אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מעקף לבג"ץ: השרים אישרו את פסקת ההתגברות, ההכרעה עוברת לכנסת צילום: אוראל כהן, עומר מסינגר

מעקף לבג"ץ: השרים אישרו את פסקת ההתגברות, ההכרעה עוברת לכנסת

בתום כיפופי ידיים בין נתניהו לבנט, אישרה ועדת השרים את התיקון לחוק שיאפשר לחוקק מחדש חוק שנפסל על ידי בג"ץ ברוב של 61 חברי כנסת. המשנה ליועמ"ש: "אנחנו מתנגדים לחוק". שר האוצר נעדר מהדיון, אבל השר גלנט ממפלגתו תמך. ההצעה תובא לאישור הכנסת

06.05.2018, 13:41 | שחר חי, ynet
ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה בצהריים (יום א') את הצעת החוק של ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) להוספת "פסקת ההתגברות" לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. התיקון לחוק יאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוק שנפסל על ידי בג"ץ ברוב של 61 חברי כנסת. כעת תועבר הצעת החוק לאישור הכנסת, ככל הנראה כבר ביום רביעי הקרוב. 11 חברי ועדה, בהם השר יואב גלנט מכולנו, תמכו בהצעה.

קראו עוד בכלכליסט

רז נזרי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, אמר בדיון כי "עמדת היועץ המשפטי היא שיש להתנגד לכל ההצעות. אנחנו לא אומרים שזה לא חוקתי, כי זה תיקון לחוקי יסוד, אבל אנחנו מתנגדים לזה. חוק יסוד החקיקה מטפל בכל המורכבות של היחסים בין הרשויות".

שר האוצר ויו"ר כולנו משה כחלון נעדר מהדיון שבו ניסו המשתתפים להבין אם יש באפשרותו להטיל וטו על הצעת החוק. שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט אמר בנושא זה כי "רז צודק שחוק יסוד החקיקה הוא חוק חשוב. הבעיה שלכחלון יש וטו על חוק יסוד החקיקה, ולא על פסקת ההתגברות".
רה"מ בנימין נתניהו, נשיאת העליון חיות ושרת המשפטים שקד, צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שעל, Marc רה"מ בנימין נתניהו, נשיאת העליון חיות ושרת המשפטים שקד | צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שעל, Marc רה"מ בנימין נתניהו, נשיאת העליון חיות ושרת המשפטים שקד, צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שעל, Marc

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שביקש לדחות את ההצבעה היום בוועדת השרים ונענה בסירוב על ידי אנשי הבית היהודי, אמר מוקדם יותר לראשי הקואליציה: "כדי להיות מעשיים עם פסקת ההתגברות, צריך להידבר עם כל הגורמים בקואליציה על מנת להגיע לנוסחה מוסכמת".

נתניהו פנה ביום חמישי שעבר לשרת המשפטים ויו"ר הוועדה איילת שקד לדחות את ההצבעה בשבוע נוסף, על מנת לדון בנושא עם השותפות הקואליציוניות. ההצבעה נדחתה בשבוע שעבר בעקבות פגישה שקיים ראש הממשלה עם נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות.

השר בנט אמר היום לפני ההצבעה כי "היום יעלה חוק ההתגברות או חוק האיזון, שיוצר איזון בין הרשות המבצעת והמחוקקת לבין הרשות השופטת. זה החוק החשוב ביותר מזה שנות דור. לצערי, בג"ץ הפך בדור האחרון את הכול לשפיט: ביטל שלוש פעמים את החוק למניעת הסתננות וקשר את ידי הממשלה מלהוציא מסתננים בלתי חוקיים ממדינת ישראל. אני מאוד שמח שמתגבש קונצנזוס רחב בממשלה ובכנסת סביב החוק הזה. זה יום גדול לדמוקרטיה הישראלית, שהיא חשובה לכולנו".

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט. סירב לבקשת נתניהו לדחות את ההצבעה, צילום: יואב דודקביץ יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט. סירב לבקשת נתניהו לדחות את ההצבעה | צילום: יואב דודקביץ יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט. סירב לבקשת נתניהו לדחות את ההצבעה, צילום: יואב דודקביץ

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, הזהיר הבוקר בריאיון לאולפן ynet מפני פגיעה קשה בדמוקרטיה הישראלית, והטיח בראש הממשלה: "הדבר היחידי שנתניהו עסוק בו זה להמשיך ולשלוט. הוא רוצה להיבחר מחדש, ולהיבחר מחדש וזה לגיטימי. השאלה היא עד כמה אתה מוכן לשנות את המדינה שלך כדי לממש את זה, הוא מוכן לעשות הכול על מנת שזה יקרה, כולל להפוך אותנו לדמוקרטיה כמו בטורקיה".

גבאי אמר עוד: "אנחנו רואים תהליך שחיקה אמיתי בדמוקרטיה הישראלית, זו לא רק פסגת ההתגברות. פסקת ההתגברות היא נושא אחד מתוך סט שלם של נושאים שבהם הממשלה הזו רוצה לקחת את החופש שלנו, רוצה ליצור עריצות של הרוב. בדמוקרטיה יש מנגונים שחוסמים את הרוב מלעשות דברים מסוימים אחרת אין סוף, אין מישהו שיכול לעצור את זה. זו החקיקה שתהיה פה".

הדיון בין השותפות הקואליציוניות נסב באחרונה סביב מספר הח"כים שיוכלו לאשר מחדש חוק שפסל בג"ץ. בנט ושקד עומדים על דרישתם לרוב רגיל של 61 ח"כים ולא מוכנים להתפשר על כך. היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט ונשיאת בית המשפט העליון חיות תומכים ברוב של 70 ח"כים שיוכלו לאשר מחדש חוקים שנפסלו בבג"ץ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות