אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"לא הצאר שלי": מאות עצורים ב-90 הפגנות ברוסיה לפני השבעת פוטין צילום: רויטרס

"לא הצאר שלי": מאות עצורים ב-90 הפגנות ברוסיה לפני השבעת פוטין

מנהיג האופוזיציה אלכסיי נבלני קרא לכל מי שלא הצביע לפוטין להפגין נגד השבעתו לכהונה רביעית. "צאו לרחובות, שהרשויות יתמודדו עם מיליוני המפגינים", אמר נבלני שנעצר עם הגעתו להפגנה במוסקבה. על-פי הדיווחים, שוטרים ברוסיה השתמשו בגז מדמיע

05.05.2018, 16:43 | ynet

"לא הצאר שלי": אלפי אזרחים רוסים יצאו היום (שבת) לרחובות במחאה על השבעתו של הנשיא המכהן ולדימיר פוטין לכהונתו הרביעית ביום שני. המפגינים, בהובלת המתנגד הבולט ביותר של פוטין, אלכסיי נבלני, מכנים את תקופת כהונתו של הנשיא "שלטון הצאר" ועורכים הפגנות ביותר מ-90 ערים ברחבי המדינה. על-פי הדיווחים מרוסיה, למעלה מ-300 בני-אדם נעצרו בהפגנות, ביניהם נבלני עצמו. שוטרים השתמשו בגז מדמיע, כך דווח, כדי לפזר את המפגינים.

 

ברשתות החברתיות נוצר ההאשטג "לא הצאר שלי", והמפגינים שמפרסמים תיעוד מההפגנות ברחבי המדינה ומהמעצרים מתייגים כך את הפוסטים. המשטרה עצרה את נבלני עם הגעתו להפגנה בכיכר פושקין במוסקבה, והחלה במעצרים נוספים של מפגינים. ארגוני זכויות אדם טוענים כי עשרות בני אדם נעצרו.

 

מפגין משתטח על הכביש בהפגנה נגד ולדימיר פוטין בסנט פטרסבורג, צילום: רויטרס מפגין משתטח על הכביש בהפגנה נגד ולדימיר פוטין בסנט פטרסבורג | צילום: רויטרס מפגין משתטח על הכביש בהפגנה נגד ולדימיר פוטין בסנט פטרסבורג, צילום: רויטרס

   , צילום: רויטרס צילום: רויטרס    , צילום: רויטרס

   , צילום: רויטרס צילום: רויטרס    , צילום: רויטרס

   , צילום: איי אף פי צילום: איי אף פי    , צילום: איי אף פי

"אם אתם מאמינים שפוטין אינו הצאר שלכם - צאו לרחובות", כתב נבלני. "אנחנו נכריח את הרשויות, שמלאות בנוכלים ובגנבים, להתמודד עם מיליוני האזרחים שלא הצביעו לפוטין". אחד המפגינים בעיר חברובסק צעק: "פוטין שומר על כסאו כבר 18 שנה, השלטון שלו הביא אותנו למבוי סתום ואנחנו לא נשלים עם זה".

מרבית ההפגנות נגד הנשיא הנבחר הוגדרו כלא חוקיות - וברשויות מסבירים כי שעות המחאה ומיקומה לא תואמו מראש. המשטרה המקומית ברוסיה למודת ניסיון בעצירת הפגנות אופוזיציה - ובמקרים רבים הפסיקה אותן גם בדרכים אלימות ובמעצר של מאות בני אדם.

נבלני נעצר ונכלא שוב ושוב בתקופת הבחירות האחרונה בשל קריאותיו נגד השלטון. ועדת הבחירות המרכזית פסלה את מועמדותו לנשיאות בשל ריצוי עונש מאסר בגין עבירות כלכליות בעבר - מה שפוסל מאזרחים רוסים להתמודד לתפקיד ציבורי.

לפני כחודשיים הפך ולדימיר פוטין למנהיג הרוסי שמכהן הכי הרבה זמן מאז יוסף סטאלין ששלט כ-30 שנה בברית המועצות. הניצחון בבחירות העניק לפוטין שש שנים נוספות בקרמלין, מה שישלים את כהונתו ל-24 שנים.

בבחירות שהתקיימו בחודש מרץ זכה פוטין ל-77 אחוז מכלל הקולות שהעניקו לו יותר מ-56 מיליון אזרחים. לאחר הניצחון הוא התקבל ע"י באהדה בקרב תומכיו שרואים בו כאבי האומה שהצליח לשחזר את הגאווה הלאומית של רוסיה, ולהרחיבה את שליטתה גם לסוריה ואוקראינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה