אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שקד מגבה את אפי נוה: "סלינגר פרסמה טיוטת ענק שפוגעת בכדאיות לרכוש חברת ביטוח" צילומים: אלכס קולומויסקי, עידן מילמן

שקד מגבה את אפי נוה: "סלינגר פרסמה טיוטת ענק שפוגעת בכדאיות לרכוש חברת ביטוח"

שרת המשפטים דיברה בישיבת הממשלה בגנות עודף הרגולציה על שוק ההון ויצאה נגד הרפורמה שפרסמה הממונה על הרכב דירקטוריון חברות הביטוח. יו"ר לשכת עורכי הדין נוה תקף לאחרונה בחריפות את סלינגר ואמר כי היא הממונה על הביטוח "הגרועה ביותר מעולם"

06.05.2018, 14:54 | רחלי בינדמן

שרת המשפטים איילת שקד העניקה היום (א') גיבוי מלא לדברי יו"ר לשכת עורכי הדין עו"ד אפי נוה אליו היא מקורבת בכל הנוגע לביקורת הקשה שהטיח לפני שבועיים בממונה על השוק ההון דורית סלינגר. במהלך ישיבת הממשלה דיברה שקד על הרגולציה השקטה שעוברת שלא באמצעות חקיקה או תקנות, ולא מפוקחת בידי הכנסת, אלא באמצעות כללים ונהלים של רגלוטורים. שקד הביאה דוגמאות לרגולציה השקטה בשוק ההון, תוך שהיא מזכירה כי בתקופתה של סלינגר פורסמו 300 חוזרים סופיים לצד 530 טיוטות חוזרים ועמדות ממונה ולשם השוואה פרופ' עודד שריג, קודמה בתפקיד פרסם רק 63 חוזרים סופיים ועם ממוצע של 16 חוזרים בשנה לעומת ממוצע של 60 חוזרים בשנה של סלינגר.

קראו עוד בכלכליסט

שקד אמרה כי, "החלטת הממשלה להפחתת רגולציה שהתכנסנו היום מכוחה קובעת בסעיף 12 שאמנם הכללים שנקבעו בהחלטה לא חלים אחד לאחד על אגף שוק ההון, אבל ההחלטה כן מחילה על אגף זה את עקרונות ההחלטה וקובעת חובת דיווח". נזכיר כי שקד אולי עדיין מגדירה את רשות שוק ההון כאגף אך מדובר כבר ביחידה עצמאית ממשרד האוצר. שקד הוסיפה, "בפועל יש עלייה מאוד גדולה ברגולציה של שוק ההון ולא בדיוק הפחתה. אני מבקשת שנפיץ להפחתה משמעותית של הרגולציה, ובטח לא הכבדה. המטרה היא לעזור לעסקים קטנים. להקל, לא להכביד".

מימין איילת שקד ואפי נוה, צילומים: אלכס קולומויסקי, עידן מילמן מימין איילת שקד ואפי נוה | צילומים: אלכס קולומויסקי, עידן מילמן מימין איילת שקד ואפי נוה, צילומים: אלכס קולומויסקי, עידן מילמן

שקד אף הטילה ביקורת על טיוטת החוזר שפרסמה סלינגר בכל הנוגע להרכב דירקטוריון חברות הביטוח ודרישתה כי בעלי חברות ביטוח לא יכהנו כיושבי ראש דירקטוריון (בדומה אגב לנהוג בבנקים) ואשר כנגדה מאיימות חברות הביטוח בבג"ץ. לדברי שקד, "לאחרונה הופצה טיוטת ענק שמייצרת רגולציה משמעותית מאוד ביחס לדירקטוריונים של חברות ביטוח. הטקסט הזה אינו מנומק ולא מסביר את הרקע והבעיות שבא לכאורה לפתור. מדובר בטקסט של 50 עמודים שעורך שינויים אדירים בכדאיות ההחזקה בגרעין שליטה ולפיכך בכדאיות של מכירה וקנייה של חברות. הוא מחליש מאוד את היכולת לשלוט בחברה ופוגע קשות בזכות הקניין של בעלי המניות", הוסיפה שקד.

שקד ציינה כי, "דבר כזה היה צריך להיעשות בחקיקה. בפועל זה עובר באמצעות החלטה של המפקחת וללא כל אישור של ועדה בכנסת. העניין אפילו לא עבר את הייעוץ המשפטי אצלנו. לא היתה כל התייעצות איתי בשל ההשפעות שיש בחוזר הזה על נורמות בתחום חוק החברות שבאחריותי. תקנות עוברות תהליך יותר רציני של איזונים ובלמים, בדיקות ושאילת שאלות".

נזכיר כי נוה אמר בכנס לשכת סוכני הביטוח באילת שהתקיים לפני שבועיים כי סלינגר היא הממונה על שוק ההון הגרועה ביותר שהייתה מאז ומעולם, דברים שזכו לגינוי רחב מצד בכירים במשק ורגולטורים דוגמת ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך וקרנית פלוג, נגידת בנק ישראל. שקד שאז לא הביעה דברי גינוי מתגייסת כעת לצידה של הביקורת העקרונית שהביע נוה יחד עם נשיא לשכת סוכני הביטוח ליאור רוזנפלד בכל הנוגע להכבדת הנטל הרגולטורי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה