אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חשש כבד משריפות: גם באר שבע אוסרת הדלקת מדורות, איסור מוחלט ביערות קק"ל צילום: אלכס קולומויסקי

חשש כבד משריפות: גם באר שבע אוסרת הדלקת מדורות, איסור מוחלט ביערות קק"ל

לנוכח החשש משריפות, הצטרפו באר שבע וחולון לרשימה המתארכת של רשויות האוסרות על הדלקת מדורות. בקק"ל הבהירו כי חל איסור מוחלט על הדלקת מדורות ביערות, גם לא בחניונים. התחזית: חם ויבש מהרגיל, ינשבו רוחות מזרחיות ערות

02.05.2018, 15:44 | כתבי ynet

בצהריים (יום ד') הצטרפה באר שבע לרשימה המתארכת של רשויות מקומיות האוסרות על הדלקת מדורות בערב ל"ג בעומר לנוכח תנאי מזג האוויר הקיצוניים. בהודעת העירייה נאמר כי "לנוכח תחזית מזג האוויר, ההמלצה של המשרד להגנת הסביבה וההנחיות המחמירות של כיבוי אש בשל תנאים קיצוניים המעלים את הסבירות להתרחשות דליקות - חל איסור להבעיר מדורות הערב". מוקדם יותר אסרו עיריות חיפה, נשר, קריית ים ויבנה על הדלקת מדורות.

כאמור, החזאים מזהירים מפני תנאים לשריפות. מחברת מטאו-טק נמסר כי הערב יהיה חם ויבש מהרגיל. בצפון הארץ ובהרים ינשבו רוחות מזרחיות ערות. ייתכן גשם קל מקומי וקיים חשש קל לשיטפונות בנחלי הדרום ומזרח הארץ.

מעיריית באר שבע נמסר כי "בדומה לרשויות אחרות ברחבי הארץ, על מנת להבטיח בטיחות ושלום התושבים ועל מנת להמנע מפגיעה ברכוש כתוצאה משריפות, מתבקש הציבור לגלות אחריות ולא להבעיר מדורות כלל".

ל"ג בעומר, צילום: אלכס קולומויסקי ל"ג בעומר | צילום: אלכס קולומויסקי ל"ג בעומר, צילום: אלכס קולומויסקי

עיריית תל אביב הקצתה 21 מתחמים שרק בהם מותר להדליק מדורות, בתיאום עם כיבוי אש. מהעירייה נמסר כי "מדורות שיודלקו במקומות אחרים יאכפו ויכובו מיד. רשימת המגרשים המורשים מופיעה באתר האינטרנט העירוני". עיריית חולון הודיעה היום כי נאסרת הדלקת מדורות בכל רחבי העיר היום ומחר. צוותי הפיקוח העירוני יפעלו במתכונת מתוגברת לאכיפת איסור זה. "אנו מצטערים על האכזבה שאולי נגרמת לילדים, אולם הבטיחות מעל לכל", נמסר בהודעת העירייה, "אנו בטוחים כי תקבלו בהבנה ותמצאו דרכים חלופיות לחגוג את ל״ג בעומר".

בניגוד לרשויות שאוסרות על הדלקת מדורות גורפת, בערים אחרות החליטו להגביר את הפיקוח העירוני במרכזים בהם מודלקות מדורות, להקפיד על גודל המדורות ומיקומן. כך בנצרת עילית, קריית מוצקין וכרמיאל. מערך הביטחון והפיקוח יפעל במתכונת חירום מוגברת, החל משעות אחה"צ היום ועד מחר בבוקר. מערך הביטחון והפיקוח בעיריית נצרת עילית יפעל במתכונת חירום מוגברת, החל משעות אחה"צ היום ועד מחר בבוקר. העיר חולקה לרובעים ובוצע מיפוי מוקדי המדורות. בכל מוקד יוצמד פקח שיסייר ויפקח על ביטחונם של הילדים. העירייה פונה ומבקשת להקפיד במשנה תוקף על כללי הזהירות.

בעקבות החלטת הרשות הארצית לכבאות והצלה שהגבילה מאוד את הדלקת המדורות, הבהירו בקק"ל כי אין להדליק מדורות בשטחי היערות והחורש - גם לא בחניונים ובשטחים הפתוחים. "בשל תנאי מזג האוויר הוחלט ברשות הארצית לכבאות והצלה כי אין להדליק מדורות בכל שטחי היער החורש, גם אם הוקצה לכך שטח ייעודי. בקק"ל מבקשים לחדד כי אין להדליק מדורות בשטחיה, בהם היערות, הפארקים והשטחים הפתוחים. המרחק בין המדורה ליער וחורש יעלה על 500 מטרים".

רמי זריצקי, ממונה על הגנת היערות מאש ברגיעה ובחירום בקק"ל: "אני מבקש לחזור ולהדגיש את חשיבות ההקפדה והשמירה על כללי הזהירות באש. בכל שנה נשרפים אלפי דונמים של יער וחורש טבעי כתוצאה מרשלנות מטיילים. אנו קוראים לציבור שלא להדליק מדורות בשטחי היערות והחורש ובכל אתרי קק"ל".

 

עוד נמסר מקק"ל כי בשל תנאי מזג האוויר היום אין להדליק אש בשטחים פתוחים ובכל השטחים של קק"ל. אין לעזוב גחלים לוחשות, אלא לאחר שכל הגחלים כובו וכוסו בחול, וזאת כדי שלא יעופו גצים לעצי היער, לאחר הבערת האש אין לשפוך דלק או חומרים דליקים אחרים, כגון שמן, על האש הבוערת, ואין להשליך לתוכה עצמים העשויים מחומרים דליקים העלולים להתפוצץ. במקרה של שריפה יש להתקשר 102, יש לפנות את המקום בצורה בטוחה, אין לחסום דרכי גישה, אין להשתמש בחומר מאיץ (בנזין)

למרכז השלטון המקומי אין סמכות לאסור על קיום מדורות, אך יו"ר ועדת הביטחון, אבי נעים, קורא לכל ראשי הרשויות לבטלן. "יש כבר עשרות ראשי רשויות שהוציאו הנחייה שלא יתקיימו מדורות בשטחים הציבוריים ואני מעריך שעד הערב יצטרפו נוספים", אמר ל-ynet. "כרגע נשארת שאלת האכיפה שנצטרך לעשות אותה בערב, באמצעות הפיקוח העירוני, אגפי הביטחון והמשטרה. בעיר כמו אילת למשל אי אפשר לאכוף כי יש שם 200 מדורות מוכנות כבר והעיר הולכת לעלות בלהבות הלילה. לכן צריך להתמקד שם בהצבת כבאיות ובפיקוח".

גם משרד החינוך נערך לקראת מדורות ל"ג בעומר הערב ופרסם את הנחיותיו: ניתן להדליק מדורות אך ורק תחת המגבלות הברורות שמפורטות בהודעת הכבאות וההצלה. המדורה תהיה מוגבלת בגודלה, מרוחקת מחורש, מחומרים מסוכני ומקווי חשמל, ויתר התנאים המפורטים. יש לאשר את מיקום המדורה ברשות המקומית, במוקד 106. אם יש ספק כלשהו ביחס לתנאי השטח, מומלץ לקיים את האירוע ללא מדורה.

"משרד החינוך קורא לציבור להמשיך ולעקוב אחר ההנחיות של הרשות הארצית לכבאות והצלה בערוצי התקשורת השונים ולפעול במשנה זהירות מירבי על מנת לוודא קיומן של המדורות בצורה בטוחה", נמסר בהודעת המשרד. מועצת התלמידים הארצית הודיעה לקראת המדורות בערב: "לנוכח תנאי מזג האוויר הקיצוניים והטמפרטורות השרביות שעלולות להוביל לשריפות חמורות ולסיכון חיי אדם, מועצת התלמידים והנוער הארצית קוראת לבני הנוער ולחוגגים להימנע מהדלקת מדורות ולהישמע להוראות הבטיחות של נציגי הכבאות וההצלה".

"אנחנו ערוכים באופן מוגבר"רב טפסר דדי שמחי, נציב כבאות והצלה, אמר היום לאולפן ynet: "אנחנו ערוכים באופן מוגבר, תיגברנו את הכוחות בכל המדינה, בכל האזורים ופועלים בהתאם. אני רוצה לבקש מההורים והילדים לפעול במשנה זהירות ושנעבור את זה בשלום".

עוד ועוד רשויות הצטרפו לקריאה לאסור על קיום מדורות הערב, אנחנו מבינים שההנחיה הזו בעצם צריכה להגיע מכם ולא מהרשויות המקומיות.

"על פי החוק, נציב הכבאות רשאי להוציא צווים בנושא של קיום, אי קיום או הגבלות על קיום מדורות במדינה. ערכתי הבוקר הערכת מצב עם כל הגורמים המקצועיים, השרות המטאורולוגי והכוחות המבצעיים, והוצאנו צו שמגדיר את ההוראות איפה, כיצד, ומה ההגבלות על הדלקת מדורות. אני לא אוסר על הדלקת מדורות במדינת ישראל, אלא רק מחמיר את התנאים. יש תקנה שקובעת מה תהיה גודל המדורה ועכשיו הוצאנו צו מיוחד שפשוט מחמיר את התקנות, לאור מזג האוויר. הנושא נקבע לאחר הערכת מצב מקצועית, שקולה ואחראית".

 למה בעצם לא לאסור היום על קיום מדורות, הרי ברור לכולם שמזג האוויר הזה מסוכן מאוד?

"כי במקרה היום זה ל"ג בעומר ועם ישראל רוצה לחגוג את החג הזה, כפי שחגג אותו שנים רבות. אני חושב שאנחנו נמצאים במזג אוויר בעייתי, הוא לא קיצוני כמו שהיה בשריפות בכרמל, אבל הוא עדיין בעייתי. אם נפעל בתבונה ובאחריות ועל פי הנחיות הצו, נוכל לעבור את החג הזה בביטחה".

רב טפסר שמחי מפרט את ההנחיות לקראת החג: "המרחק בין מדורה לבין כל יער או חורש יעלה על 300 מטרים, כשביום רגיל זה אמור להיות 150 מטרים. המרחק למתקני גז ודלק יעלה על 60 מטרים, כשביום רגיל זה 30. גובה המדורה לא יהיה מעל 1.5 מטר כשהחוק במדינה אומר שלושה מטרים. באיזורים שלדעתנו הם יותר מורכבים - הרי הכרמל, הרי הצפון והרי המרכז - שם הגדלנו את המרחקים ל-500 מטרים. אנחנו כבר כמה ימים מסיירים בשטח, מפרקים חלק מהמדורות ומקטינים אותן, עובדים גם עם הרשויות, פועלים בזהירות כדי לייצר את הפיתרון הטוב לתקופה הזאת".

"בעד לבטל, זה מסוכן מידי"

 

הורים לילדים ברחבי הארץ קיבלו ברגשות מעורבים את הנחיות כוחות הכיבוי והצלה לגבי המדורות שצפויות להתקיים הערב. בעוד חלק מההורים לקחו אותם בכובד ראש ואף שוקלים לבטל את המדורה, אחרים טענו בצהריים כי אין בכוונתם לשנות את התוכניות וכי ההנחיות החמורות הן רק ניסיון של הגורמים המוסמכים לכסות על עצמם היה ויקרה משהו קיצוני. שבוע אחרי, והאסון בנחל צפית נמצא ברקע.

"רק לפני שבוע היו הנחיות שלא התייחסו אליהן ברצינות וכולנו יודעים שאנשים שילמו על כך בנפש", מזכירה נועה, אם לשני ילדים מתל אביב. "אם יש משהו שהיינו צריכים ללמוד מהאירוע הנורא הזה הוא להקשיב להנחיות כי הן לא ניתנות סתם. לגבי המדורה שלנו עדיין לא החליטו אם לבטל אותה או לא, יש התכתבויות בווטסאפ וכרגע יש דיון האם לעשות מדורה או פעילות אחרת. אני כמובן בעד ביטול המדורה, כי אני חושבת שזה מסוכן מידי".

מי שפחות נוטה להילחץ מההנחיות הוא בנג'י לבנטל, אב לארבעה ילדים מרעננה המשמש גם כסגן יו"ר ועד ההורים היישובי. "שמעתי קולות שצריך לבטל, אבל אני לא רואה סיבה לכך, בכל מדורה יהיה הורה אחראי וזה מספיק. חשוב שיהיו הנחיות, אבל ברור שהן ברוח הימים האלה, שכל אחד מפחד שיגידו אחר כך שהוא לא הזהיר והתריע. אז מה נעשה עכשיו? נבטל את החג? אם יש פעילות אחרת שההורים רוצים לעשות עם הילדים במקום המדורה, אני בעד, אם לא, שיחגגו בזהירות".

לבנטל מספר כי הערב הוא יקפץ בין שלוש מדורות ולאחריהן ייצא עם בנו הבוגר לטיול עששיות בבית גוברין, פעילות שהוכנה מראש במקום המדורה. "אני בהחלט חושב שאפשר לבטל מדורות אם יש אלטרנטיבות כמו הטיול של בני, או איחוד מדורות. ברעננה למשל יש הסכמה שבהרבה מקרים יש מדורות של שכבה ולא מדורות כיתתיות".

מי שנזהרת יותר היא תמר מרדכי, אם לשני ילדים בני 4 ו-5 ממושב תקומה, שטוענת שעל אף שהילדים מאוד מתרגשים לקראת המדורה, כלל לא בטוח שהיא תתקיים. "היו כמה הורים ששאלו הבוקר האם המדורה המרכזית ביישוב תתקיים, אבל המארגנים טענו שלא. אני רואה את הילדים הבוגרים יותר שאוספים קרשים מאז פורים ומאד מקווה שיישמרו עליהם. בדרך כלל יש עליהם סוג של השגחה, באופן אישי התקווה שלי שהמדורות לא יהיו גדולות מידי ושהאנשים ייקחו ברצינות את ההנחיות שיצאו הבוקר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות