אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפועלים: הבורסה מייקרת עלויות ללקוחות צילום: בלומברג

בלעדי לכלכליסט

הפועלים: הבורסה מייקרת עלויות ללקוחות

בבנק טוענים שעדכון תעריפון המידע על נתוני המסחר של הבורסה יגולגל על הלקוחות ויפגע בגישה למסחר. הבורסה תוקפת בחזרה: "הבנק בחר שלא להתייחס לעובדות, והוא עקבי במדיניותו להשית עלויות על לקוחותיו"

02.05.2018, 07:47 | רחלי בינדמן

ביקורת חסרת תקדים של בנק הפועלים נגד הנהלת הבורסה, שמנוהלת על ידי איתי בן זאב - הדמות שמובילה גם את מהלך הפרדת הבנקים מהשליטה בבורסה. במכתב שהגיע לידי "כלכליסט", יוצא דני קולר, הממונה על חטיבת השווקים הפיננסיים והמשנה למנכ"ל הפורש של הפועלים, נגד עדכון תעריפון הפצת המידע של הבורסה, או במילים אחרות - המחירים שהיא גובה על נתוני המסחר שלה.  

קראו עוד בכלכליסט

בבורסה הציגו לפני חודש את המהלך כבשורה שתנגיש את המידע לציבור הרחב, תוך הקטנת עלויות ללקוח הפרטי, לצד העלאת התעריפים לשחקנים מתוחכמים. אלא שלפחות בהפועלים חושבים שהמהלך יחטיא את מטרתו. המכתב, שמוען לבורסה ולא לבן זאב אישית, נפתח במילים החריפות הבאות: "התמחור החדש לא רק שלא ישיג את המטרה הרצויה של הרחבת השימוש הציבורי במידע, אלא אף עשוי להפחית את נגישות המידע. אנו רואים בדאגה את האופן החד־צדדי שבו הבורסה מעלה משמעותית את עמלותיה על חשבון חברי הבורסה ולקוחותיה".

דני קולר, בנק פועלים , צילום: עמית שעל דני קולר, בנק פועלים | צילום: עמית שעל דני קולר, בנק פועלים , צילום: עמית שעל

מדובר בסכום זניח לבנקים הגדולים  

ההשפעה המהותית של העדכון היא בעיקר ביחס לעמדות המידע שהבנקים רוכשים מהבורסה לפקידים והיועצים הפיננסיים, וללקוחות שמבקשים גישה לנתוני המסחר. אך אף שהעלויות של רכישת העמדות צפויות לגדול מהותית, עדיין מדובר בסכום זניח לבנק גדול. נראה שהפנייה לבורסה היא בעיקר עקרונית, ובאה להמחיש כיצד השינוי המבני שלה וניתוקה משליטת הבנקים עלולים לפגוע לכאורה בציבור. למעשה, מבין השורות עולה כי העלאת תעריפי השימוש במידע של הבורסה היא רק בגדר יריית פתיחה למהלכים עתידיים של העלאות עמלות שיפגעו בלקוחות.

התמחור הנוכחי קובע עלות שימוש פר עמדה עד לעלות מרבית לכל עמדה. התמחור החדש, לעומת זאת, מעלה במאות אחוזים את העלות לעמדה, שכן הוא מבטל את החישוב לפי גישה חד־פעמית למידע.

לדוגמה, עמדה שבה נעשו 50 גישות חד־פעמיות למידע בחודש שילמה עד כה 30 שקל, ואחרי העדכון העלות תזנק ל־180 שקל לחודש. לפי הבנק, 90% מהעמדות לא מגיעות לעמלה החודשית המרבית, ולכן משלמות בהתאם לתעריף הגישה הבודדת. במכתב לבורסה נכתב כי המשמעות היא "הגדלת העלויות לבנק בצורה משמעותית, שתאלץ את הבנק לצמצם את מספר העמדות כך שהמידע יהיה פחות נגיש ועלולה להיות ירידה בהיקף הפעילות בבורסה". אמנם כיום המידע נגיש ללקוחות בחינם באינטרנט, אך ככל הנראה הלקוחות שפונים לקבל גישה דרך הבנק, מעדיפים את סיוע הפקיד או היועץ לפני קנייה או מכירה.

 

לפי הערכות גסות, העלות החודשית שתיתוסף אם בבנקים הגדולים ישמרו על מספר העמדות הקיים, תהיה 150 אלף שקל בחודש. זו אמנם עלות זניחה לרווחי הבנקים, אך הם לא צפויים לספוג אותה. לכן הפועלים לא סתם מאיים לסגור עמדות, אלא אכן צפוי לסגור את חלקן ואף בוחן אפשרות לגבות דמי שימוש מהלקוחות שיבקשו גישה למידע דרך סניפי הבנק.

 

בן זאב ממדר את הבנקים מהחלטות הבורסה

ברקע המתיחות הזו, מה שבין השאר הטריד מאוד את בנק הפועלים הוא העובדה שבחודשים האחרונים, מאז יצא חוק שינוי מבנה הבורסה לדרך, בן זאב והנהלת הבורסה ממדרים אותו. הבנק נדהם לקבל את המידע על עדכון התעריפון שפורסם רק באתר המאיה של הבורסה, בעוד בעבר מידע כזה היה נשלח אליו לפני פרסומו. יתרה מכך, מחר ידון הדירקטוריון בעדכון התעריפון, ונציגי הבנקים ובתי ההשקעות כבר קיבלו הודעה שלא ייקחו חלק בדיון בגלל שהם בניגוד עניינים.

לדברי בכיר באחד מחברי הבורסה, "הרווחיות שלה לא בשמים בלשון המעטה, אולי בגלל השכר המפוצץ של עובדיה, אבל אין לה ברירה אלא להעלות עמלות. בייחוד כעת, כשיצטרף לדירקטוריון נציג הקרן האוסטרלית מאניקיי, שקונה 19.9% מהבורסה ותלחץ להעלות תעריפים".

עותק של המכתב נשלח גם ליו"ר רשות ני"ע ענת גואטה, שקודמה בתפקיד פרופ' שמואל האוזר הוביל את חוק שינוי מבנה הבורסה ואישורו בכנסת. האוזר הבטיח שלא ייתן יד להעלאת עמלות על חשבון הציבור. זו כמובן היתה אחת הדאגות העיקריות מהרפורמה שמנתקת את הבנקים מהבורסה, והופכת אותה לראשונה לגוף למטרות רווח – החשש שהיא תפעל לשפר את שווייה דרך העלאת עמלות.

מהבורסה נמסר: "צר לנו כי בניגוד לשאר הבנקים וחברי הבורסה, שהבינו את המהלך המוצע ומברכים עליו, בחר בנק הפועלים להשתלח בבורסה, תוך תשומת לב מועטה לעובדות. מדובר בתהליך בחינה מעמיק שארך כשנה, תוך התייעצות עם כלל גורמי השוק, שבמהותו מפחית את עלות מוצרי המידע הבורסאיים לציבור הרחב, בעוד גורמים העושים שימוש עסקי במידע, כמו בנקים, ישלמו עליו מחיר מלא, בדומה לסטנדרטים הבינלאומיים.

"לצערנו, הבנק עקבי במדיניותו להשית עלויות נוספות על לקוחותיו, ומאידך אינו מאפשר להם ליהנות מהפחתת עלויות. דוגמה לכך היתה בהפחתת עמלת המינימום על ידי הבורסה ב־2015, שלא הועברה לציבור הרחב, ואפשרה לבנק להגדיל את רווחיו. מן הראוי היה שהבנק יבחר לנהל שיח ישיר ומקצועי מול הבורסה, בדומה לשאר חבריה, ולא בכתיבת מכתב רצוף טעויות המיועד לתקשורת".

איתי בן זאב מנכ"ל הבורסה , צילום: בלומברג איתי בן זאב מנכ"ל הבורסה | צילום: בלומברג איתי בן זאב מנכ"ל הבורסה , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות