אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קליפורניה עברה את בריטניה והיא כעת הכלכלה החמישית בגודלה בעולם צילום: שאטרסטוק

קליפורניה עברה את בריטניה והיא כעת הכלכלה החמישית בגודלה בעולם

עמק הסיליקון והוליווד הקפיצו את כלכלת קליפורניה לצמרת הכלכלות הגדולות בעולם אחרי 15 שנים שחונות עם תוצר מפלצתי בהיקף של 2.7 טריליון דולר. מקדימות אותה בצמרת העולמית רק כלכלות ארה"ב, סין, יפן וגרמניה

05.05.2018, 21:33 | שירות כלכליסט

הכלכלה של קליפורניה חלפה על פני זו של בריטניה והפכה לחמישית בגודלה בעולם - כך עולה ממידע רשמי של הממשל הפדראלי בארה"ב, שהפך לפומבי בסוף השבוע.

קראו עוד בכלכליסט

על פי מידע זה, התמ"ג של מדינת קליפורניה זינק ב-127 מיליארד דולר בין 2016 ל-2017, וכעת עולה על 2.7 טריליון דולר. במקביל לצמיחה של קליפורניה, התוצר המקומי הגולמי של בריטניה התכווץ במעט, במונחים דולריים, בין היתר עקב תנודות בשער הליס"ט ביחס לדולר.

עמק הסיליקון, קליפורניה. הפרחים להייטק, צילום: שאטרסטוק עמק הסיליקון, קליפורניה. הפרחים להייטק | צילום: שאטרסטוק עמק הסיליקון, קליפורניה. הפרחים להייטק, צילום: שאטרסטוק

הנתונים מדגימים את חוסנה של כלכלת קליפורניה, מדינה שבה חיים קרוב ל-40 מיליון תושבים. בין היתר, נהנית כלכלת קליפורניה מהשגשוג של סקטור הטכנולוגיה בעמק הסיליקון, ומהיותה של הוליווד בירת הבידור של ארה"ב (ואולי של העולם).

"כל הסקטורים תרמו לגידול בתמ"ג של קליפורניה, למעט הסקטור החקלאי", הסבירה אירנה אסמונדסון, הכלכלנית הראשית במחלקה הפיננסית של מדינת קליפורניה.

סקטור השירותים הפיננסיים והנדל"ן הוביל את הזינוק עם צמיחה של 26 מיליארד דולר, ואחריהם בלט סקטור הטכנולוגיה והמידע שצמח ב-20 מיליארד דולר. גם סקטור הייצור גדל ב-10 מיליארד דולר.

הפעם האחרונה שבה היתה כלכלת קליפורניה במקום החמישי בגודלה בעולם היתה ב-2002, אך עשור לאחר מכן - בשנת 2012 - היא צנחה למקום העשירי. זאת לאחר המשבר הכלכלי הגדול, שאירע שנים ספורות קודם לכן. מאז, התווספו לכלכלת קליפורניה 2 מיליון משרות, והתמ"ג שלה הוסיף לערכו 700 מיליארד דולר.

נכון להיום, ניצבות מעל קליפורניה מבחינת גודלן רק כלכלות ארה"ב, סין, יפן וגרמניה. מבחינה מספרית תושבי קליפורניה מהווים רק 12% מאוכלוסיית ארה"ב, אך הם אחראים ל-16% מהזינוק בשוק העבודה האמריקאי בין השנים 2012 ו-2017. חלקה של קליפורניה בכלכלת ארה"ב גדל מ-12.8% ל-14.2% במהלך תקופה זו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
ככל שתתקדם בתחום הרכב החשמלי היא תתרחק מבריטניה
לשם כך ידרשו עבודות של עשרות מלאירדי דולרים בשדרוג מערכות הטעינה בבתים פרטיים משרדים, תחנות דלק, והשקעות של עוד מליארדים ביצור חשמל ובתשתית הולכה וחלוקה. לכן מדינת קליפורניה חייבת לדאוג שטסלה תשרוד את שלשת השנים הקרובות ולהשקיע באמצעות קרנות הפנסיה שלה עוד 10 מליארד דולר במיזם. אם טסלה תצליח להתגבר על הקשיים שלה, להגביר את הייצור בקליפורניה, ולהתחיל למכור מכוניות ובטריות במהלך השני 2019-2020, מהפיכת הרכב החשמלי תישאר בקליפורניה ולא תעבור לסין, ואיתה גם הצמיחה האדירה. את גרמניה ייקח לקליפורניה לפחות עוד 10 שנים לעבור. זו מדינה עם 80 מליון איש, עם מגזר ייצור מפותח. קליפורניה תצטרך לגדול בשיעור צמיחה של 3.5% פר קפיטה, וגם להוסיף לפחות עוד 5 מליון מהגרים, משימה מורכבת במדיניות הנוכחית של טראמפ
אסף  |  06.05.18
לכל התגובות