אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אופקו נשארת בת"א: "כמו מוכר הארטיקים בים שצועק 'אני הולך'"

אופקו נשארת בת"א: "כמו מוכר הארטיקים בים שצועק 'אני הולך'"

חברת הביומד נסוגה במפתיע מכוונתה להימחק מהמסחר בת"א, לטענתה לאור פניות ממשקיעים. אלא שהמוסדיים לא ממש התרגשו מכוונתה לעזוב: "החברה לא השיאה ערך. מצידנו, שילכו"

29.04.2018, 07:46 | רחלי בינדמן

בבורסת תל אביב היו מרוצים מאוד לגלות בסוף השבוע שאופקו הודיעה במפתיע על נסיגה מכוונתה להימחק מהרישום בישראל, במקביל למסחר בנאסד"ק. אלא שעננה גדולה מרחפת מעל ההחלטה של חברת הביומד, בראשות יו"ר טבע לשעבר פיליפ פרוסט, לחזור בה. אמנם החברה לא סיפקה שום הסבר לרצונה להימחק מהמסחר מלכתחילה, במיוחד לאור עלויות זניחות של הרישום הכפול בישראל, עשרות אלפי שקלים בלבד בשנה על פי הערכות. אך אם כבר הוחלט בחברה שאין ערך מוסף במסחר בישראל, למה סיבוב הפרסה?

קראו עוד בכלכליסט

באופן פורמלי הסבירו באופקו כי משקיעים ישראלים פנו לחברה בבקשה לחזור בה בשל העדפתם לסחור במניה בשקלים. כך ייחסכו מהם המרות וגידורי מטבע, והם ימשיכו לשלם עמלות זולות לעומת החלופה בנאסד"ק.

"הם פשוט הבינו שאין קונים למניות שלהם בארה"ב"

אלא שמשיחות עם מוסדיים ישראלים עולה תמונה שונה. "זאת חברה שלא נתנה ערך למשקיעים. היא ירדה בחדות בשנתיים האחרונות, ולכן קשה לקנות את הטענה שפניות של מוסדיים גרמו להם להתחרט. מצידנו, שילכו".

מוסדי אחר הוסיף הסבר משלו: "בעבר היו ניסיונות של מנהלים באופקו להיפגש איתנו, אבל סירבנו. מלכתחילה ההודעה על המחיקה היא כמו מוכר הארטיקים בים שצועק 'אני הולך' כדי שיקראו לו להישאר. הם פשוט הבינו שאין קונים בארה"ב למניות שלהם, ואם תתבצע המחיקה - המניה תיפול, כי הישראלים ייצאו ממנה". בגוף אחר המחזיק באופקו הביעו אכזבה על הנסיגה: "דווקא היינו שמחים אם הם היו נמחקים".

המחזיקים המוסדיים הגדולים באופקו, לפי אתר סטוקר, הם קרנות הפנסיה הוותיקות עמיתים, שנכון לסוף 2017 החזיקו ב־1.25%, והראל עם 0.46%. בקרב קרנות הנאמנות המחזיקים הם מגדל (0.16%), מיטב דש (0.07%) ואיי.בי.אי (0.06%). בסך הכל גופי החיסכון ארוך הטווח מחזיקים 2.6% מאופקו וקרנות הנאמנות בעוד 0.4% בלבד.

איתות חיובי לשיווק הבורסה

קשה לומר שאופקו עשתה חסד עם המשקיעים המקומיים ב־2017. היא נסחרת במדד ת"א־35 לפי שווי של 6.1 מיליארד שקל, ומשקלה בו 1.4%. מנייתה איבדה 62% ב־12 החודשים האחרונים, ומחזור המסחר היומי הממוצע בה עמד על 11.6 מיליון שקל - מקום 19 במחזורי המסחר.

עם זאת, כשחברה כמו אופקו מחליטה להימחק מתל אביב ואז מתחרטת, מעמד הבורסה מתחזק מאוד. הבורסה עומדת בפני מפנה משמעותי: רק בשבוע שעבר נחשף כי הבעלות בה עתידה לעבור מידי הבנקים ובתי ההשקעות לקבוצה בראשות קרן ההשקעות מאניקיי, שתחזיק ב־19.9% ממנה. בנוסף הבורסה עתידה להנפיק כ־30% ממניותיה לקהל הרחב, ועליה למתג את עצמה כאטרקטיבית ובעלת פוטנציאל השבחה.

ייתכן שבאופקו ציפו שהשינויים בבורסה יגבירו את העניין בחברות ת"א־35. אופקו שולחת איתות בכיוון הרצוי לבורסה לקראת ההנפקה והגיוס של חברי בורסה חדשים. בהנהלת הבורסה היו יכולים לפנות לאופקו ולנסות להשאירה תוך הבטחות לתמריצים, אלא שגורמים בבורסה דחו זאת על הסף.

פיליפ פרוסט יו"ר אופקו פיליפ פרוסט יו"ר אופקו פיליפ פרוסט יו"ר אופקו

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות