אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גזית גלוב נפרדת מרומניה והונגריה לטובת פולין וצ'כיה צילום: יח"צ

בלעדי לכלכליסט

גזית גלוב נפרדת מרומניה והונגריה לטובת פולין וצ'כיה

החברה־הבת אטריום, שבניהול ליעד ברזילי, מוכרת את קניון Atrium Militari בבוקרשט ב־95 מיליון יורו, בעקבות החולשה בענף ואסטרטגיית ההתמקדות של חיים כצמן בקניונים מרכזיים. בחודשיים האחרונים מכרה אטריום נכסים ב־175 מיליון יורו במזרח אירופה

01.05.2018, 07:16 | אורן פרוינד

גזית גלובמצמצמת חשיפה למזרח אירופה. אחרי שבפברואר מכרה קבוצת הנדל"ן 18 נכסים בהונגריה ויצאה מהמדינה, ל"כלכליסט" נודע שכעת החליטה לצאת גם מרומניה ולהתמקד בפולין וצ'כיה.

קראו עוד בכלכליסט

פרמיה של 9% על הקניון

החברה־הבת אטריום חתמה באחרונה על הסכם ראשוני למכירת מרכז הקניות Atrium Militari בבוקרשט ל־MAS Real Estate תמורת 95 מיליון יורו (415 מיליון שקל), ובכך חיסלה את פעילותה ברומניה. אטריום, המנוהלת בידי ליעד ברזילי, ביצעה את המכירה במחיר המשקף פרמיה של 9% על שווי הנכס במאזניה נכון לסוף 2017, ועל כן צפויה לרשום רווח בדו"חות. מכירת הקניון צפויה להיסגר עד סוף הרבעון השלישי השנה.

המכירה היא תולדה ישירה של החולשה בענף הקניונים ושל האסטרטגיה שמתווה בעקבותיה מנכ"ל גזית גלוב ובעל השליטה בה, חיים כצמן, להתמקד במרכזים מסחריים במיקומים אורבניים מרכזיים. בחודשיים האחרונים מכרה אטריום נכסים בהיקף כולל של 175 מיליון יורו (762 מיליון שקל). בנוסף ל־18 הנכסים שנמכרו בהונגריה נמכר גם אחד בצ'כיה, כולם תמורת 70 מיליון יורו — סכום ששיקף פרמיה של 8%. מוקדם יותר החודש אטריום גם חתמה על עסקה למכירת מרכז Atrium Saratov בסלובקיה תמורת 10.3 מיליון יורו, סכום ששיקף פרמיה של 9%. העסקה צפויה להיסגר בשבועות הקרובים. כתוצאה מהעסקאות האלה תיקי הנכסים של אטריום בפולין ובצ'כיה יהוו 81% מכלל השקעות החברה, והיתרה תתחלק בין רוסיה וסלובקיה.

ליעד ברזילי מנכ"ל אטריום, צילום: יח"צ ליעד ברזילי מנכ"ל אטריום | צילום: יח"צ ליעד ברזילי מנכ"ל אטריום, צילום: יח"צ

אטריום מוחזקת בידי גזית גלוב בשיעור של 59.6%, ועל כן תוצאותיה הכספיות מאוחדות בדו"חות החברה־האם. החברה נסחרת בבורסות וינה ואמסטרדם לפי שווי של 1.5 מיליארד יורו, ובשנה האחרונה המניה נותרה ללא שינוי.

מהתוצאות של אטריום עולה כי אחרי המכירות האחרונות בהונגריה החברה נותרה עם נכסים צומחים. ה־NOI מנכסים זהים (ההכנסות הנקיות משכירות מהנכסים שהיו קיימים גם בשנה המקבילה) גדל ב־2017 בשיעור של 6.4% לעומת התקופה המקבילה ב־2016. רוסיה, שהיתה בשנים 2014–2016 משקולת על צווארה של אטריום, דווקא רשמה צמיחה בשנה החולפת. ה־NOI מנכסים זהים בנטרול רוסיה גדל ב־2.6% בלבד לעומת התקופה המקבילה שנה קודם לכן. ה־NOI הכולל אשתקד גדל ב־0.6% ל־189.9 מיליוני יורו, זאת חרף העובדה שהחברה מכרה יותר מ־20 נכסים.

הגדלת שטחים בוורשה

כרגע נראה כי באטריום החליטו להשקיע בעיקר בפולין. בדו"חותיה כתבה אטריום כי פעילות הפיתוח והפיתוח מחדש הורחבה במדינה וכוללת צבר פרויקטים בהיקף של 330 מיליון יורו והגדלת שטחים להשכרה ב־70 אלף מ"ר, מתוכם כ־60 אלף מ"ר בוורשה, פולין. עד לסוף 2017 השקיעה אטריום 88 מיליון יורו בפעילות הפיתוח, מרביתה בפולין. שיעור זה עומד על 96.8% לעומת 96.6% בשנת 2016.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות