אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב: ה-NSA שילשה את היקף הריגול אחרי שיחות טלפון ב-2017 צילום: איי אף פי

ארה"ב: ה-NSA שילשה את היקף הריגול אחרי שיחות טלפון ב-2017

לפי דו"ח רשמי של הסוכנות לביטחון לאומי בארה"ב, ב-2017 היא אספה מידע על 534 מיליון שיחות טלפון והודעות טקסט של אמריקאים, לעומת 151 מיליון ב-2016. המידע לא כולל את תוכן השיחות, אלא את מועדן ואורכן. המספרים נמוכים משמעותית מהיקף הריגול טרם חשיפות סנודן

05.05.2018, 11:10 | שירות כלכליסט

הסוכנות לביטחון הלאומי של ארה"ב, ה-NSA, אספה בשנה שעברה מידע על 534 מיליון שיחות טלפון והודעות SMS של אמריקאים, יותר מפי 3 מהכמות שנאספה ב-2016, כך דיווחה הסוכנות ביום שישי. הפרטים נכתבו ברויטרס.

קראו עוד בכלכליסט

העלייה החדה לעומת 151 מיליון השיחות שנוטרו ב-2016 אירעה בשנתה השנייה של פעילות מערכת מעקב חדשה שנכנסה לשימוש בסוכנות הריגול, לאחר שמחוקקים אמריקאים העבירו ב-2015 חוק שניסה להגביל את יכולתה לאסוף מידע שכזה בכמויות גדולות.

השיא באיסוף המידע בא במקביל לעלייה בהפעלת שיטות ריגול נוספות שעליה דווח גם כן ביום שישי, שמעלה שאלות מצד כמה תומכים בזכויות הפרט שמודאגים מהחדירה הממשלתית המופרזת לחייהם של אזרחי ארה"ב.

כמות השיחות שנוטרו ב-2017 היא פחותה בהרבה ממיליארדי השיחות שנוטרו מדי יום על ידי מערכת איסוף המידע הקודמת של ה-NSA, שנחשפה על ידי עובד המודיעין לשעבר אדוארד סנודן ב-2013. המידע שנאסף ע"י ה-NSA כולל את מועד ומשך השיחות והודעות ה-SMS, אך לא את תוכנן.

כרזה ועליה המשפט: "סנודן הוא גיבור", בהפגנה נגד ריגול ממשלתי כרזה ועליה המשפט: "סנודן הוא גיבור", בהפגנה נגד ריגול ממשלתי כרזה ועליה המשפט: "סנודן הוא גיבור", בהפגנה נגד ריגול ממשלתי

"שקיפותה של קהיליית המודיעין טרם כוללת גם הסברים לעליות הדרמטיות בכמויות האיסוף", כך אומר רובין גרין, יועץ מדיניות במכון ה-Open Technology בוושינגטון, שמתמקד בנושאים דיגיטליים. "הממשלה לא שינתה את האופן שבו היא משתמשת בסמכותה כדי להשיג תיעודי שיחות", מוסיף טימותי בארט, דובר משרד ראש המודיעין הלאומי, ששחרר את הדו"ח השנתי הנדון.

ה-NSA מצאה שמספר גורמים עשויים להשפיע על כמות תיעודי השיחות שנאספות, כך בארט. אלה כוללים את מספר תנאי הסלקציה שמאושרים על ידי בית המשפט, שיכולים להכיל מספר טלפון של מישהו שנתון פוטנציאלית תחת חקירה או מידע מהעבר שנשמר על ידי ספקיות שירותי טלפונים, והמספר הזה צפוי להשתנות מדי שנה.

הדו"ח שפורסם ביום שישי מראה גם עלייה במספר הזרים שגרים מחוץ לארה"ב אשר הושמו למטרה במסגרת תוכנית מעקב אינטרנטית, הידועה בתור סעיף 702 של חוק הריגול מחוץ לארה"ב (Foreign Intelligence Surveillance Act), שאותה אשרר הקונגרס מוקדם יותר השנה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות