אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביקורת נגד פיפ"א: "חייבים להקטין את מספר המשחקים בשנה" צילום: רויטרס

ביקורת נגד פיפ"א: "חייבים להקטין את מספר המשחקים בשנה"

ארגון ליגות הכדורגל האירופיות, שמייצג 32 מנהלות ליגה ביבשת, מתח ביקורת פומבית על התוכנית של פיפ"א לשנות את פורמט אליפות העולם למועדונים ולהקים את ליגת האומות הלאומית: "המהלך נעשה ללא ייעוץ וללא שקיפות"

05.05.2018, 14:16 | שירות כלכליסט

ארגון ליגות הכדורגל של אירופה, EL - European Leagues, שמייצג 32 מנהלות ליגה ביבשת, מתח ביקורת פומבית על התוכנית של פיפ"א לשנות את פורמט אליפות העולם למועדונים ולהקים את ליגת האומות הלאומית. הארגון טען ש"המהלך נעשה ללא ייעוץ וללא שקיפות".

קראו עוד בכלכליסט

ג'יאני אינפנטינו, נשיא פיפ"א, שמוביל את היוזמה, דיבר על התועלת הפיננסית עבור הנבחרות שצפויות לקחת חלק מפרויקט ליגת האומות הגלובלית. לפי אינפנטינו, חמש הנבחרות המובילות באירופה יכולות להרוויח ממנו לפחות כמו הזוכה במונדיאל 2018 על ההשתתפות ביוזמות החדשות. לפי פיפ"א, כל אומה שמסיימת במקום החמישי ומעלה בליגת האומות תקבל בין 37.5 מיליון דולר ל-50 מיליון דולר מדי שנתיים.

עם זאת, ארגון הליגות האירופיות טוען שהמהלכים של פיפ"א צפויים להפריע ללוחות הזמנים של הכדורגל המקומי. ב-EL דיברו גם על כך שהתכנון הנוסף, להקמת אליפות עולם למועדונים, כנראה תוביל להעברת כספים נוספת למספר מועט של מועדונים ענקיים - מה שיגדיל את הפערים הכלכליים ו"יהרוס את האיזון התחרותי בתחרויות מקומיות".

אינפנטינו קיבל הצעה שפיפ"א תהיה בעלת 51% ממיזם משותף עם מוסדות פיננסיים עולמיים, שבמסגרתו יועברו 25 מיליארד דולר במשך 12 שנה לפיפ"א עבור הקמת ליגת אומות מדי שנתיים (פורמט שיכלול יותר מ-200 אומות מרחבי העולם) ואליפות עולם למועדונים עם 24 מועדונים מרחבי העולם מדי ארבע שנים. הקונצרן, שמובילים קונצרנים יפניים, מבטיח לפיפ"א הכנסה של 25 מיליארד דולר כדי לנהל את התחרויות.

ג ג'יאני אינפנטינו, נשיא פיפ"א, בכנס של ECA | צילום: רויטרס ג

לארס כריסטר אולסון, נשיא ה-EL, אמר: "ההליך מזכיר לי את את הדרך שבה 'פיפ"א הישנה' פעלה, משהו שחשבתי שכבר השארנו מאחורה. לא היתה התייעצות או שקיפות בהליך, והיתה מניפולציה מכוונת בהליך קבלת ההחלטות בפיפ"א כשניגשו להצעות הללו. להציג תוכנית לטווח הארוך ל-12 שנים עם הרבה חוסר ודאות וללא אינפורמציה, מרגיש לי כמו פחית מלאה בתולעים".

ב-EL קוראים למקבלי ההחלטות בכדורגל האירופי - אופ"א, ה-ECA וארגון הכדורגלנים העולמי, FIFPro, להתאחד ולהתנגד למהלך של פיפ"א. ב-16 במאי הארגונים צפויים להיפגש ולהוציא הודעה לפיה פיפ"א חייבת להפסיק את היוזמה.

במרץ השנה, אנדראה אניילי, יו"ר ECA, ארגון המועדונים הגדולים בעולם, הצהיר: "צריך לדחוף להורדה במספר משחקי הכדורגל בשנה ולקבוע זמני מנוחה לכולם במהלך לוח השנה הבינלאומי". השינוי הבא יכול להיות רק ב-2024, מאחר שלוח השנה של העונות הבאות סגור. "זה חשוב מאוד לשמר ולכבד את השחקנים המרכזיים בהצגה הזו - שחקני הכדורגל", אמר. "שימור המשחק והשחקנים רק יכול להוביל להגדלת מספר הצופים במשחקים ובהטבות שיגיעו לכולם".

"חייבים שבועות עם מנוחה לשחקנים"

לוח השנה של הכדורגל מנוהל על ידי פיפ"א ומטרתו לתאם משחקים ברחבי העולם - כדי למנוע קיום משחקים בינלאומיים וטורנירי נבחרות בזמן שבו מתקיימים משחקי ליגות וגביעים מקומיים. המודל הנוכחי, כאמור, קבוע עד 2024 ובמרכזו בין 8 ל-10 משחקים בינלאומיים בשנה בנוסף לטורנרים כגון אליפויות העולם, אליפויות אירופה וקופה אמריקה.

המשמעות היא ששחקנים בכירים יכולים לשחק בין 60 ל-70 משחקים בעונה ואניילי דרש מהמועדונים לשנות זאת. "מועדונים הם אלו שמשקיעים במשחק, אנחנו אלו שלוקחים סיכונים על בסיס יומי מחוץ ועל המגרש, אז אנחנו רוצים לוודא שהקול שלנו ישמע כשמקבלים החלטות. שחקנים משחקים פעמיים או שלוש פעמים בשבוע במועדון ובנבחרות. אנחנו חייבים לשקול שבועות שבהם לשחקנים יש מנוחה ובהם הם יכולים להתאמן. חייבים להקטין את מספר המשחקים בשנה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות