אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרופאים נגד הנחיית משרד הבריאות: "מכפיפה את מנהלי בתי החולים לפיקוחו של 'אח גדול'" צילום: עמית שעל

הרופאים נגד הנחיית משרד הבריאות: "מכפיפה את מנהלי בתי החולים לפיקוחו של 'אח גדול'"

מנכ"ל המשרד הנחה את מנהלי בתי החולים הממשלתיים לא לקיים פגישות ללא אישור המשרד "על מנת לוודא סנכרון ותיאום מסודרים"; ארגון רופאי המדינה: "זה מזכיר התנהלות של משטרים שעבר זמנם"

29.04.2018, 10:45 | ספי קרופסקי
ארגון רופאי המדינה (אר"מ) שיגר בסוף השבוע מכתב חריף למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, ובו הוא קורא לו לבטל את ההנחיה למנהלי בתי החולים הממשלתיים לא לקיים פגישות ללא אישור חטיבת בתי החולים הממשלתיים שבתוך המשרד.

קראו עוד בכלכליסט

במכתב התגובה שהגיע לידי "כלכליסט" טוען יו"ר אר"מ, ד"ר זאב פלדמן, כי ההנחיה "סותרת את עקרונותיה הבסיסיים של חברה דמוקרטית ומזכירה התנהלות של משטרים שעבר זמנם מן העולם".

ד"ר פלדמן מוסיף כי "הנחיה בלתי ראויה זו, מכפיפה את מנהלי בתי החולים לפיקוחו של 'אח גדול', מגבילה את חופש פעולתם ועצמאותם, הופכת אותם למעשה לבובות על חוט, אינה מאפשרת להם למלא את המשימות הרבות והחשובות עליהן הם מופקדים ומעקרת את מהות תפקידם. מובן שאין מקום למלא הנחיה בלתי ראויה כזו ואבקשך לבטלה לאלתר".

מנכ״ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב , צילום: עמית שעל מנכ״ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב | צילום: עמית שעל מנכ״ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב , צילום: עמית שעל

ארגון רופאי המדינה הוא האיגוד הגדול ביותר בתוך ההסתדרות הרפואית (הר"י) ואמון על ייצוגם של כלל רופאי המערכות הממשלתיות – ובעיקר בבתי החולים הממשלתיים שבבעלות המדינה. החלטתו להתערב במשבר הנוכחי מגיעה לאחר שבועות שבהם התגברה המתיחות בין חלק ממנהלי בתי החולים הממשלתיים לבין משרד הבריאות וחטיבת בתי החולים הממשלתיים שבתוכו.

ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאי המדינה, צילום: שאול גולן ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאי המדינה | צילום: שאול גולן ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאי המדינה, צילום: שאול גולן

בתכתובת הפנימית שהגיעה לידינו בשבוע שעבר כתב בר סימן טוב למנהלי המרכזים כי "על מנת לוודא סנכרון ותיאום מסודרים, על המרכזי הרפואיים הממשלתיים לעדכן ולקבל אישור החטיבה לפגישות, השתתפות בוועדות וצוותי עבודה וכיו"ב עם גורמים בתוך ומחוץ למשרד הבריאות, ממשלתיים ושאינם ממשלתיים". במשרד הסבירו במענה לפנייתנו כי מדובר ב"הבהרה בנוגע להתנהלות התקינה הנדרשת מכל עובדי המשרד וכל משרד ממשלתי אחר".

במלים אחרות, המשרד מבקש לבצע פיקוח ובקרה על כמעט כל צעד של הנהלות בתי החולים, עם גורמים פנימיים וגם חיצוניים, ומותיר להם מעט מאוד מרווח לתמרון בכל הנוגע לניהול לוח הזמנים שלהם. ההנחיה החדשה מגיעה על רקע לא מעט טענות שנשמעו מצד חלק מבתי החולים וכן מטעם גורמים בנציבות המדינה על התנהלות החטיבה, שהיא למעשה הגוף המנהל של בתי החולים הממשלתיים. בין השאר נטען כי היא מבצעת פיקוח יתר, מקשה על הניהול ומציפה בנהלים ובביורוקרטיות.

חטיבת בתי החולים הממשלתיים היא גוף שהוקם לפני כשנתיים וחצי במשרד הבריאות, שנועד לרכז את ניהול רשת בתי החולים שבבעלות המדינה. מטרתו העיקרית היתה להפריד בין שני הכובעים שחבש המשרד כבעליו של בתי החולים הללו וכן כרגולטור עליהם - מה שהציב אותו בניגוד עניינים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
המשך טבעי להתנהלות ההרסנית של משרד הבריאות
זה רק המשך טבעי לכל ההתנהלות ההרסנית של משרד הבריאות שמשמיד בהדרגה את איכות הרפואה בישראל. גם כל יתר החוקים החדשים, כמו חוק הצינון למשל, נוגדים זכויות אדם וזכויות חולה בסיסיות, נוגדים כל הגיון, כל כללי שוק חופשי ומתאימים למשטרים ותרבויות שעברו מן העולם
ליאת  |  01.05.18
1.
1984 - האח הגדול צופה בך
לצערי דיבורים לא יעזרו. אחרי שחונקים את המערכת הרפואית כולה, מבטיחים הבטחות וכספים ולא מקיימים, עכשיו מבקשים לנטרל גם את מנהלי בתיה"ח מתפקידם. לנו הרופאים אסור לקבל הוראות אלו וחייבים להמשיך ולנהל ובו בזמן לעצור את הפעילות של כול המערכת הרפואית- הן בתי"ח ממשלתיים, הן בתי"ח של קופ"ח והן במערכת המרפאות כי לכול קבוצה יש נחסיונות והוראות שפוגעים ביכולת התפקוד של המערכת הציבורית. לא דיבורים אלא מעשים.. מעשים בלבד
ד"ר ישראל אייליג  |  29.04.18