אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סטנלי פישר: המצב הגיאופוליטי בעולם מדאיג הרבה יותר מהמצב הכלכלי צילום: גיא אסייאג

סטנלי פישר: המצב הגיאופוליטי בעולם מדאיג הרבה יותר מהמצב הכלכלי

סגן יו"ר הפד לשעבר אמר כי המצב הפוליטי הגלובלי מחמיר בקצב גבוה מהצפוי, וכלל בדבריו את האפשרות למלחמה בין ישראל לאיראן; "מודאג שאם ארה"ב תאמץ מדיניות לא נכונה, תעבור ההנהגה הגלובלית לאסיה"

02.05.2018, 12:27 | שיר רייטר וסוכנות הידיעות

סטנלי פישר, לשעבר סגן יו"ר הפד ונגיד בנק ישראל, מודאג יותר מהאקלים הפוליטי והאסטרטגי הגלובלי מאשר מהעתיד הכלכלי. כך אמר פישר אתמול (ג') באירוע של רשת CNBC בניו יורק.

קראו עוד בכלכליסט

פישר כיהן כסגן יו"ר הבנק המרכזי האמריקאי, הפדרל ריזרב, עד לשנה שעברה, והוא נחשב לבעל השפעה בעולם הכלכלי, אולם המישור הכלכלי הוא לא מה שמדאיג אותו, אמר.

"מה שמדאיג אותי הוא העולם המשתנה יותר ממה שהוא אמור להשתנות. המצב הפוליטי הגלובלי מחמיר באופן משמעותי, ובכלל זה האפשרות למלחמה בפועל בין ישראל לאיראן, וכן שובה של מתיחות מול רוסיה וסין", אמר פישר. 

סטנלי פישר, צילום: בלומברג סטנלי פישר | צילום: בלומברג סטנלי פישר, צילום: בלומברג

"המצב הגיאופוליטי הופך ליותר ויותר מורכב, ואני לא יודע כיצד השינויים יבואו לידי ביטוי בכלכלה. דברים מסוג זה יכולים לצאת משליטה וקשה לדעת מה יהיה בעתיד".

פישר, שכיהן כסגן יו"ר הפד בשנים 2017-2014, היה מעורב במשך שנים בדרכי התגובה של ארה"ב ושל העולם לבעיות פיננסיות, והדבר עדיין משפיע על אופן חשיבתו, הסביר. "אני כל הזמן חושב על משברים כלכליים". פישר הוסיף כי הוא מופתע למדי מהתנהלותה של ארה"ב תחת הנשיא טראמפ ומשאיפתו להחזיר לאחור את מדיניות הסחר הפתוח.

"הדבר האחרון שדמיינתי זה שארה"ב תכריז שמה שבנינו החל מ-1944 לא שווה פרוטה", אמר פישר, שלא ציין במפורש את שמו של דונלד טראמפ. עוד הוסיף כי הוא מודאג שאם ארה"ב תאמץ את המדיניות הלא נכונה, תעבור ההנהגה הגלובלית לאסיה.

דחיפה קצרת טווח בלבד

פישר אמר כי קיווה שארה"ב תאמץ מדיניות פיסקאלית ממריצה, שתביא לעליית שיעור הריבית, שלדעתו נמוך בצורה חריגה ובעל השפעה נייטרלית מבחינה כלכלית.

במקום מדיניות כזאת, אמר, ההנהגה פעלה בהפרזה. לדבריו, "הם עשו זאת אך הגזימו". תומכיה של המדיניות הפיסקאלית הנוכחית אומרים שהתמריץ שנוצר מקיצוצי המס ועלייה בהוצאה הממשלה - יגביר את הצמיחה הכלכלית ויפחית את הגירעונות בטווח הארוך, אולם רוב הכלכלנים סבורים כי גישה זו מוטעית.

הפד עצמו רואה בפעולות אלה דחיפה קצרת טווח בלבד לכלכלה. בנוסף, גורמים רשמיים מודאגים לגבי השפעות המהלכים לטווח הארוך, בהתחשב בכך שארה"ב עומדת מתמודדת כבר עתה עם קשיים תקציביים ובכך שהכלכלה צומחת בקצב איטי יותר ביחס למגמתה בעבר.

פישר הביע אופטימיות גדולה יותר בנוגע לנוף הכלכלי. לדבריו, חזרתה של האינפלציה ליעד הפד של 2% לא מבשרת על לחצים להעלאת מחירים. כמו כן אמר פישר כי אינו מודאג מהעלייה בתשואות האג"ח הממשלתי של ארה"ב - שהגיעו ל-3% בשבוע שעבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות50 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

47.
הצרחה מזרח תיכונית :ישראל+רוסיה מול כל האסלאם המזרח תיכוני
לא רק טורקיה ואיראן עוינות לישראל.מצרים על 96 מליון רעביה היא אוייב מסוכן :לשם מה הקימו המצרים מערך עצום של מובילי טנקים וחפרו מנהרות מתחת לתעלת סואץ ? המצרים יכולים להציב 15 דביזיות משוריינות -טנקי אברהמס משוכללים - על גבול ישראל תוך יום (!) .כיום שולט במצרים נשיא נוח לישראל,אבל נשיא מצרים הוא כמו פרש על נמר .המצרים עלולים שוב לעשות הפיכה,ושוב ישלוט שם אח מוסלמי,אולי אפילו אותו מוחמד מורסי . גם בית המלוכה הסעודי שהוא ידידותי לישראל עלול לאבד את השלטון לבן לאדנים למיניהם, שדאע"ש מוסיף לטפח כעת במסתרים .
יאיר פטיש  |  03.05.18
46.
ברית ישראל עם רוסיה. ארה"ב עשוייה להצטרף ותקום ברית ארה"ב-ישראל-רוסיה
הפתרון היחיד לאיום הבטחוני על ישראל מצד איראן הוא ברית עם רוסיה.אם הרוסים מוכנים כי אז אשדוד וחיפה תמורת טרטוס ולטקיה . הרוסים ישמחו להחליף את הסורים בישראלים .ארה"ב שכביכול אמורה לראות במהלך כזה בגידה של ישראל בברית בין ארה"ב וישראל,דווקא עשוייה לשמוח על ברית ישראלית רוסית .כי ברית כזאת תאפשר לארה"ב להוציא את כוחותיה מסוריה ,מחד גיסא .והיא תיצור הזדמנות ליצירת ברית חדשה עוקפת (מייתרת) נאט"ו מאידך גיסא .לא נשכח כי אירופה לא בולמת את התפשטות האסלאם כי אם מגבירה אותה ע"י מורך הלב שהיא מפגינה בכל החזיתות מול האסלאם .מבית ומחוץ .לא נשכח כי לארה"ב אין עימות עם רוסיה כי אם עם סין :ים סין הדרומי על האיים המלאכותיים שסין בנתה,שתי נושאות המטוסים הסיניות העלולות להיות 22 תוך עשור ומלחמת הסחר שכבר התחילה בין שתי המעצמות .
יאיר פטיש  |  03.05.18
לכל התגובות