אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ועידת התעשייה

יפתח רון טל: "רפורמת החשמל תגרום לכך ש-70% מהייצור יהיה פרטי"

יו"ר חברת החשמל אמר בוועידת התעשייה הישראלית של "כלכליסט" בשיתוף בנק לאומי ובזן, כי הרפורמה תחתם."זו הרפורמה הגדולה ביותר בישראל מאז ומעולם ונעשית עם ארגון חזק עם ועד עובדים חזק, ודי כופפנו אותם", אמר

30.04.2018, 13:10 | נורית קדוש

"אנחנו לפני הכרעות עם כל מה שקשור למימוש הרפורמה ואני משוכנע שהרפורמה תחתם. עושים לנו חיים לא קלים ואנחנו די זוחלים לפעמים, למרות שזה לא נראה כך", כך אמר יפתח רון טל יו"ר חברת החשמל בוועידת התעשייה הישראלית של "כלכליסט" בשיתוף בנק לאומי ובזן.

רון טל הוסיף: "זאת הרפורמה הגדולה ביותר בישראל מאז ומעולם ונעשית עם ארגון חזק עם ועד עובדים חזק, ודי כופפנו אותם. מי שחושב שאפשר ברגע לקחת את כל ייצור החשמל ולהפוך אותו לפרטי לא יודע על מה הוא מדבר. עוד לא נולד יצרן חשמל פרטי, שייצר כשלא ישתלם לו. המדינה חייבת לשמר נתח ייצור בידיה״.

יו"ר חברת החשמל תיאר את השינויים שעובר משק האנרגיה באמצעות מספר "מהפכות" כהגדרתו. לדבריו, למעלה מ-40% מהחשמל בישראל הוא פרטי והרפורמה תגרום לכך ש-60% מהייצור ובהמשך אף 70% מייצור החשמל יהיה פרטי. "צריך לראות את הרפורמה תוך שלוקחים בחשבון צרכים ביטחונים ולא רק אידאולוגיות כלכליות", אמר.

המהפכה השנייה לדבריו היא המעבר לגז. "אפשר להבין את עוצמת השינוי במשק האנרגיה, כשרואים שבשנת 2004 מחצית ייצור החשמל התבצעה באמצעות פחם ומחצית באמצעות סולר ומזוט. היום כמעט 70% מהחשמל מיוצר בגז. הייצור בסולר ומזוט - המוצר הנורא סביבתי נעלם מנוף האנרגיה באמצעות הגילוי המדהים של גז בים בתיכון.

"הבעיה היא שהמהפכה הזאת מתבססת על יתירות אפס, לא יכולה להיות יתירות נמוכה יותר. בבית הפרטי יש לכולנו יתירות כפולה כשיש שני בלוני גז ומהן יוצא צינור גז למטבח וצינור למנגל. זה לא מה שיש למדינת ישראל. הדבר הכי חשוב במתווה הגז הוא כמה שיותר מהר לפתח עוד מאגר ולהביא עד צינור ליבשה. מתווה הגז אמור לטפל במהפכה הזאת. בעוד 4 שנים יהיו 3 מאגרים ו-3 צינורות וזאת יתירות סבירה", אמר רון טל.

יפתח רון טל, יו"ר חברת החשמל, צילום: צביקה טישלר יפתח רון טל, יו"ר חברת החשמל | צילום: צביקה טישלר יפתח רון טל, יו"ר חברת החשמל, צילום: צביקה טישלר

רון טל התייחס לזיהום הסביבה על ידי כלי התחבורה. לדבריו, נהוג לחשוב שהמזהם הגדול הוא מייצור אנרגיה וזה לא נכון כי מרבית הייצור של החשמל הוא בגז. לעומת זאת בתחבורה פחות מאחוז בגז והשאר בנזין וסולר ואז "התחנות" (הרכבים - נ"ק) בגובה האף שלנו.

הבעיה השנייה לדבריו היא שפחות מידי תעשיות עוברות לשימוש בגז. "גם בשימוש הביתי אין סיבה בעולם שלא נהנה מהגז הזה, הוא יותר זול ופחות מזהם", אמר.

לסייום ציין רון טל את המהפכה הירוקה: "נכון שהגז הוא מהפכה ירוקה, אבל חשמל הרבה יותר נקי הוא מהשמש. יש לנו בישראל מקור אנרגיה הכי זול ללא מגבלת היקף. גם בכך תתמוך הרפורמה שמכוונת לטפל בתשתיות ההולכה. באמצעות התהליכים האלה נגביר את השימוש באנרגיה ירוקה שעומדת על 3% במדינה כמו ישראל. גם היעד של ישראל נמוך ועומד על 17% וחייבים להשיג אותו".

המהפכה הרביעית, לדברי יו"ר חברת החשמל, "בתוך כ-20 שנה, מרבית החשמל בישראל יהיה מבוזר ומי שייצר אותו יהיה הלקוח שייצר לעצמו. כדי שזה יקרה צריך ייצור חשמל אפקטיבי באמצעות שמש, צריך יכולת אגירה שהיום לא מתקיימת וצריך 'סמארט גריד'. בישראל תשתית האנרגיה לא תהיה חסם אלא מאיץ עקרי לצמיחה", סיכם רון טל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
רפורמה
הרפורמה נגועה בשחיתות. הרי צמרת חברת החשמל 6 בכירים בכירים יושבים בכלא חרמון על לקיחת שוחד. ויש עוד חקירות ואני מקווה שיגיעו לחקר האמת. אני שילמתי בחברת החשמל מחיר יקר שחשפתי שחיתות באוגוסט 2008 ולאחר התנכלויות אין סופיות פרשתי לפנסיה ביום 31.12.2016. ועובדי חברת החשמל הטובים והמצויינים, יש להם פחד לחשיפת השחיתות שנמצאת סביבם. ולכן החברה מושחתת. המושחתים מגינים על חבריהם. חבל שהחברה תפורק. היו צריכים לפרק רק את ההנהלה.
דליה  |  17.05.18