אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"פערים גדולים בשיחות הסחר בין סין לארה"ב" צילום: איי פי

"פערים גדולים בשיחות הסחר בין סין לארה"ב"

כך הודיעה סוכנות הידיעות הממשלתית הסינית; עם זאת ציינה כי המשלחות של שתי המדינות, שנפגשו בבייג'ינג, השיגו הבנות בכמה נושאים; עוד נמסר כי "סין וארה"ב מחויבות לפתור את המחלוקות ביניהן בדיאלוג"

04.05.2018, 14:25 | שירות כלכליסט

סין וארה"ב הגיעו להבנות בנוגע לכמה נושאים הקשורים ליחסי הסחר ביניהן, אך הפערים בנושאים אחרים נותרו "גדולים מאוד", כך הודיעה היום סוכנות הידיעות הממשלתית בסין, Xinhua. עוד נמסר כי המדינות "מחויבות לפתור את מחלוקות ביניהן בנושא הסחר בדיאלוג".

קראו עוד בכלכליסט

השיחות, המתנהלות בבייג'ינג ובראשן עומדים שר האוצר של ארה"ב, סטיבן מנוצ'ין, וסגן ראש הממשלה הסיני ליו הא (Liu He) מתמקדות בשורה של קובלנות מצד ארה"ב לגבי נהלי הסחר הסיניים - החל מהאשמות להעברה כפויה של טכנולוגיה וכלה בסובסידיות ממשלתיות לפיתוח טכנולוגי.

"השיחות מתנהלות באופן חיובי", אמר מנוצ'ין בעודו יוצא מבית המלון בדרכו לשיחות.

הסבירות לפריצת דרך משמעותית ולהסכם שיביא לשינוי המדיניות הכלכלית של סין היא נמוכה. ואולם תוכנית קצרת מועד מצד סין עשויה לדחות את החלטת ארה"ב להטיל מכסים על מוצרים סיניים בהיקף של 50 מיליארד דולר. סין איימה להגיב בצעד דומה, כולל מכסים על פולי סויה וכלי טיס מתוצרת ארה"ב.

לפי מאמר מערכת שפורסם היום בעיתון היומי הממשלתי הסיני, המתיחות המבעבעת בין שתי המדינות מדגישה "עד כמה יהיה קשה לשני הצדדים לצאת שבעי רצון מהשיחות". בנוסף נכתב בעיתון כי "אצבעות יוחזקו ברחבי העולם" בתקווה להסכם, משום ש"כשלון יביא לחילופי מהלומות-מכסים שתטלטל את הסחר הגלובלי".

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שיבח אתמול (ה') את היחסים שלו עם נשיא סין שי ג'ינפינג, בעת שהמשלחת האמריקאית החלה בשיחות, המתקיימות בבית אירוח ממלכתי במערבה של בייג'ין.

הגעתה של משלחת אמריקאית לסין היא אינדיקציה לכך שארה"ב "עשתה צעד קדימה לטובת הימנעות ממלחמת סחר מאסיבית", נכתב בעיתון הממשלתי, גלובל טיימס, הנחשב לניצי.

על פי מומחי סחר אמריקאים, בייג'ין צפויה להציע לארה"ב רשימה של שינויי מדיניות, שיכללו כמה צעדים שעליהם כבר הודיעה סין, כגון הקלת הדרישות הנוגעות לשותפויות בכמה תחומים, מכס על רכבים והגדלת היקף הרכישה של מוצרים אמריקאיים.

צימוקים ואגוזים מארה"ב ב סופרמרקט בבייג צימוקים ואגוזים מארה"ב ב סופרמרקט בבייג'ינג | צילום: איי פי צימוקים ואגוזים מארה"ב ב סופרמרקט בבייג

תלונותיה של ארה"ב בדבר הפרות קניין רוחני מצד סין עומדות בלב המחלוקת הנוכחית בין המדינות. לטענת ממשל טראמפ, חברות אמריקאיות מפסידות מאות מיליארדי דולר מדי שנה בשל גניבת סודות תעשייתיים מצד סין.

על פי מסמכים שהועברו לסין לפני השיחות, מתכוונת המשלחת האמריקאית לבקש מסין לקצץ את העודף המסחרי שלה מול ארה"ב ב-200 מיליארד דולר עד ל-2020.

בנוסף ביקשה המשלחת מהסינים לעצור את הסובסידיות לפיתוח טכנולוגיה מתקדמת. כך על פי דיווחים של "הוול סטריט ג'ורנל". הסינים חשים שבקשות אלו אינן הוגנות, נאמר בדיווח.

נציג הסחר האמריקאי רוברט ליית'זר, אמר אתמול כי אינו מבקש לשנות את המערכת הכלכלית בסין, אלא למצוא דרכים לצמצם את הנזק שמערכת זו גורמת לארה"ב ולפתוח אותה לחברות אמריקאיות נוספות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות