אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ג'ק מא: "ישראל היא אחת משלוש המדינות אליהן אנו שוקלים להתרחב" צילום: עמית שעל

ג'ק מא: "ישראל היא אחת משלוש המדינות אליהן אנו שוקלים להתרחב"

מייסד עליבאבא הגיע לאוניברסיטת ת"א כדי לקבל תואר דוקטור של כבוד, וסיפר לקהל הסטודנטים על ימיו כמורה לאנגלית. לדבריו, לחברה יש אחריות רבה כלפי הלקוחות והשוק הסיני - והצלחתה תלויה בתמיכתה באנשים צעירים

03.05.2018, 18:40 | הגר רבט
אחרי שלושה ימים בהם חרש את הארץ לאורכה ולרוחבה, נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם שר הכלכלה אלי כהן, ביקר במשרדי הקרן הירושלמית JVP וערך סיור בחברת אורקם, מייסד עליבאבא ג'ק מא מגיע הערב (ה') לאוניברסיטת ת"א לקבל תואר דוקטור של כבוד. כחלק מהאירוע, ענה מא על שאלות של סטודנטים ואורחים, ובין היתר אמר כי עליבאבא שוקלת להתרחב גם לישראל.

קראו עוד בכלכליסט

פרופ' יוסף קלפטר, נשיא אוניברסיטת ת"א, הודה למא על הביקור שלו: "אמרתי למא שהסטודנטים שלנו הם הטובים בארץ. אז הפוטנציאל כאן עצום, זה מכרה זהב. הסטודנטים שלנו הם יזמי העתיד". אחריו הוצג מא לקהל, ונציג האוניברסיטה סיפר על הקריירה הראשונה של מייסד עליבאבא כמורה לאנגלית ועל האתר הראשון שהקים בשנת 1995. מא עלה לבמה לשיחה עם איש העסקים אמנון דיק והתקבל במחיאות כפיים סוערות מצד קהל הסטודנטים.

ג ג'ק מא בישראל | צילום: דרור סיתהכול ג

"בשנות ה-90, כשנכנסת לתחום, הוא היה בחיתוליו. מה ראית בו אז?"

"הייתי גרוע בלימודים. ניסיתי שוב ושוב להתקבל לאוניברסיטאות ובסוף התקבלתי לאוניברסיטה בעירי. שנאתי להיות מורה כי אנשים הסתכלו עליי בהתנשאות. אבל הייתי חייב לעשות את זה תקופה מסוימת כי המדינה מימנה את לימודי ההוראה שלי. נשיא האוניברסיטה שלי אמר לי 'אני יודע שתעזוב אבל אני רוצה שתבטיח לי להיות כאן עוד חמש שנים׳ והבטחתי. אחרי חמש השנים נבחרתי ע"י הסטונדטים שלי למורה הטוב ביותר. אמרתי לעצמי שכל מה שלימדתי אני יודע מספרים והחלטתי לעזוב כדי לרכוש ידע בעולם האמיתי שאוכל להעביר לסטודנטים. נסעתי לארה"ב וגיליתי את האינטרנט בסיאטל ב-1994. המילה הראשונה שחיפשתי הייתה 'בירה' ולא מצאתי שום מידע על בירה סינית. חשבתי שאם אוכל להעלות מידע על סין ועל חברות סיניות זה יהיה רעיון טוב. רק חיפשתי עבודה כי לא רציתי להמשיך להיות מורה".

"הובלת את ההנפקה הגדולה בהיסטוריה ואחריה אמרת שעליבאבא תהפוך להיות היישות הכלכלית החמישית בגודלה בעולם".

"לא חשבתי שנהיה איפה שאנחנו היום. כשהתחלתי חשבתי שאחרי עשר שנים אחזור ללמד. היום יש לנו 17 אלף עובדים מדהימים. המחשבה הייתה תמיד שאנחנו צריכים לעשות משהו שונה. היום יש לנו נתח שוק של 400 מיליארד דולר וזה בגלל שאנחנו תומכים באנשים צעירים, בנשים. אם הם יצליחו אנחנו נצליח. אני חושב שכשיש לך יותר מ-100 מיליארד דולר הכסף הזה לא שייך לך, זו אחריות חברתית. עד היום יצרנו 33 מיליון משרות לסין ואנחנו יכולים ליצור 100 מיליון. אני לא יודע אם זה יקרה בימי חיי, אבל אנשים ימשיכו אותי ויגיעו לזה".

"תל אביב מדורגת כעיר החמישית בעולם במדד החדשנות. אתה יכול להזדהות עם רוח החדשנות הישראלית? אתה רוצה להקים נציגות מקומית כאן?"

"אנחנו חושבים הרבה איפה עוד נרצה להתרחב. אחת משלוש הארצות שדיברנו עליהן זו ישראל".

לאחר שאלותיו של דיק, ענה מא לשאלות הסטודנטים:

ג ג'ק מא באונ' ת"א | צילום: עמית שעל ג

"מה העצה הכי טובה שאתה יכול לתת לצעירים היום?"

"כל אחד שונה ומיוחד. הרבה אנשים מתלוננים היום על מחסור בהזדמנויות, גם אני התלוננתי הרבה. יש הרבה הזדמנויות בעולם כי יש הרבה תלונות. אל תפחדו מכישלונות ואל תתייאשו! אם יש ספר שאני רוצה לכתוב זה '1001 הטעויות של עליבאבא'. ב-70 שנה המדינה שלכם עברה כל כך הרבה חוויות קשות וזה מה שעושה אתכם מיוחדים".

"האם אתה שוכר עובדים בהתבסס על השכלה מסוימת?"

"לא. בשום אופן לא. אם היינו עושים את זה ג׳ק מא לא היה מתקבל לעליבאבא. כשהתחלנו היינו 18 איש, חלקם סטודנטים שלי. היום חושבים שהיינו חכמים מאוד אבל זה לא נכון. היינו אופטימיסטים ושאפתנים ולמדנו מטעויות. בגלל שהיה לנו שם מוזר אף אחד לא רצה להצטרף אלינו. האנשים האלה שחשבו אחרי חצי שנה שהם יותר חכמים מאחרים לא נשארו בחברה. הם חשבו שיוכלו להשיג יותר במקום אחר. אם למדת באוניברסיטה יוקרתית בבקשה תכבד את האנשים שלמדו בבית ספר פחות נחשב. ואנשים כמונו שלמדו בבית ספר פחות טוב - בבקשה כבדו את עצמכם. אנחנו עוזרים לחברות קטנות ובינוניות ואנחנו לא מאמינים בלקחת לעצמנו את הכישרונות הטובים ביותר".

"אתה הוכחת שלא צריך חינוך יוקרתי, האם אתה חושב שצריך לשנות את מערכת החינוך?"

"בהחלט. ב-30 השנה הבאות רובוטים יחליפו הרבה מהעובדים אבל אל תדאגו, למכונות אין לב. אנחנו צריכי ללמד את הילדים שלנו להיות יצירתיים וחדשנים יותר, הצד האנושי חשוב יותר. שימו לב לחברות שיש להן פחות מ-30 עובדים ולדור שמתחת לגיל 30, הם אלה שישנו את העולם. דרך אגב אנחנו צריכים הרבה פסיכולוגים ומומחי להתנהגות אנושית בעליבאבא".

"מה הייתה העצה המקצועית הכי טובה שקיבלת?"

"השנתיים הראשונות של עליבאבא היו אסון. לא היה לנו מודל עסקי ואנשים בסין לא האמינו באינטרנט. ואז הגיע אלינו אדם מדהים שאמר לי שמה שחשוב זה האנשים שאני מעסיק והחזון. את השנים הבאות השקעתי בהכשרת צוותים. זה מה שמייחד את עליבאבא עד היום. כדי לשרוד אנחנו צריכים להיות מובלים על ידי החזון והאנשים. היום אנחנו במסחר אבל מחר? מי יודע".

מא מקבל תואר ד"ר לשם כבוד, צילום: עמית שעל מא מקבל תואר ד"ר לשם כבוד | צילום: עמית שעל מא מקבל תואר ד"ר לשם כבוד, צילום: עמית שעל

"מה התכונה הראשונה שאתה מחפש במועמד לעבודה?"

"יש לנו הרבה משרות כי יש לנו 700 מיליון משתמשים היום. יש המון דברים שאנחנו עושים ומתמודדים איתם. ב-1996 הוזמנתי לפגישה עם מומחי אינטרנט בבייג'ינג, עוד לא היה אינטרנט בסין! הם הביעו כל כך הרבה דאגות אבל אף אחת לא התממשה. כל מה שהם לא דאגו לו קרה. מה שאנחנו מחפשים זה לא מומחים, אלא אנשים שמוכנים ללמוד ולהסתכן ולהיכשל".

אתה עומד בראש מגה-חברה, אנחנו יודעים שאתה רוקד ושר ומומחה אומנויות לחימה. מה אנחנו לא יודעים עליך?

"יש הרבה דברים שאתם לא יודעים. אני שר נהדר באמבטיה, פחות בציבור. אני אוהב לצייר אבל לא ציור מסורתי. קיבלתי הרבה ביקורות על זה מאמנים סיניים. יש 3 ג׳ק מא, הראשון הוא זה שבדימיון של אנשים, שחושבים שהוא בן אדם מדהים. השני הוא היו"ר של עליבאבא וזו לא עבודה קלה. באתי ממשפחה ענייה מאוד ואני אוהב להתחבר לאנשים וליהנות. אני אוהב לעשות דברים שכל בחור אוהב לעשות. בגלל זה אני רוצה לפרוש מוקדם ולחזור להיות עצמי".

 

 

 

למשלחת של ג'ק מא נלוו מנהלים מכל חברות הבנות של עליבאבא וכן מנהלים בכירים מהנהלת החברה. בין היתר הגיעו מנכ"ל חברת Taobao, חברת האיקומרס הגדולה בסין עם 580 מיליון משתמשים חודשיים; מנהל TMall B2C, אתר מסחר שהתפצל מתוך Taobao ומשרת כיום 500 מיליון משתמשים; מנהל פעילות טכנולוגיות הבריאות של החברה; מנהל פעילות הענן AliCloud, חברת מחשוב הענן הגדולה ביותר בסין; בכירים בחברת Ant financial, חברת התשלומים הגדולה בסין שצפויה להיות הגדולה מסוגה בעולם עד 2020; מנהל תחום פעילות ה-AI בעליבאבא; ומנהלי אתר הווידאו Youkou video - המתחרה הסיני של יוטיוב עם הכנסות של 650 מיליון דולר.

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
ל 1 - פחד עוצר קידמה. זה יפתח מקומות עבודה חדשים
לפי ההגיון שלך היינו עדין צריכים להשתמש בעגלונים וסוסים, אני מניח שהמצאת הרכב עלתה להרבה עגלונים בפרנסתם. שרותי האונליין פותחים ים של אופציות תעסוקה לאנשי ניהול, מחסן, לוגיסטיקה, מחשבים, פיתוח, כספים שרותים ועוד ועוד. אי אפשר לעצור תהליכים גלובאלים באופן מלאכותי לאורך זמן וההפחדות מקטסטרופות לא פותרות כלום. עסקים קטנים יתמודדו, ישתנו - אולי ישתפו פעולה עם שרותי און ליין ואולי חלקם יסגרו או ישנו יעוד. אבל בסופו של דבר כשכל הכלכלה צומחת כולם מרוויחים.
ח  |  04.05.18
לכל התגובות