אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו הציג תיקים סודיים של הגרעין האיראני: "הוכחה לשקרים" צילום: רויטרס

נתניהו הציג תיקים סודיים של הגרעין האיראני: "הוכחה לשקרים"

בהצהרה בתל אביב חשף רה"מ כי ישראל השיגה חצי טון חומר מודיעיני שמכיל 55 אלף עמודים מתוכנית הגרעין הסודית של איראן שנקראה פרויקט עמאד. "התוכנית כללה פיתוח ראשי נפץ כמו 5 פצצות שנפלו בהירושימה וטילים שמגיעים לריאד, למוסקבה ולתל אביב", אמר נתניהו. "איראן התחייבה שאין פרויקט כזה – ושיקרה"

30.04.2018, 20:09 | ynet

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר הערב (יום ב') הצהרה בקריה בתל אביב, ולפי לשכתו מדובר ב"התפתחות משמעותית בעניין הסכם הגרעין עם איראן". ככל הנראה עומד נתניהו לחשוף מידע מודיעיני שלפיו הרפובליקה האיסלאמית הונתה את העולם והתקדמה בתוכנית הגרעין חרף התחייבויותיה למעצמות.

  

קראו עוד בכלכליסט

"הערב נראה לכם משהו שהעולם לא ראה מעולם, הערב אנחנו נגלה הוכחות חד-משמעיות מהגרעין שאיראן הסתירה מהקהילה הבינלאומית בארכיון האטומי הסודי שלה. אנחנו נראה לכם את התיקים הסודיים שלהם. המנהיגים מכחישים שהם רוצים נשק גרעיני. איראן שיקרה ובגדול.

הוא הציג תמונה של מבנה ובה, לדבריו, "הם החביאו את הארכיון האטומי. מעט איראנים ידעו איפה זה, ומעט מאוד ישראלים. מבחוץ זה היה מתחם תמים. זה נראה כמו מחסן הרוס אבל מבפנים הוא הכיל את הארכיון הגרעיני של איראן בכספות עצומות. לפני כמה שבועות, בהישג מודיעני נדיר, ישראל השיגה חצי טון חומר מהמודיעין בכספות האלה והנה מה שיש לנו: 55 אלף עמודים, ועוד 55 אלף קבצים על 183 דיסקים. כל מה שתראו זה העתק מדויק של החומר האיראני.

"הנה מה שהיה בתיקים: מסמכים מפלילים, מצגות מפלילות, תכניות מפלילות, תמונות, קליפים ועוד. חלקנו את המידע הזה עם ארה"ב והיא יכולה לאמת את האמינות. ונחלוק את זה עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. 

נתניהו מציג את "ארכיון הגרעין האיראני", צילום: רויטרס נתניהו מציג את "ארכיון הגרעין האיראני" | צילום: רויטרס נתניהו מציג את "ארכיון הגרעין האיראני", צילום: רויטרס

"ידענו שנים שלאיראן יש תוכנית גרעין סודית - פרויקט עמאד. עכשיו אנחנו יכולים להוכיח את פרויקט עמאד, שאיראן מסתירה את תכני הפרויקט כדי לפתח נשק גרעיני מתי שתוכל. זאת מצגת מקורית מהקבצים והנה המשימה: לעצב לייצר ולבדוק חמישה ראשי נפץ עם 10 קילוטון TNT על טיל. לא צריך לקרוא פרסית כדי לקרוא TNT. זה כמו חמש פצצות הירושימה על טילים בליסטיים.

"זה גיליון מקורי איראני של פרויקט עמאד. לפרויקט עמאד היו את חמשת המרכיבים לתוכנית גרעין. הראשון הוא תכנון נשק גרעיני. זה שרטוט מקורי איראני של הנשק. לא צריך לדעת פרסית כדי להבין - U235".

נתניהו הציג את מה שלטענתו היא סימולציה של חיבור כל הרכיבים: "פיתוח ליבות אטומיות, הליך היציקה, יציקת הליבה, המתקן הסודי התת-קרקעי. והנה סימולציה של פיצוץ גרעיני. הרכיב הרביעי הוא הכנת בדיקות (נתניהו הציג מפה של חמישה אתרים פוטנציאלים לבדיקות נשק גרעיני במזרח איראן, ש"ח). הרכיב החמישי הוא שילוב ראשי נפץ גרעינים על טילים (הציג הוספת נשק גרעיני לטיל שיהאב 3).

נתניהו הערב, צילום: רויטרס נתניהו הערב | צילום: רויטרס נתניהו הערב, צילום: רויטרס

"אין לי צורך להזכיר לכם שאיראן כל הזמן מאריכה את טווח הטילים הבליסטיים שלהם. הם החלו ב1,000 ק"מ ועכשיו 2,000 ק"מ בערך. הם מגיעים לריאד, תל אביב, מוסקבה. אבל הם עובדים על טווחים הרבה יותר ארוכים כדי לשאת נשק גרעיני. 

"הקבצים האלה מוכיחים ללא ספק שאיראן משקרת שמעולם לא הייתה לה תוכנית לנשק גרעיני. התיקים מוכיחים את זה, אבל הנה מה שקורה הלאה: איראן ניצבה בפני לחץ גובר ב-2003 אחרי מלחמת המפרץ. אז היא הייתה צריכה לעצור את פרויקט עמאד אבל היא לא עשתה זאת. היא עשתה שני דברים: לשמר את היכולות הגרעיניות שלה והשנייה לפתח אותן. העבודה חולקה לשני חלקים: סמוי וגלוי. חלק מרכזי בתכנית היה ליצור ארגונים חדשים שימשיכו את העבודה. אז הארכיון הזה אומר בבירור שאיראן תכננה בדרגים הבכירים ביותר להמשיך בעבודה על נשק גרעיני.

"אני רוצה לתת לכם דוגמה נוספת לפעילות של איראן הקשורה בנשק גרעיני שהמשיכה אחרי פרויקט עמאד. לא שמים אלפי צנטריפוגות מתחת להר כדי לייצר איזוטופים רפואיים. שמים אותן מסיבה אחת: העשרה לנשק גרעיני. בתיקים מופיע שמתקן פורדו תוכנן כבר מהתחלה כחלק מפרויקט עמאד ליצור נשק גרעיני (הציג תרשים של המתקן). לא תופתעו שאיראן התעקשה להשאיר את פורדו וההסכם אפשר לה לעשות את זה. אבל זה בא עם מכשול: איראן הייתה צריכה להתוודות על תכנית הנשק הגרעיני שלה. זה היה תנאי ליישום התוכנית.

"בדצמבר 2015 הסוכנות לאנרגיה אטומית פרסמה את ההיבטים הצבאיים לתוכנית הגרעין האיראנית. זאת הייתה ההזדמנות של איראן להתוודות על התוכנית לנשק גרעיני. 'הייתה לנו תוכנית, השמדנו'. אבל הנה מה שהיא אמרה: 'איראן מכחישה את הקיום של תכנית לעיצוב וייצור נשק גרעיני והכחישה את קיום תכנית עמאד'".

את ההצהרה מוסר ראש הממשלה בצל התקיפה בסוריה הלילה (בין ראשון לשני), שלפי דיווחים הושמדו בה טילים ונהרגו בה אזרחים איראנים.

בהסכם הגרעין מיולי 2015 התחייבה טהרן שפרויקט הגרעין שלה יהיה למטרות שלום בלבד, ושבשום פנים לא תחתור לקראת נשק גרעיני, תפתח או תרכוש כזה - כל זאת בתמורה להסרת הסנקציות שהטילה עליה הקהילה הבינלאומית. הצדדים הסכימו על "מפת דרכים" שקבעה מעקב אחר יישום הצעדים המופיעים במסמך, ובהם נוכחות ארוכת טווח של סבא"א באיראן; השגחה של סבא"א על ייצור האורניום מכל מפעלי האורניום למשך 25 שנים; מעקב ובלימה של חוגות של צנטריפוגות למשך 20 שנה ועוד.

ארה"ב מנסה בימים אלה לגייס תמיכה להטלת סנקציות חדשות נגד איראן, ולאחרונה איימה שוב ושוב שתפרוש מהסכם הגרעין שעליו חתמה ב-2015 בווינה ביחד עם רוסיה, סין, צרפת, בריטניה וגרמניה - אם לא יבוצעו בו תיקונים לשביעות רצונו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עד 12 במאי. מהלך זה יביא ככל הנראה לקיצו הסופי את ההסכם שנחתם לפני שלוש שנים בתמורה להשעיית תוכנית הגרעין האיראנית.

על רקע זה נפגש לאחרונה הנשיא האמריקני עם נשיא צרפת עמנואל מקרון ועם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. במקביל נערכות שיחות גם בין המעצמות לבין איראן. על פי פרסום של ארמון האליזה, אתמול שוחח נשיא צרפת מקרון בטלפון עם נשיא איראן חסן רוחאני והשניים הסכימו לעבוד יחד בשבועות הקרובים כדי לשמור על הסכם הגרעין.

ראש הממשלה שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, תקף את נתניהו לפני הנאום. "הילד שלא מפסיק לזעוק 'זאב זאב' עשה זאת שוב", לעג לו זריף בטוויטר, וצירף את תמונת "הקו האדום" מנאום נתניהו באו"ם. "לא נרתע מפיאסקו הקריקטורה בעצרת הכללית של האו"ם. אפשר לעבוד רק על חלק מהאנשים פעמים רבות כל כך".

בנימין נתניהו, צילום: רועי עידן בנימין נתניהו | צילום: רועי עידן בנימין נתניהו, צילום: רועי עידן

איראן המשיכה היום להזהיר את טראמפ מפרישה מהסכם הגרעין. ראש סוכנות הגרעין האיראנית, עלי אכבר סאלחי, אמר שהוא מקווה שטראמפ "יתעשת" וישאיר את ארה"ב בהסכם שאירופה מנסה להציל. עבד אראקצ'י, סגן שר החוץ, אמר כי "איראן ערוכה לגמרי לכל תרחיש אמריקני בנוגע להסכם הגרעין 2015. הכול יכול לקרות".

דיון בקבינט

על רקע הדיווחים מסוריה בנוגע לתקיפה של בסיסים צבאיים, התכנס בצהריים הקבינט המדיני-ביטחוני לדיון לא מתוכנן בקריה. בשל התארכות הדיונים, בוטלו ישיבות סיעות הליכוד וכולנו בכנסת.

סוכנות הידיעות האיראנית ISNA דיווחה הבוקר כי 18 איראנים, בהם בכיר, נהרגו בתקיפה בפרברי העיר חמה שבמערב סוריה. המרכז הסורי לזכויות אדם דיווח כי 26 בני אדם נהרגו בצמד התקיפות ומסר כי "רובם איראנים". עם זאת, על פי דיווחים אחרים בטהרן אף איראני לא נפגע בתקיפות.

נשיא סוריה בשאר אסד התייחס בצהריים לתקיפות ואמר: "האזור כולו נמצא בשלב של שרטוט המפות מחדש, ומדינות עוינות עוברות לתוקפנות ישירה נגד סוריה לאחר שזרועותיהן באזור נכשלו. הסורים רוצים לשים קץ לטרור, לדבוק בריבונותם ולעצב את עתידם בעצמם".

אסד אמר את הדברים בפגישה עם יו"ר הוועדה לביטחון לאומי בפרלמנט האיראני, עלאא א-דין ברוג׳רדי, בדמשק. ברוג׳רדי עצמו אמר: "התוכנית של ארה"ב ובעלות בריתה באזור היא להביא לתבוסתה של סוריה, אך איראן ממשיכה לתמוך בסוריה ותמשיך במאמצים להביא לפתרון מדיני".

המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, אמר בהתייחסו לתקיפות קודמות על יעדים איראנים וסורים בסוריה: "האויבים הבינו שהם לא ישיגו דבר ממלחמה. התוכנית שלהם היא להכין את המדינות למלחמה עם איראן.

"אם הממשלות האלה יפעלו לפי השכל הן לא יכנסו למאבק עמנו, אך אם הן ירצו לעמוד בפני איראן - הן יפגעו וינחלו תבוסה. תם עידן ׳פגע וברח׳ - התקיפות יגררו תקיפות עליכם". את הדברים הוא אמר בפגישה עם אזרחים איראנים לקראת יום הפועלים הבינלאומי - 1 במאי - שיחול מחר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות