אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי 5 שנות עיכוב ותספורת של מאות מיליונים - הפלסטינים הסכימו לשלם את חובם לחברת החשמל צילום: אי פי איי

אחרי 5 שנות עיכוב ותספורת של מאות מיליונים - הפלסטינים הסכימו לשלם את חובם לחברת החשמל

מדובר ביתרת חוב בסך 915 מיליון שקל - אותה ישלמו הפלסטינים ב-48 תשלומים, כלומר החוב "ייסגר" לכאורה בשנת 2022. עוד תעמיד הרש"פ ערבות לכיסוי החוב לאורך התקופה

01.05.2018, 14:37 | ליאור גוטמן

חברת החשמל דיווחה היום (ג) לבורסה שהצליחה להגיע להסדר חוב עם הרשות הפלסטינאית על הסדרת חובה לחברה. המגעים להסדרת החוב, שכבר הגיע בזמנו לסכום של כ-1.8 מיליארד שקל (שהם כ-8% מסך הכנסות החברה ל-2017) החלו לפני כשנה וחצי ובתיווכו של שר האוצר משה כחלון.

קראו עוד בכלכליסט

למעשה, חברת החשמל לא הצליחה לגבות את החוב חרף אזהרות ואיומים לנתק את אזרחי הרשות שנבלמו פעם אחר פעם על ידי הדרג הפוליטי בטענה שמדובר בנושא רגיש פוליטי. בכיר במשרד האנרגיה הגדיר בזמנו את שורש הבעיה ואמר לכלכליסט ש"חוב אולי יש, אבל המראות ברשתות הזרות על אלפי פלסטינאים בלי חשמל מפחידים את הממשלה יותר מהכסף". מנגד, בסביבת חברת החשמל הודו שמנעד הסבלנות שנכפה עליה היה מוגזם, כאשר ידוע שאזרח ישראלי מן השורה שלא משלם את חובו זוכה במרבית המקרים לניתוק חשמל כמעט ודאי ומיידי.

שעון חשמל, צילום: מאיר פרטוש שעון חשמל | צילום: מאיר פרטוש שעון חשמל, צילום: מאיר פרטוש

כך או כך, בספטמבר 2016 נחתם מזכר הבנות בין חברת החשמל לרש"פ על הסדרת החוב, לא לפני שהמדינה הסכימה ל"תספורת" של כ-300 מיליון שקל בספר-הסבר-ספק-תירוץ שחישוב התעריף בזמנו מול הרש"פ היה לא מדויק. באוקטובר 2016 העבירה הרשות כ-600 מיליון שקל אולם מאז לא שולם גרוש.

אז מה התחדש הפעם? גם בסיבוב הנוכחי חברת החשמל נזקקה לשירותיו של שר האוצר כחלון, ולכן הוסכם שאת יתרת החוב - כ-915 מיליון שקל - הפלסטינים ישלמו ב-48 תשלומים, כלומר שהחוב "ייסגר" לכאורה בשנת 2022. עוד תעמיד הרש"פ ערבות לכיסוי החוב לאורך התקופה.

עוד הודיעה החברה שבמסגרת ההסכמים שנחתמו, החברה מוציאה מהמגירה את התכנית להקים ארבע תחנות משנה לטובת חברת החשמל הפלסטינית, זאת בנוסף לאספקת חשמל שוטפת ונקודות חיבור נוספות. בחברת החשמל מסייגים ומחדדים ש"חתימת טיוטת ההסכם בראשי תיבות אינה מחייבת את הצדדים בשלב זה ומשקפת אך ורק את ההסכמות המסחריות שאליהן הגיעו הצדדים עד לשלב זה", כאשר היקף החוזה הוא ל-15 שנה ומחייב שורת אישורים רגולטורים, ובהיקף של כ-2.8 מיליארד שקל. האם חברת החשמל תגדיל מעכשיו את הכנסותיה השנתיות כ-12%. ספק רב - בחברת החשמל מצהירים למי שהתבלבל ש"סכום זה אינו מהווה במלואו תוספת הכנסה לחברה שכן ההכנסות במסגרת ההסכם יהיו חלף הכנסות החברה כיום ממכירת החשמל לצרכנים בשטחי הרש"פ". על פי ההערכות תושבי הרש"פ רוכשים חשמל בהיקף של כ-2.5 מיליארד שקל לשנה, ולכן ככל שתרשם הכנסה חשדה לחברתה חשמל ממכירת שירותים או הקמת תחנות משנה, זו תסתכם בכמה מאות מיליוני שקלים בודדים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות