אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כלכלת בריטניה התרחבה בקצב האיטי ביותר מאז 2012‎ צילום: אי פי איי

כלכלת בריטניה התרחבה בקצב האיטי ביותר מאז 2012‎

הצמיחה בבריטניה עמדה על 0.1% ברבעון הראשון של השנה לעומת הרבעון האחרון של 2017, האטה ניכרת לעומת צמיחה של 0.4% ברבעון שקדם לו ומתחת לתחזיות האנליסטים. הערכות: התכווצות ענף הבנייה היא אחד הגורמים שמכבידים על הכלכלה

27.04.2018, 13:56 | שירות כלכליסט

כלכלת בריטניה צמחה ברבעון הראשון בקצב האיטי ביותר מאז 2012. האטת קצב הצמיחה מעיבה על כוונת הבנק המרכזי של אנגליה להעלות את שיעורי הריבית במפגש הבא שלו במאי.

קראו עוד בכלכליסט

על פי המשרד לסטטיסטיקה לאומית (ONS) היום (ו'), התמ"ג רשם צמיחה של 0.1% ברבעון הראשון לעומת הרבעון שקדם לו - כלומר, צמיחה שנתית של 0.4%. נתון זה משקף האטה ניכרת בהשוואה לרבעון הקודם, אז התרחבה הכלכלה ב-0.4% לעומת הרבעון הקודם. הנתונים נמוכים מציפיות הכלכלנים, שנסקרו בידי וול סטריט ג'ורנל, שחזו צמיחה רבעונית של 0.3%.

ONS מציין גם התכווצות בבנייה כאחד מהגורמים המכבידים על הצמיחה הכלכלית של בריטניה, אולם המשרד הוסיף כי השפעתו של מזג האוויר והשלג במהלך הרבעון הייתה מוגבלת.

"היכן שלשלג הייתה השפעה מסוימת על הכלכלה, בעיקר בבנייה ובכמה תחומי קמעונאות, הרי שההשפעה הכללית הייתה מוגבלת, ולמעשה מזג האוויר הגרוע המריץ את אספקת האנרגיה ואת המכירות אונליין", אמר למרקט ווטץ' רוב קנת-סמית (Rob Kent-Smith) מ-ONS.

הנגיד הבריטי, מארק קרני, צילום: בלומברג הנגיד הבריטי, מארק קרני | צילום: בלומברג הנגיד הבריטי, מארק קרני, צילום: בלומברג

כעת ממתינים השווקים הפיננסיים להחלטת הבנק המרכזי של אנגליה בחודש הבא, לגבי אפשרות העלאת עלויות ההלוואות. קובעי המדיניות העלו בנובמבר את שיעור ריבית העוגן ל-0.5%, לעומת רמתה הקודמת, שהייתה הנמוכה בכל הזמנים, ובכך ביטלו קיצוץ חירום שהופעל לאחר הצבעת הברקזיט ב-2016.

בפברואר, קובעי שיעורי הריבית בבנק אותתו שייתכן שיהיה צורך בהעלאות נוספות כדי לבלום את האינפלציה, שהחלה להאיץ בחדות בשל קריסתה של הליש"ט לאחר הצבעת הברקזיט.

אולם, בראיון שנערך לא מזמן, בשולי מפגשי האביב של קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי, אמר נגיד הבנק המרכזי של אנגליה מארק קרני שיש להתכונן ל"מספר" העלאות ריבית בשנים הבאות, אולם שהנתונים הכלכליים מצביעים על התחלה רכה לשנה. הליש"ט רשמה ירידה לרמתה הנמוכה מזה שבועיים לאחר דברים אלו, כתוצאה מתחושה בקרב המשקיעים כי העלאות הריבית כפי הנראה יידחו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות