אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת החשמל תמכור את תחנות הכוח שלה ללא גיבנת חוזה הגז צילום: צביקה טישלר

בלעדי לכלכליסט

חברת החשמל תמכור את תחנות הכוח שלה ללא גיבנת חוזה הגז

פריצת דרך במגעים בין נציגי ההסתדרות, חברת החשמל ורשות החברות בדרך לרפורמה בחברת החשמל. הצדדים הגיעו להסכמה שמכירת תחנות הכוח של החברה תתבצע ללא התחייבות של הרוכש להסכם הגז הקיים - מה שיקל על מכירת מתקני הייצור לשוק הפרטי

06.05.2018, 06:50 | ליאור גוטמן

פריצת דרך בדיוני הרפורמה של חברת החשמל: ל"כלכליסט" נודע כי נציגי ההסתדרות, חברת החשמל ורשות החברות הממשלתיות הגיעו להסכמה שמכירת תחנות הכוח של חברת החשמל תתבצע ללא התחייבות של הרוכש לחוזה הגז הקיים.

קראו עוד בכלכליסט

ההסכמה, שהושגה בימים האחרונים, תקל את מכירת מתקני הייצור של החברה לשוק הפרטי. כל רוכש יוכל להתמקח עצמאית על מחיר הגז כדי להפעיל את התחנה, בלי להיות כבול לחוזה של חברת החשמל מקיץ 2012, שיש בו מחיר בסיס גבוה (כ־6 דולר ליחידת אנרגיה) ותנאים מגבילים נוספים עד שנת 2021. חוזה זה זכה לפני כחצי שנה להתייחסות מיוחדת וביקורתית של מבקר המדינה יוסף שפירא. 

תחנת הכוח אורות רבין של חברת החשמל, צילום: ויקיפדיה תחנת הכוח אורות רבין של חברת החשמל | צילום: ויקיפדיה תחנת הכוח אורות רבין של חברת החשמל, צילום: ויקיפדיה

חברת החשמל מחויבת להמשיך לרכוש בין 60% ל־80% מהיקף חוזה הגז בלי קשר לשאלה אם נעשה שימוש בגז. ההערכה היא שמכירת תחנות הכוח תתפרש על פני כמה שנים, כשבתקופה זו תמשיך חברת החשמל לצרוך גז בכמויות גדולות. גז שייקנה על ידי חברת החשמל ולא יהיה בו שימוש יוזרם לתחנות החדשות שייבנו בעתיד בחדרה.

ההסכמות האחרונות שהושגו סיימו באופן מעשי 99% משלבי הדיונים המקדימים של הרפורמה בחברת החשמל. מהיום יתקיים מרתון של ארבעה ימי דיונים כדי לסיים לנסח את הרפורמה הגדולה ביותר במשק הישראלי.

פירמת הייעוץ גיזה־זינגר־אבן תלווה במרתון את אגף התקציבים ורשות החברות הממשלתיות, חברת הייעוץ TASC תלווה את הנהלת חברת החשמל, ובנק ההשקעות גורן קפיטל ילווה את דירקטוריון חברת החשמל. את ועד עובדי חברת החשמל ילווה רו"ח שחר הררי, בעברו בכיר ברשות החשמל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות