה לכאן והתחלנו את החילוץ כשאנחנו לא יודעים בכמה נערים ונערות מדובר. כשהגענו, הזרימה בנחל עדיין הייתה חזקה. נכנסנו ממש לתוך הנחל לתפוס אנשים שנסחפו. התחלנו לסרוק את השטח ולאט לאט מצאנו את חברי הקבוצה.

אילון הוסיף כי "חלקם היו פצועים, חלקם היו בריאים. התחלנו למצוא אותם במקבצים, בזוגות וביחידים. מדובר בתוואי נחל מורכב ומחורץ. אחרי שהזרימה ירדה התחלנו לסרוק רגלית בתוך הנחל עם מספר צוותים על מנת לראות שלא פספסנו דבר. היינו במרוץ נגד השעון בגלל רדת החשכה. הנערים היו מאוד מפוחדים. הם הלכו בנחל ופשוט הגיע גל ושטף אותם".

החיפושים בנחל צפית, צילום: כבאות והצלה נגב החיפושים בנחל צפית | צילום: כבאות והצלה נגב החיפושים בנחל צפית, צילום: כבאות והצלה נגב

שחר שגיא, סגן מפקד יחידת חילוץ ערבה, אמר כי "מדובר באירוע קשה מאוד. מפקד היחידה התקשר וסיפר כי קבוצה של מטיילים נמצאת בנחל צפית ונקלעו לשיטפון וכנראה חלק מהנערים נסחפו. בהתחלה לא ראינו אנשים, רק חפצים מפוזרים לאורך הנחל. הרבה תיקים אישיים שנסחפו לאורך הזרם. הסקנו מזה שסביר שחלק מהאנשים נסחפו יחד איתם. התחלנו בסריקות לאורך כל גדות הנחל כי אפשר היה להיכנס פנימה.

"לאט לאט התחלנו למצוא חלק מהחניכים. הם היו מפוזרים לאורך הנחל. מצאנו אותם בזוגות ושלישיות. חלק מהחניכים הספיקו לטפס למקומות גבוהים יותר ולעמוד על גדות הנחל. חלקם הספיקו ברגע האחרון לצאת מהערוץ. לצערנו, היו גם כאלה שלא הצליחו. החבר'ה שחולצו היו רטובים ומבוהלים וקיבלו טיפול במקום. הם סבלו בעיקר מקור והיו בטראומה. את חלק מהפצועים חילצתי על גדות הנחל. מחזות היו קשים. מדובר בחבר'ה צעירים, אני לא מאחל לאף אחד לראות מחזות כאלה".

החיפושים אחר הנעדרים, מוקדם יותר היום, צילום: כבאות והצלה נגב החיפושים אחר הנעדרים, מוקדם יותר היום | צילום: כבאות והצלה נגב החיפושים אחר הנעדרים, מוקדם יותר היום, צילום: כבאות והצלה נגב

איתן שלמה, חובש רפואת חירום במד"א שפינה את שני הנפגעים קל לבית החולים סורוקה, סיפר: "עוד כשהיינו בדרך למקום חלפנו על פני שלוליות גדולות וסחף על הכביש שבסיוע טרקטורים פינו לנו את הדרך. סמוך לכניסה לנחל חברנו עם כוחות מד"א שכבר היו במקום והעבירו אלינו נער ונערה כבני 17, הם היו בהכרה מלאה וסבלו מחבלות בגפיים, בפנים ובראש. 

"הם סיפרו שלא הצליחו להימלט מהשיטפון ונסחפו בזרם הגדול וכשהגיעו מסוקי חיל האוויר הם חילצו אותם לכניסה לנחל הסמוך לכביש הערבה תוך שהם נותנים להם טיפול רפואי. הם היו רטובים, הענקנו להם טיפול רפואי למניעת היפותרמיה וטיפלנו בפציעות ופינינו אותם תוך המשך טיפול רפואי לבית החולים".

בני נוער שחולצו מהנחל, צילום: חיים הורנשטיין בני נוער שחולצו מהנחל | צילום: חיים הורנשטיין בני נוער שחולצו מהנחל, צילום: חיים הורנשטיין

דניאל ארז, שהיה באזור, סיפר: "היינו קילומטר לפני בנחל כשמהסוקים הגיעו. כהתקדמנו הגענו למקום החילוץ. אנחנו כבר היינו באזור שעתיים לפני כן, נתקענו שם בפקק איזה 40 דקות. קלטנו שמחפשים אנשים בכמה מוקדים, שני מסוקים של חיל האוויר. הייתה הצפה בכביש וכלי רכב לא יכלו לעבור, קילומטר אחרי זה היו צוותי החילוץ. אנחנו רוצים לתת פידבק לצוותי המחלצים שהצליחו לטפל במאורה ולעמוד ברוחות החזקות".

"הגיע זרם גדול והחניכים נסחפו"

מפקד מחוז דרום במשטרה, ניצב מוטי כהן, אמר כי "מדובר באירוע מצער מאוד וקשה מאוד בנחל צפית. הגיע זרם גדול של מים והחניכים נסחפו. כוחות גדולים של משטרה ויחידות חילוץ שהגיעו למקום חילצו אותם. כרגע אנחנו במאמץ לסיים את החיפושים לפני החשכה. אני רוצה לנצל את ההזדמנות ולהזהיר: מדובר ביום גשום. יש צפי לגשם. אני מבקש שלא להיכנס להרפתקה זו או אחרת".

חיפושים אחר נעדרים, היום, צילום: דוברות מד"א חיפושים אחר נעדרים, היום | צילום: דוברות מד"א חיפושים אחר נעדרים, היום, צילום: דוברות מד"א

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס לפעולות ההצלה בדרום: "תפילותינו ומחשבותינו נתונות אל אחינו, ילדינו, יקירינו, הנתונים בצרה. אנו עוקבים בדריכות אחר העדכונים מן הדרום ושולחים אל המשפחות הדואגות חיבוק חם של שותפות. נחזק את ידי כוחות הביטחון וההצלה כולם, העושים במלאכת החילוץ, האיתור והטיפול הרפואי. אני מבקש מכם כולכם, אנא פעלו על פי הנחיות המשטרה וכוחות החילוץ והיו קשובים להם".

ראש הממשלה בנימין נתניהו עוקב מקרוב אחר מאמצי החילוץ וההצלה שמנהלים כוחות הביטחון באסון השיטפון בדרום. ראש הממשלה שוחח בטלפון עם ראש אגף מבצעים אלוף ניצן אלון, וקיבל עדכון על הפעולות בשטח. נתניהו אמר: אני מחזק את כוחות הביטחון וההצלה שפועלים כעת להצלת חיים ואיתור הנעדרים באסון הכבד שהתרחש היום בנחל צפית. כולנו מתפללים לבשורות טובות יותר".

יו"ר העבודה והמחנה הציוני אבי גבאי אמר: "אני עוקב בדריכות אחר הדיווחים וניסיונות החילוץ המגיעים מהערבה, ונושא תפילה לשלומם של הנערים והנערות ולאיתורם של אלו שעדיין נעדרים. אני בטוח שכוחות ההצלה המצוינים שיש לנו יעשו את המיטב כדי שזה יקרה. זו שעת אחדות בעם. שעה שבה אנחנו מחבקים את המשפחות ומאחלים החלמה לפצועים. לאור האירועים הוריתי להפסיק לאלתר את כל פעולות ההכנה ולבטל את הפגנת המחנה הציוני שתוכננה למוצאי שבת הקרובה בתל אביב".

מכינת בני ציון - הוקמה לזכר לוחם מגלן שנהרג

לפי אתר המכינה, "המכינה הקדם צבאית 'בני ציון' הוקמה בינואר 2007, ע"י עמותת המדרשה הישראלית למנהיגות בת"א 'בני ציון' לזכר בן-ציון שי חדד, לוחם מגלן שנהרג באוגוסט 2006 בעת שליחות שנטל על עצמו מתוך מסירות לחבריו הלוחמים".

ראש המכינה הוא יובל כאהן. באתר המכינה נכתב: "נשוי לחגית ואב לחנן גילי הלל ובאר. גר בכפר אדומים. סא"ל במילואים. את השכלתי ותפיסת עולמי גיבשתי בעיקר בבני עקיבא, בבית ספר הימלפרב בירושלים, בישיבת עתניאל, במכון למדעי היהדות של האוניברסיטה העברית, במכון הרטמן ובמרכז האקדמי שלם. בחמש עשרה השנים האחרונות (וקצת יותר…) אני עוסק בחינוך במסגרות תיכוניות ועל תיכוניות שונות, העיקריות שבהן: תיכון הרטמן, מכון הרטמן, קולות, המדרשה למנהיגות עין פרת, מכון כרם, נאמני תורה ועבודה, האוניברסיטה העברית, תנועת הצופים, המכון הישראלי לדמוקרטיה, המרכז האקדמי שלם, וכמובן במכינה שזכיתי להיות ממקימיה. מאמין ברוח וחירות האדם, במורשת ישראל ובחזון הציוני ומשתדל לחנך, קודם כל את עצמי, לאורם".

יובל כאהן, ראש המכינה הקדם צבאית בני ציון בתל אביב יובל כאהן, ראש המכינה הקדם צבאית בני ציון בתל אביב יובל כאהן, ראש המכינה הקדם צבאית בני ציון בתל אביב
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
כל המכינות- עוד מקום עבודה לחובשי כיפות סרוגות
לא ערכים ולא נעליים , רק מקום עבודה . מי שרוצה ערכים מתנדב בבית ספר או הולך לגולני. צריך לסגור את כל המכינות האלה ואת כל התעשייה שצמחה איתם וסביבתם. זה מורה וזה מדריך וזה ממד וזה משגיח כשרות . הכל רק בשביל לא ללכת לצבא ? במקום מכינה לכו לבית אבות לעשור קצת.
בלדר המידע  |  27.04.18
15.
מצד אחד זו הנחלת ערכים, מצד שני זה ג'ובים וקריירה.
השאלה מה קדם למה. כמורה לשעבר, גם כשהוצאתי טיול של קבוצה שאינה קשורה למשרד החינוך, את כל התיאומים עשיתי עם ובעזרת משרד החינוך. זה מאד מוטבע במורים החובה לתאם מול משרד החינוך והגב שיש למשרד החינוך. בנוסף, בטיולים מסוג כזה, מנהל המוסד תמיד נכח במקום בעצמו פשוט כדי לוודא שהכל כשורה(ועדיין קורות תקלות) אבל זה מאד מוטבע במערכת החינוך...אינני יודע מה השכלתו ומה הכשרתו של מנהל המכינה. אני רק יכול לאמר, שכדי לקבל אישור להגיש מועמדות לניהול מוסד במשרד החינוך יש הרבה מאד תנאים...
עורבני  |  27.04.18
לכל התגובות