אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רפורמת הקונפלקס יוצאת לדרך: היום ייכנס לתוקף נוהל יבוא מקביל של מזון כשר צילום: אוראל כהן

רפורמת הקונפלקס יוצאת לדרך: היום ייכנס לתוקף נוהל יבוא מקביל של מזון כשר

במסגרת הפיילוט שימשך כשנה, יתאפשר ליבואנים מקבילים לקבל אישורי כשרות על מגוון מוצרי מזון, בעלי צריכה גבוהה בארץ, המיובאים מחו"ל ועומדים בתנאים שנקבעו. במהלך התקופה, ייבחנו השלכות היבוא המקביל והיקפו

01.05.2018, 11:00 | נורית קדוש

שנה וחצי לאחר שנכנסה לתוקף, צפויה רפורמת הקורנפלקס לצאת לפועל. יישום הרפורמה באיחור, מתקיים על רקע הבנות שהושגו בין האוצר לרבנות הראשית.

במסגרת זו, ייכנס היום לתוקף נוהל יבוא מקביל בכשרות הרבנות הראשית, זאת לאחר שמנכ"ל הרבנות הראשית הרב משה דגן ונציגי משרד האוצר הגיעו להסכמות בדבר מסגרת פיילוט והמשאבים שיוקצו לטובתו.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת הפיילוט, יתאפשר ליבואנים מקבילים לקבל אישורי כשרות על מגוון מוצרי מזון, בעלי צריכה גבוהה בארץ, המיובאים מחו"ל ועומדים בתנאים שנקבעו, מתוך תקווה כי רפורמה זו שתיצור תחרות הוגנת תוזיל את מחירי המוצרים עבור צרכני המזון הכשר ותפתח את האפשרות ליבואנים נוספים לייבא מוצרים כשרים שיובאו עד כה רק על ידי יבואנים עיקריים, כך שיתאפשר לצרכן לקבל מגוון רחב ומוזל יותר של מוצרי מזון מיובאים בכשרות של הרבנות הראשית.

מדף מוצרים בסופר (אילוסטרציה), צילום: אוראל כהן מדף מוצרים בסופר (אילוסטרציה) | צילום: אוראל כהן מדף מוצרים בסופר (אילוסטרציה), צילום: אוראל כהן

במהלך תקופת הפיילוט שתימשך כשנה, ייבחנו השלכות היבוא המקביל והיקפו, זאת בכדי לאפשר לצדדים לבחון ולהיערך באופן סופי לגיבוש הסדרת הייבוא המקביל הכשר, תוך מתן התייחסות להיבטים הכשרותיים הנדרשים להפעלת 'רפורמת הקורנפלקס' במתכונת מלאה ועבור כל המוצרים.

כזכור, במסגרת 'רפורמת הקורנפלקס' שהוצגה בשנת 2016, היה אמור שוק המזון להפתח לייבוא מקביל. ככל שחלף הזמן, גילו היבואנים שאין באפשרותם ליישם את הרפורמה, על רקע הקושי לקבל אישורי כשרות למוצרים המיובאים. זאת למרות שהמוצרים כשרים ובשל הסכמי זכיון בלעדיים שיש ליבואנים הגדולים למותגים הבינלאומיים. ברבנות טענו כי הרפורמה נתנה מענה להיבטים הבריאותיים אך לא ניתנה התייחסות להיבטים הכשרותיים הטמונים בייבוא מזון מחו"ל. בפועל, מדובר היה במאבק על קבלת תקנים ותקציבים לרבנות, בדומה לאלו שקיבל משרד הבריאות. הביקורת על המכשול שהציבה הרבנות, הובילה למגעים בסופם הושגו הסכמות עם משרדי הממשלה על פיילוט ניסיוני לאישור ייבוא מקביל של מזון כשר.

היום הופץ על ידי הרבנות הראשית נוהל המסדיר את הייבוא המקביל ומעתה ניתן לייבא לארץ גם בייבוא מקביל מזון כשר באישור הרבנות הראשית לישראל. מתווה הפיילוט כולל מוצרים שיוצרו במפעל עם השגחה שנתית כללית שניתנה למפעל בחו"ל.

במקביל לפיילוט הוחלט כי משרד האוצר והרבנות הראשית יפעלו לתיקוני החקיקה הנדרשים לצורך מתן סמכויות אכיפה ובין היתר סנקציות ועיצומים כספיים שיוטלו על יבואנים שיפרו את הנהלים. נוהל היבוא המקביל והמסמכים שנדרש היבואן להגיש מפורסמים באתר הרבנות הראשית לישראל.

מנכ"ל הרבנות הראשית הרב משה דגן מסר: "הרבנות הראשית לישראל שמחה להיות שותפה במאמצי המדינה בהוזלת יוקר המחיה גם לצרכנים שומרי הכשרות, במקביל למאמציה הכנים להגן על הצרכן מפני הונאות כשרותיות ולוודא כי אכן הצרכן מקבל אוכל כשר כפי שציפה. לאחר שנה ויותר של דיונים מקצועיים עם גורמי כשרות בכירים ברבנות ומול אגף תקציבים באוצר, גיבשנו הסדרת ביניים לרפורמה שקיבלה את ברכתם של הרבנים הראשיים. הייבוא המקביל מציב את הרבנות בפני אתגר נוסף במכלול העשייה הברוכה שלה והרבנות נכונה להצליח במשימה זו ולתת לציבור הצרכנים והיבואנים את השירות הטוב ביותר תוך שמירה על האינטרס של צרכני הכשרות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
גילוי נאות - מה אחוז האקרילאמיד ב"קורנפלקס"?
בכל דגני הבוקר למיניהם יש הרבה אקרילאמיד - חומר מסוכן לבריאות בחשיפה ממושכת. אבל שימו לב, דווקא ב"ברנפלקס" למיניהם שהם לכאורה "מזון בריאות", יש הרבה יותר אקרילאמיד, בגלל הקליה הממושכת יותר. אוכלים לחם במקום? הסירו את הקרום שסבתא סיפרה לנו כמה הוא "בריא", מפני שגם הוא עמוס באקרילאמיד. וכמובן חשוב לקנח את ארוחת הבוקר בכוס קפה קלוי עתיר אקרילאמיד.
ישראמיד  |  02.05.18
2.
עוד הוכחה לכך שכשרות זה דבר מיותר ומעלה את המחיר.
זה דוגמא לדיביליזציה של הדת.... לזה שזה דבר מיותר... בטח ובטח במדינה דמוקרטית. זכותו של אדם לחיות כרצונו. מי שרוצה כשר שיוכל כשר אך מי שזה לא רלוונטי אליו צריך לשלם פי על מוצרים רק בשביל שתהיה שם חותמת כשר. כול המנגנון וההוראה של הכשרות זה בכדי להוציא יותר כסף ולתת לגיטימציה לאוכלוסיה מסוימת.
נפי  |  02.05.18
1.
דוגמא לבעייתיות של הרפורמה
ישנם מפעלים שמייצרים 2 גרסאות של אותו מוצר - אחד כשר ואחד לא פס הייצור נעצר, מכשירים את כל המכשור ומייצרים את הגרסה הכשרה. לשתי הגרסאות קופסאות זהות, חוץ מזה שלאחד תהיה חותמת של כשרות ה-OU, ובשני לא תהיה חותמת. ייבוא מקביל עלול לייבא "בטעות" את הגרסאות הלא-כשרות
אחד  |  01.05.18