אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האקדמיה השבדית לא תחלק השנה את פרס נובל לספרות - עקב פרשת הטרדות מיניות צילום: אי פי איי

האקדמיה השבדית לא תחלק השנה את פרס נובל לספרות - עקב פרשת הטרדות מיניות

לראשונה מאז 1949 לא יחולק השנה הפרס - והוא יינתן רק ב-2019; הסיבה: הסערה הציבורית בשבדיה בעקבות טענות להטרדה מינית נגד הצלם ז'אן קלוד ארנו, הנשוי לאחת מחברות האקדמיה, המשוררת קתרינה פרוסטנסון

04.05.2018, 11:00 | שירות כלכליסט

האקדמיה השבדית לא תחלק השנה את פרס נובל לספרות - לראשונה מאז 1949 - על רקע פרשת הטרדות מינית.

האקדמיה מסרה כי הפרס של 2018 יינתן ב-2019, וכי "ההחלטה התקבלה על רקע התערערות האמון הציבורי במוסד". עוד נמסר כי "האקדמיה צריכה זמן כדי להשיב לעצמה את מלוא התפקוד, לערב מספר גדול יותר של חברים פעילים ולהשיב את האמון בעבודה שלה לפני שהיא מכריזה על חתן הפרס בספרות הבא".

בנובמבר פורסם כי נגד הצלם ז'אן קלוד ארנו, הנשוי לאחת מחברות האקדמיה, המשוררת קתרינה פרוסטנסון, התקבלו תלונות מצד 18 נשים על הטרדות מיניות. בעקבות כך הודיעו שלושה חברים באקדמיה השבדית על פרישתם.

  

השלושה, הסופרים פטר אנגלונד, קלאס אוסטרגרן וקייל אספמרק, הודיעו כי לא ישתתפו עוד בעבודת האקדמיה. מאחר שהמושב בה ניתן לאדם לכל חייו, מבחינה טכנית הם אינם יכולים להתפטר.

ארנו, שקיבל מהאקדמיה מימון לאחד הפרויקטים שלו, גם הואשם כי הדליף את שמותיהם של שבעה זוכים בפרס מאז 1996. הוא מכחיש את כל הטענות נגדו.

באפריל התפטרה שרה דניוס, שעמדה בראש האקדמיה - ובעקבות כך גברה המחאה הציבורית בפרשה. 

הפגנה מול בניין האקדמיה בשטוקהולם, באפריל, צילום: אי פי איי הפגנה מול בניין האקדמיה בשטוקהולם, באפריל | צילום: אי פי איי הפגנה מול בניין האקדמיה בשטוקהולם, באפריל, צילום: אי פי איי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות